BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primarii din Oradea, Săcueni și Țețchea vor reprezenta județul Bihor în Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest

Primarii din Oradea, Săcueni și Țețchea vor reprezenta județul Bihor în Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest

De Sorin Martin Vereș
la 6 February 2025 16:03

Primarii din Oradea, Săcueni și Țețchea vor reprezenta județul Bihor în Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest

foto: CJ Bihor/arhivă
6 February 2025 16:03
Președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, este membru de drept în Consiliul Regional.
Scris de Sorin Martin Vereș - Președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, este membru de drept în Consiliul Regional.

Trimite articolul

X

La sediul Consiliului Județean Bihor a avut loc, în 6 februarie, o întâlnire a primarilor din județul Bihor consacrată desemnării reprezentanților județului Bihor în Consiliul pentru Dezvoltare Regională al Regiunii de Dezvoltare Nord-Vest (ADR Nord-Vest), se precizează într-un comunicat transmis de CJ.

Cei 74 de primari prezenți, din totalul de 101 primari din județ, au ales câte un reprezentant din partea municipiilor, orașelor și comunelor. La nivelul comunelor, au fost prezenți 65 de primari dintr-un total de 91, la orașe au participat 5 primari din 6, iar la municipii, toți cei 4 primari au fost prezenți.

Procesul de vot s-a desfășurat în mod deschis. Fiecare primar a fost ales cu unanimitate de voturi pentru un mandat de 4 ani. În urma votului, reprezentanții județului Bihor în Consiliul pentru Dezvoltare Regională al ADR Nord-Vest sunt următorii: Florin Birta, primarul Municipiului Oradea, reprezentant al municipiilor; Béres Csaba, primarul orașului Săcueni, reprezentant al orașelor; Florin Cazan, primarul comunei Țețchea – reprezentant al comunelor.

Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest are în componență președinții Consiliilor Județene ale celor șase județe din regiune (Bihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Maramureș, Satu Mare și Sălaj) și câte un reprezentant al consiliilor locale municipale, orășenești și comunale, desemnați din fiecare județ.

Consiliul pentru Dezvoltare Regională al Regiunii de Dezvoltare Nord-Vest analizează și hotărăște strategia și programele de dezvoltare regională, aprobând proiectele propuse și stabilind criteriile, prioritățile, alocarea și destinațiile resurselor fondului pentru dezvoltare regională.

De asemenea, Consiliul monitorizează utilizarea fondurilor și respectarea obiectivelor regionale, adoptând hotărâri pentru a asigura implementarea eficientă a politicilor de dezvoltare.

Trimite articolul

X
Taguri:
Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest ,
primari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prins de 5 ori cu droguri la el și condamnat la închisoare cu executare, un bărbat din Marghita este căutat de Poliție
    Un bărbat de 35 de ani, din Marghita, a fost pus pe lista infractorilor dați în urmărire națională pentru că se sustrage executării unei pedepse de un an și 2 luni de închisoare pentru deținere de droguri de mare risc pentru consum propriu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 23 aprilie în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 23 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo aduce Faist Mekatronic în fața candidaților: aproape 30 de posturi disponibile
    Oradea devine, la finalul lunii aprilie, punct de întâlnire între companii aflate în căutare de personal și persoanele interesate de noi oportunități profesionale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo: Prima Development Group vine cu noi oportunități de angajare pentru candidați

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X