BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Oradea scoate la licitației spațiile pentru 13 terase în Piața Unirii. De la ce preț pornește metrul pătrat

Primăria Oradea scoate la licitației spațiile pentru 13 terase în Piața Unirii. De la ce preț pornește metrul pătrat

De Sorin Martin Vereș
la 27 February 2025 15:03
2 Comentarii

Primăria Oradea scoate la licitației spațiile pentru 13 terase în Piața Unirii. De la ce preț pornește metrul pătrat

FOTO: Alexandru Nițescu
27 February 2025 15:03
Vechile contracte pentru terase au expirat la 31 decembrie 2024. Noile contracte de închiriere vor fi valabile până la 31 decembrie 2028, cu posibilitatea prelungirii acestora.
Scris de Sorin Martin Vereș - Vechile contracte pentru terase au expirat la 31 decembrie 2024. Noile contracte de închiriere vor fi valabile până la 31 decembrie 2028, cu posibilitatea prelungirii acestora.

Trimite articolul

X

Consilierii locali orădeni au aprobat demararea procedurii de organizare a licitației publice pentru închirierea spațiilor pentru 13 terase în Piața Unirii. Prețul de pornire al licitației va fi de 150 lei/mp/an, iar pasul de ofertare va fi de 10 lei. Prețul minim de adjudecare nu va putea fi mai mic de 160 de lei. Garanția de participare la licitație este contravaloarea a două chirii minime.

Taxa de participare la licitație este de 200 de lei. La licitație vor putea participa doar firmele care dețin unități de alimentație publică cu front la Piața Unirii sau distanța dintre terasa sezonieră și unitatea de alimentație publică este de maxim 50 de metri. Cu alte cuvinte, licitația se organizează pentru că așa prevede legea, iar șansele altor firme decât cele care dețin deja terase în Piața Unirii să prindă un loc sunt aproape foarte mici spre egale cu zero.

Prețul care va rezulta în urma adjudecării licitației de către un beneficiar va trebui plătit indiferent de numărul de zile în care va funcționa terasa. Durata de închiriere va fi până la 31.12.2028, cu posibilitatea prelungirii prin acordul părților, dacă nu vor interveni modificări legate de amplasament sau statutul chiriașului. Taxa de închiriere se va îndexa cu rata inflației începând cu an doilea an calendaristic. Sunt exceptate de la licitație spațiile de la intrarea în Pasajul Vulturul Negru, lipite de vitrinele unităților de alimentație publică.

Decizia pentru organizarea licitației este motivată de faptul că durata convențiiloe pentru terenurile de la terasele din Piața Unirii au expirat la 31 decembrie 2024. În referatul de aprobare al hotărârii se menționează faptul că în cazul în care încetează activitatea în spațiu comercial din Piața Unirii, contractul de închiriere pentru terasă poate înceta la cererea beneficiarului sau se poate transfera noului deținător al spațiului, doar dacă noul deținător al spațiului cere și întrunește condițiile de eligibilitate stabilite cu ocazia organizării licitației.

Licitația publică va fi cu plic închis. Dacă firma declarată câștigătoare a licitației pentru un spațiu renunță sau nu mai semnează contractul de închiriere, garanția de participare la licitație se pierde, iar firma nu va mai avea voie să participe la licitațiile viitoare timp de 3 ani.

Trimite articolul

X
Taguri:
inchiriere ,
metru patrat ,
orada ,
piata unirii ,
pretu ,
spatii ,
terase
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. y says:
    February 27, 2025 at 7:20 pm

    Trebuia minim 1500 lei/mp/an.

    Reply
  2. Puiu says:
    February 27, 2025 at 8:30 pm

    Ce bataie de joc ! Au transformat Piata Unirii in targ -balci cu ocazia diverselor evenimente iar acum in fuga si lacomia dupa bani ii desfiintam functia si privelistea .Deplorabil !

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    FOTO
    Debut victorios pentru „leii roșii” la Memorialul Antonio Alexe. CSM CSU Raiffeisen a câștigat meciul cu Szolnoki Olajbányász
    La Oradea Arena a început vineri ediția 2026 a Memorialului Antonio Alexe. La competiție participă echipele CSM CSU Raiffeisen Oradea, Szolnoki Olajbányász (Ungaria) și Bosna Sarajevo (Bosnia și Herțegovina).

    BIHON Sport local

    Au trecut pe lângă victorie. Beiușenii au ratat un penalty pe finalul meciului de la Cluj-Napoca
    Beiușenii au ieșit pe plus după cele două dueluri cu formații din Cluj, întâlnite în primele două etape. După victoria cu 2-0 cu Unirea Dej, echipa antrenată de George Zima a remizat vineri la Viitorul Cluj, scor 1-1.

    Cultură

    FOTO/VIDEO
    Piața Ferdinand din Oradea s-a transformat în capitala pizzei napoletane
    Festivalul Pizzei Napoletane – L'Arte della Pizza se va desfăşura până luni, 7 septembrie, când va avea loc Marea Finală Pizza Cup.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Plantelor și Mălinului

    BIHON CAO

    Compania de Apă Oradea începe încheierea contractelor cu proprietarii vizați de extinderea rețelelor din Tileagd

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    FC Bihor

    Încă un transfer ofensiv! Mijlocașul mult dorit de Erik Lincar a semnat cu FC Bihor Oradea
    Are 25 de ani și a mai lucrat la două echipe cu antrenorul orădean, care și l-a dorit și în sezonul trecut, dar mijlocașul a ales atunci pe FC Voluntari.

    Educație

    Profesor din Oradea, după ce ministrul Educației a negat problemele din sistem: „Nu e haos, e doar multă nepăsare”
    Cu trei zile înainte de începerea noului an școlar, ministrul Educației, Mihai Dimian, a postat pe facebook un text în care respinge imaginea unui sistem aflat în „haos”. 1

    Economic

    Banii de la stat încep să intre în conturi. Când se plătesc alocațiile și indemnizațiile în septembrie
    Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială va începe, din 8 septembrie, virarea beneficiilor de asistență socială pentru luna august. Primele plăți vor viza alocațiile de stat pentru copii, indemnizațiile de creștere a copilului și stimulentele de inserție, iar restul sumelor vor fi achitate etapizat până pe 21 septembrie. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X