BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria a semnat contractul pentru realizarea și amplasarea a două statui în Piața Unirii

Primăria a semnat contractul pentru realizarea și amplasarea a două statui în Piața Unirii

la 22 February 2019 15:15
22 February 2019 15:15
Joi, 21 februarie, Primăria Oradea a semnat cu firma SC Creativ Allpassat SRL contractul de lucrări pentru realizarea și amplasarea statuilor Episcopului Roman Ciorogariu și a Episcopului Radu Demetriu.
Scris de Demian - Joi, 21 februarie, Primăria Oradea a semnat cu firma SC Creativ Allpassat SRL contractul de lucrări pentru realizarea și amplasarea statuilor Episcopului Roman Ciorogariu și a Episcopului Radu Demetriu.

Trimite articolul

X

Cele două statui vor fi amplasate în Piața Unirii, cea a Episcopului Roman Ciorogariu în fața Bisericii cu Lună, iar cea a Episcopului Radu Demetriu în fața Catedralei Sf. Nicolae.

Potrivit contractului, ambele statui vor fi avea o înălține de 2,40 metri și vor fi realizate din bronz siliconat din Italia și vor fi amplasate pe un mic soclu de 20 cm realizat dintr-un material de calcar vratza.

„Amplasarea acestor statui vine să întregească evenimentele dedicate Anului Centenarului, respectând memoria celor care au făcut lucruri importante pentru România sau pentru comunitatea orădeană, indiferent de epocile istorice în care au activat. Pentru că anul acesta se împlinesc 100 de ani de administrație românească la Oradea, statuile celor două personalități istorice, a Episcopului Roman Ciorogariu și a Episcopului Radu Demetriu vor fi finalizate și amplasate în Piața Unirii până la data de 20 aprilie”, a declarat viceprimarul Florin Birta.

Valoarea contractului de lucrări pentru realizarea acestora este de 830.000 de lei.

Trimite articolul

X
Taguri:
Episcopul Roman Ciorogariu ,
oradea ,
piata unirii ,
statui ,
statuie Episcopul Radu Demetriu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dezvăluirile unuia dintre fiii lui Viorel Pașca despre noaptea petrecută în arest: „Statul român ne-a tratat ca pe cei mai periculoși criminali”
    Într-un mesaj postat sâmbătă pe Facebook, unul dintre fiii lui Viorel Pașca, Sabin, a dezvăluit cum a fost tratat el și familia sa în orele petrecute în arest, acolo unde au fost trimiși ca urmare a emiterii unor ordonanțe de reținere de către DIICOT – Structura Centrală, în urma descinderilor din această săptămână la așezămintele familiei Pașca din Bihor.

    Bihon CSM Oradea

    Cu antrenorul „leilor roșii” pe banca tehnică, naționala Suediei a câștigat meciul cu Cehia
    Reprezentativa de baschet a Suediei a câștigat cu scorul de 87-76 meciul de pe teren propriu cu Cehia, contând pentru etapa a 5-a din Grupa H a calificărilor pentru FIBA Basketball World Cup 2027. Naționala Suediei este pregătită de antrenorul echipei CSM CSU Raiffeisen Oradea, Mikko Riipinen.

    Cultură

    Piese de patrimoniu în garderobă: costumele populare ale artistei Antonela Ferche-Buțiu
    Şapte costume populare complete din colecţia artistei bihorene au fost expuse la Roma.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Soacră și ginere, judecați pentru trafic cu „zăpadă”. Una din tranzacții s-a făcut prin apel video
    O femeie din Oradea și ginerele ei au fost condamnați la închisoare cu suspendare într-un caz în care au fost investigați de polițiștii antidrog și de procurorii DIICOT pentru efectuarea de operaţiuni cu substanţe susceptibile de a avea efecte psihoactive.

    Bihon CSM Oradea

    CSM CSU Raiffeisen Oradea nu i-a prelungit contractul lui Emmanuel Nzekwesi
    Internaționalul olandez Emmanuel Nzekwesi se desparte de echipa „leilor roșii”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea scoate la licitație cinci terenuri. Prețurile pornesc de la 40 de euro pe metrul pătrat
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din luna iunie, scoaterea la licitație publică a cinci parcele de teren aflate în proprietatea privată a municipalității. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X