BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Oradea scoate la licitație patru terenuri. Prețuri de pornire între 40 și 410 euro/mp

Primăria Oradea scoate la licitație patru terenuri. Prețuri de pornire între 40 și 410 euro/mp

De Sorin Martin Vereș
la 26 September 2025 06:00 Reactualizat la: 25 September 2025 16:01
2 Comentarii

Primăria Oradea scoate la licitație patru terenuri. Prețuri de pornire între 40 și 410 euro/mp

Foto: imobiliare.ro
26 September 2025 06:00 Reactualizat la: 25 September 2025 16:01
Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 25 septembrie, scoaterea la licitație publică a patru parcele de teren aflate în proprietatea privată a municipiului, situate pe strada Sofiei, strada Livezilor, Calea Borșului și strada Lungă.
Scris de Sorin Martin Vereș - Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 25 septembrie, scoaterea la licitație publică a patru parcele de teren aflate în proprietatea privată a municipiului, situate pe strada Sofiei, strada Livezilor, Calea Borșului și strada Lungă.

Trimite articolul

X

Potrivit documentației tehnice și rapoartelor de evaluare întocmite de un expert ANEVAR, aceste terenuri sunt libere de sarcini și se pretează pentru valorificare, fie prin dezvoltări rezidențiale, fie prin investiții comerciale și economice, în funcție de zona de urbanism în care sunt încadrate.

Primul teren, situat pe strada Sofiei, are o suprafață de 1.533 de metri pătrați, este intravilan, neîmprejmuit, și a fost încadrat prin Planul Urbanistic General în zona LiL – locuințe cu regim redus de înălțime, dispuse în zone cu livezi și vii. Prețul de pornire al licitației a fost stabilit la 40 de euro pe metru pătrat, pasul de licitare la un euro pe metru pătrat, iar garanția de participare la 9.500 de lei.

Al doilea teren se află în zona străzii Livezilor și are o suprafață de 1.061 de metri pătrați. Este vorba despre un teren intravilan, parțial împrejmuit, destinat prin Planul Urbanistic General pentru locuințe cu regim redus de înălțime, dispuse pe un parcelar de tip urban. Evaluatorul a stabilit un preț de pornire de 51 de euro pe metru pătrat, iar garanția de participare a fost calculată la 8.500 de lei.

Cea mai mare suprafață dintre cele scoase la licitație este situată în zona Calea Borșului. Terenul are 7.682 de metri pătrați, este intravilan, neîmprejmuit, și se încadrează în zona Et – destinată activităților economice și comerciale de mari dimensiuni, cum ar fi big box, mall sau showroom. Prețul de pornire stabilit este de 45 de euro pe metru pătrat, cu pas de un euro pe metru pătrat, iar garanția de participare a fost fixată la 54.000 de lei, sumă care reflectă potențialul ridicat al amplasamentului.

Cel de-al patrulea teren se află pe strada Lungă, are o suprafață de doar 53 de metri pătrați și este încadrat în zona construită protejată SZCP 01, subzona centrală. În acest caz, prețul de pornire al licitației a fost stabilit la 410 euro pe metru pătrat, pasul de licitare la un euro pe metru pătrat, iar garanția de participare la 3.300 de lei.

Municipalitatea precizează că decizia de scoatere la licitație a acestor parcele a venit în urma unor solicitări depuse de persoane interesate de achiziționarea lor și are ca obiectiv principal administrarea eficientă a patrimoniului local, dar și atragerea de venituri suplimentare la bugetul orașului. Consiliul Local a aprobat totodată caietul de sarcini și documentația de atribuire aferente procedurii, documente ce stabilesc regulile de participare și clauzele obligatorii ce vor fi incluse în contractele de vânzare-cumpărare.

Trimite articolul

X
Taguri:
licitatie ,
preturi ,
primaria oradea ,
terenuri de vinzare
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. xxx says:
    September 26, 2025 at 8:01 am

    Daca le-ar expropria ar fi intre 5 si 50 de euro

    Reply
    • sandu2100 says:
      September 26, 2025 at 10:47 am

      Dar tu vrei sa faci profit? Cine iti da tie in oras atst pe teren. In oras terenul.nu are trebui sa coste mai mult de 10 euro. Primaria nu e sa te imbogateasca pe tine

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Economic

    Oradea: un teren valoros cu potențial economic, ținut pe loc în mijlocul unei povești naționale de pierderi
    Declarațiile recente ale Oanei Gheorghiu au readus în atenție situația companiei de stat Active Conexe SA, o societate înființată în urma reorganizării activelor rezultate din privatizarea Automobile Craiova către Ford.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Omul de afaceri Florin Panea rămâne sub control judiciar. Tribunalul Bihor i-a respins plângerea
    Tribunalul Bihor a respins, miercuri, ca nefondată, plângerea pe care fondatorul brandului Leonardo, Florin Panea (56 de ani), a formulat-o împotriva măsurii controlului judiciar, instituită față de el pentru 60 de zile într-un dosar de bancrută frauduloasă cu un prejudiciu de peste 21 de milioane de lei, instrumentat de Parchetul Bihor.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 27.06.2026 - 03.07.2026 - PL Salonta + PL Sacueni + PL Beius + PL Alesd + PL Marghita

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Orădenii vor putea folosi gratuit patru adăposturi inteligente pentru biciclete. Vezi unde vor fi amplasate
    Primăria Municipiului Oradea continuă investițiile în infrastructura dedicată mobilității urbane durabile și pune la dispoziția cetățenilor patru adăposturi inteligente pentru biciclete, amplasate în zone cu trafic intens și interes ridicat pentru deplasările cu bicicleta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Waves Festival 2026 aduce peste 70 de artiști la Băile 1 Mai și curse OTL non-stop pentru participanți timp de trei zile
    Waves Festival revine la Băile 1 Mai în perioada 3-5 iulie 2026, cu cea de-a cincea ediție. Evenimentul se va desfășura zilnic între orele 17:00 și 05:00 și va reuni peste 70 de artiști, pe patru scene muzicale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Colegiul Național „Onisifor Ghibu” va primi peste 26.000 de lei. Vezi pentru ce
    3 școli din România vor primi câte 5.000 de euro pentru implementarea unor soluții inovative dedicate siguranței elevilor. Printre ele se află și Colegiul Național „Onisifor Ghibu” din Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X