BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Prima ediţie Transylvania Magic Fest Oradea a reunit magicieni din întreaga ţară dar şi invitaţi internaţionali

Prima ediţie Transylvania Magic Fest Oradea a reunit magicieni din întreaga ţară dar şi invitaţi internaţionali

la 16 October 2025 17:49

Prima ediţie Transylvania Magic Fest Oradea a reunit magicieni din întreaga ţară dar şi invitaţi internaţionali

16 October 2025 17:49
Pentru prima dată în România, s-a desfășurat şi un concurs adevărat dedicat juniorilor.
Pentru prima dată în România, s-a desfășurat şi un concurs adevărat dedicat juniorilor.

Trimite articolul

X

Orașul de pe Criș a fost învăluit de ziua sa, pentru două zile, în magie autentică! Prima ediție a Transylvania Magic Fest a adus la Oradea magicieni din întreaga țară, dar și invitați internaționali, spectacole, seminarii și un concurs care a făcut istorie.

Pentru prima dată în România, s-a desfășurat un concurs adevărat dedicat juniorilor, în cadrul unui festival de magie de anvergură. Peste 20 de participanți din întreaga țară — dintre care 13 copii — au urcat pe scenă și au demonstrat că viitorul artei magiei este mai viu ca oricând.

Tinerii au impresionat prin originalitate, emoție și tehnică, iar magicienii din categoriile de adulți au ridicat ștacheta profesionalismului la nivel internațional. Succesul acesta este datorat Școlilor de magie din Arad și Timișoara conduse de Cătălin Pintea, în București sub coordonarea lui Cristian DeNis, iar la Oradea școala de magie înființată de Eduard și Bianca.

Prima ediţie Transylvania Magic Fest Oradea

Concurenţii la categoria Junior au fost: Alexandru Eduard Matei, Grigore Marc Andrei, Strâmbeanu Daria Elena, Técsi Denis, Bodea Horea, Bobițan Mihai, Popescu Matei, Popescu Iris, Mayer-Makaró Gergő, Laczkó Luca, Florentin Ayan, Minjescu Patricia și Coca Anastasia.

Concurenţi la categoria adulţi au fost: Tóth Viktor, Svraka Iván, Török Árpad, Katz Timea, Arthur Weber, Cristian Mihălcuț, Iulian Paraschiv.

Festivalul nu a oferit doar competiție, ci și ocazii de învățare prin seminarii susținute de artiști consacrați: Teatro Blu Magic (România) – un duo artistic care îmbină teatrul vizual cu iluziile scenice, oferind un spectacol complet al emoției și misterului, Molnár Szabolcs (Ungaria) – mentalist și performer internațional, cunoscut pentru prezentările sale rafinate și demonstrațiile de percepție și sugestie şi Fritz with a Z (Olanda) – invitat special, apreciat pentru combinația unică dintre umor și magie modernă. Aceste întâlniri au inspirat generațiile tinere și au creat un spațiu de schimb real între artiștii români și cei străini.

Seara a culminat cu un spectacol de gală sold-out, plin de magie, umor și aplauze în picioare. Pe scenă au urcat prezentatorii Toth Norbert și Armega Cosmin alături de Teatro Blu Magic, Cristian DeNis, Christianis, Eduard & Bianca, Molnár Szabolcs și Fritz with a Z, într-o combinație spectaculoasă de stiluri și personalități artistice.

Publicul din Oradea a trăit, în Palatul Baroc, în sala FIX, o oră și jumătate de vis și uimire continuă — o experiență care a confirmat că magia are un loc binemeritat în peisajul cultural al orașului.

Coincidența fericită dintre festival și Zilele Orașului Oradea a transformat evenimentul într-un punct de atracție pentru turiști și invitații străini. Aceștia au fost cuceriți nu doar de spectacole, ci și de frumusețea arhitecturală a orașului și ospitalitatea locală, descriind Oradea drept „un loc unde magia se simte chiar și pe străzi”.

„Am visat la un festival care să unească magicienii din toate colțurile țării și să ofere tinerilor scena pe care o merită. Am văzut zâmbete, emoție și aplauze sincere – semne că magia încă trăiește în inimile oamenilor. Mulțumim tuturor celor care au făcut parte din acest vis și vă promitem că ediția viitoare va fi și mai spectaculoasă!”, ne transmit Eduard și Bianca, fondatorii festivalului.

Organizatorii anunță deja planuri ambițioase pentru ediția din 2026 a Transylvania Magic Fest: mai mulți concurenți, invitați internaționali de top, workshop-uri interactive și o zonă dedicată publicului tânăr. Scopul este ca festivalul să devină un reper anual pe harta europeană a magiei, o întâlnire între generații, culturi și pasiuni — acolo unde fiecare spectacol începe cu un vis și se termină cu aplauze.

Trimite articolul

X
Taguri:
Armega Cosmin ,
catalin pintea ,
Cristian DeNis ,
eduard si bianca ,
fritz witha a z ,
magie ,
molnar szabolcs ,
oradea ,
palatul baroc ,
teatro blu magic ,
toth Norbert ,
Transylvania Magic Fest Oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modernizare pe fonduri PNRR în comuna Sâmbăta: patru cămine culturale reabilitate
    În comuna Sâmbăta s-au derulat mai multe proiecte de modernizare a infrastructurii publice, printr-o serie de investiții derulate la patru cămine culturale din localitățile aparținătoare comunei, finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Închisoare pentru două furturi ratate. 4 tineri, judecați după ce au încercat fără succes să taie catalizatoare
    Patru bărbați, dintre care doi din localitatea bihoreană Tămașda, iar ceilalți din județul Arad, au fost condamnați la finalul lunii mai de Judecătoria Salonta pentru o încercare nereușită de a fura un catalizator auto.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ați văzut-o? O minoră de 14 ani din Pocola a dispărut de acasă
    Polițiștii bihoreni caută o adolescentă în vârstă de 14 ani, din municipiul Beiuș, care a plecat voluntar de la domiciliul din localitatea Pocola în seara zilei de 30 mai și nu a mai revenit.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    Economic

    Reguli noi pentru ghizii de turism: profesia este redefinită, iar accesul devine mai clar și mai strict
    Măsurile vizează redefinirea ocupației, actualizarea condițiilor de acces și reorganizarea tipurilor de ghizi activi pe piață.

    Economic

    Leonardo Badea (BNR): „Nivelul cursului valutar și volatilitatea sunt două realități economice diferite“
    Prim-viceguvernatorul Băncii Naționale a României, Leonardo Badea, atrage atenția asupra unei confuzii frecvente din spațiul public privind evoluția cursului de schimb.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    La 40 de ani, cu mintea unui copil de doi ani. Drama femeii ajunse în Bihor după ce a fost găsită în condiții inumane
    O femeie de 40 de ani, care nu a avut niciodată acte de identitate până luna trecută și care trăia singură, în condiții greu de imaginat, a ajuns în aceste zile la Centrul de îngrijire de la Dumbrava.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X