BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria face cămine noi Universității

Primăria face cămine noi Universității

la 31 October 2018 15:56 Reactualizat la: 31 October 2018 16:02
31 October 2018 15:56 Reactualizat la: 31 October 2018 16:02
Executivul apreciază că ar fi nevoie de aproximativ 1600 de locuri de cazare în cămine, pentru a muta studenții cazați în campusul școlar de la Mihai Viteazul.
Scris de demeter1 - Executivul apreciază că ar fi nevoie de aproximativ 1600 de locuri de cazare în cămine, pentru a muta studenții cazați în campusul școlar de la Mihai Viteazul.

Trimite articolul

X

Cu masterplanul campusului universitar aprobat, Primăria va începe implementarea prin construirea primelor două cămine studențești. Acestea fac obiectul unui Parteneriat tehnic aprobat săptămâna trecută de consilierii locali.

Zona rezervată căminelor este așa numitul Habitat 1, destinată spațiilor de cazare și complementare, aflat în vecinătatea viitoarei săli multifuncționale. În vecinătate există un proiect pentru realizarea unui alt cămin studențesc prin Compania Națională de Investiții.

Preambulul Parteneriatului tehnic ține de necesitatea construirii a aproximativ 1.600 de locuri de parcare, pentru cazarea în campus a studenților din căminele Grupului Școlar Mihai Viteazul.

După aprobarea acestui document, urmează ca UO să elaboreze tema de proiectare și să pună terenul aferent lucrărilor la dispoziția Primăriei. Municipalitatea va întocmi documentația tehnică și va contracta execuția. Universitatea va face parte din comisia de recepție a lucrării și va prelua cele două cămine gratuit, pe o perioadă de cel puțin 20 de ani.

Conform directorului economic, urmează ca, la prima rectificare a bugetului local din acest an, să se aloce bani pentru realizarea proiectului tehnic și pentru obținerea autorizației de construire. Cel mai probabil, costul efectiv al lucării va figura în bugetul de venituri și cheltuieli al Oradiei începând din anul viitor.

„Universitatea lucrează acum la tema de proiectare, care ar trebui să ne ofere informații importante despre numărul de camere pe nivel, câți mp per cameră în funcție de numărul de studenți, câte băi și alte detalii de acest gen. Cel mai târziu la finalul lunii noiembrie ar trebui să ne-o predea iar noi vom contracta realizarea studiului de fezabilitate. La sfârșitul lunii ianuarie am putea primi studiul care ar fi aprobat în Consiliul local în febriarie 2019. În martie-aprilie ar urma licitația pentru proiectul tehnic de execuție și execuție și în iunie – iulie 2019 am putea începe lucrările. În vara 2020 căminele ar trebui sa fie gata, studenții care vor veni în anul școlar la începutul lui octombrie 2020 în două cămine noi. Estimăm că un an ar dura construirea acestora”, transmite primarul Ilie Bolojan.

În vară, la prezentarea Masterplanulului Campusului Universitar, primarul Ilie Bolojan promitea alocarea anuală a „cca 2 milioane de euro pentru dezvoltarea și modernizarea Universității Oradea, astfel încât în următorii 10 -15 ani masterplanul să devină o realitate”.

De altfel, edilul a și anunțat că în aceste cămine cazarea va fi gratuită pentru studenții care studiază în domenii IT, ca măsură de stimulare a creșterii acestei industrii în Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
camine ,
campusul școlar de la Mihai Viteazul ,
primaria oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Avocatul Răzvan Doseanu: scrisoarea comisarului pentru Drepturile Omului după cazul Dumbrava – „imixtiune în ancheta penală”
    Avocatul Răzvan Doseanu, cel care îi reprezintă pe Viorel Pașca și pe familia acestuia în ancheta care vizează așezămintele Asociației Dumbrava, a reacționat după scrisoarea transmisă premierului interimar Ilie Bolojan de către comisarul european pentru Drepturile Omului, Michael O’Flaherty, prin care acesta a salutat intervenția DIICOT în Bihor și transferarea persoanelor vulnerabile în spitale și centre autorizate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi bărbați, prinși după o tâlhărie pe Bulevardul Dacia, din Oradea. Unul era căutat pentru alte 2 jafuri, comise în același loc
    Prinderea a doi bărbați care au comis un jaf pe Bulevardul Dacia, din Oradea, a dus la rezolvarea altor două fapte similare, săvârșite în același loc.

    FC Bihor

    FC Bihor va juca 11 meciuri acasă în sezonul regular. Majoritatea echipelor cu pretenții la play-off vin pe Stadionul Iuliu Bodola
    În urma tragerii la sorți s-a stabilit că în sezonul regular, FC Bihor va disputa 11 meciuri în fața propriilor suporteri.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    România

    VIDEO
    Șofer de Lamborghini, filmat din elicopter în timp ce făcea trei depășiri neregulamentare pe DN1 între Oradea și Cluj
    Filmat din elicopter în timp ce depășea neregulamentar de trei ori pe DN1, în apropiere de Huedin. Șoferul va rămâne fără permis pentru 180 de zile. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    16 noi focare de pestă porcină africană confirmate în Bihor. DSVSA face apel la respectarea măsurilor de biosecuritate
    Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Bihor anunță o creștere îngrijorătoare a numărului de cazuri de pestă porcină africană (PPA), după confirmarea a 16 noi focare la porcii domestici în mai multe localități din județ.

    BIHON Sport local

    FRF a stabilit meciurile care se vor disputa în primul tur al Cupei României. Duel bihorean la Beiuș!
    Federația Română de Fotbal a anunțat cele 36 de meciuri programate în turul I al Cupei României.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X