BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Girișu de Criș, 50.000 lei amendă și cu excavatorul confiscat de Garda de Mediu

Primăria Girișu de Criș, 50.000 lei amendă și cu excavatorul confiscat de Garda de Mediu

De Cristina Ghilea
la 26 February 2024 16:16 Reactualizat la: 27 February 2024 07:46

Primăria Girișu de Criș, 50.000 lei amendă și cu excavatorul confiscat de Garda de Mediu

26 February 2024 16:16 Reactualizat la: 27 February 2024 07:46
După un scandal iscat la periferia comunei, culminat cu descinderea polițiștilor și a celor de la Garda de Mediu, Primăria Girișu de Criș a primit 50.000 lei amendă și a rămas fără un utilaj greu. 
Scris de Cristina Ghilea - După un scandal iscat la periferia comunei, culminat cu descinderea polițiștilor și a celor de la Garda de Mediu, Primăria Girișu de Criș a primit 50.000 lei amendă și a rămas fără un utilaj greu. 

Trimite articolul

X

A fost scandal în weekend, în Tărian, din cauza unor depozitări la marginea comunei. Primarul Ioan Pașca zice că a dus pe un teren viran crengile adunate de la săteni, să putrezească. A aflat din procesul verbal că și acestea sunt asimilate deșeurilor, ca atare a primit amendă de 50.000 lei de Garda de Mediu și a rămas fără utilaje.

[eadvert]

„Au adunat niște deșeuri – pământ, crengi, ceva gunoi amestecate și cu resturi de construcții și au cărat din Tărian, tot în sat, în zona numită „La epurare”, unde a fost epurarea de la ferma de porci. Un cetățean de acolo a sunat la 112 și la fața locului a venit Poliția Bihor, de la IPJ și un echipaj de la Frontieră”, ne-a relatat Sever Șerbănescu, șeful Gărzii de Mediu Bihor.

Garda a confiscat buldoexcavatorul, care acum e sigilat, în custodie la primăria comunei. Din cauză că primarul a dispus transporturile, primăria comunei a luat amendă 50.000 lei, pe lângă și confiscarea utilajului.

Pentru mașină care a fost prinsă că transporta deșeurile, firma deținătoare a luat 15.000 amendă. Și mașina e confiscată, sigilată la punctul de lucru al firmei, de dincolo de Criș, tot în Giriș, la o balastieră.

Deșeuri, zice legea

Ca și cantitate, e vorba de vreo 20 mc de deșeuri.

Disputa între polițiști, primar și Gardă a fost pe natura materialelor depozitate. Primarul a insistat și consideră în continuare, că nu a cărat gunoaie, ca atare nu înțelege amenda.

„Legea asimilează aceste materiale deșeurilor. Pământul excavat nu are statut de deșeu decât dacă e folosit la locul excavării”, a explicat Șerbănescu pentru Bihon.ro.

Niște crengi…

„Am dus niște crengi cu niște pământ să de pun acolo să putrezească și să nu îmi fac probleme cu oamenii aici în sat, că nu mai aveam unde pune nimic. Și-a venit un băiat care vrea să candideze la primar și a făcut scandal că îngropăm gunoi. Sigur că era câte o pungă și câte un pet, că nu este să nu fie așa ceva.

A făcut un scandal monstru pe aici, a venit Garda de Mediu, ne-a întocmit procese verbale. Ei și-au făcut meseria. Noi, iară, ne-om face meseria și vom acționa în judecată, începând cu data de 27 februarie”,ne- a spus primarul.

„Categoric, contestăm procesul verbal! N-am îngropat noi niciun gunoi acolo! Am dus crengi și pământ. Se vede ce s-a dus la groapa aia.

Se vede că mașinile și cociile duc crengi, nu duce nimeni gunoi acolo!”, insistă edilul.

Dacă primarul de Giriș și firma amendată câștigă procesul contra Gărzii de Mediu, își recuperează mașinile. Dacă nu, Garda le predă la ANAF, care scoate la licitație. JB-C.GH.

Nicio creangă, la RER cu ele!

Ca urmare a situației din weekend, primarul Ioan Pașca a anunțat consătenii că nu mai poate căra crengile din gospodării, pe facebook:

„Primăria com. GIRIȘU DE CRIȘ anunță că nu vă mai poate ajuta cu colectarea și depozitarea crengilor și resturilor vegetale, deoarece sâmbătă 24.02.2024, am procedat la curățarea locului unde au fost depozitate crengi și resturi vegetale, de către cetățenii din comuna noastră care și-au tuns pomii și pe care le-am dus pe terenul fostei stații de epurare în vederea degradării acestora. În timpul transportului, am fost verificați de Garda de Mediu Bihor, care au venit la fața locului în urma sesizării telefonice făcute de d-nul BABĂU DAN.

În continuare, dumneavoastră va trebui să depozitați aceste resturi vegetale pe proprietatea dvs personală, sau să le transportați și depozitați contra-cost, la groapa de gunoi a SC RER VEST SA din ORADEA”.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenda ,
confiscat ,
garda de mediu ,
girisu de cris ,
primar
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Motorina se ieftinește după explozia prețurilor de la pompă! Cât vor economisi șoferii la următorul plin
    Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, această măsură fiind un răspuns la creșterea puternică a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă, a anunțat joi ministrul de resort, Alexandru Nazare.

    România

    Bolojan: Toate estimările arată că nu există riscuri pentru alimentarea cu energie la nivel național
    Toate estimările arată că nu există riscuri pentru alimentarea cu energie la nivel național și sistemul energetic este stabil, a transmis vineri prim-ministrul interimar, Ilie Bolojan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Turistă din Polonia, salvată de salvamontiști bihoreni după ce a suferit o entorsă la gleznă în zona Avenului Borțig
    O turistă în vârstă de 53 de ani, din Polonia, a avut nevoie de intervenția salvamontiștilor bihoreni după ce a suferit o entorsă la gleznă în zona Avenului Borțig.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Grădini cu legume și flori între blocuri, pe cheltuiala Primăriei Oradea. Se caută asociații care să se ocupe de întreținerea lor
    Primăria Oradea pregătește un proiect-pilot pentru amenajarea unei grădini comunitare și caută zone din oraș în care locatarii sunt interesați să se implice, este mesajul transmis pe pagina de socializare a municipalității.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Taina Sfântului Maslu la Schitul Vârtop al Mănăstirii Izbuc, în Munții Apuseni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Incendiu de amploare în Oșorhei. O locuință a fost distrusă aproape în totalitate
    În noaptea de joi spre vineri, 14 august, pompierii militari bihoreni au intervenit pentru stingerea unui incendiu de mari proporții, ce a cuprins o locuință din Oșorhei, reușind să salveze din calea flăcărilor parterul și demisolul casei, precum și două locuințe învecinate.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X