BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Prins în flagrant delict, un spărgător de mașini din Oradea a ascuns banii furați sub un gard. A primit 2 ani de închisoare

Prins în flagrant delict, un spărgător de mașini din Oradea a ascuns banii furați sub un gard. A primit 2 ani de închisoare

De Adrian Laboș
la 28 August 2024 15:25
1 Comentarii

Prins în flagrant delict, un spărgător de mașini din Oradea a ascuns banii furați sub un gard. A primit 2 ani de închisoare

28 August 2024 15:25
Un bărbat de 27 de ani, din Oradea, a fost condamnat la 2 ani și o lună de închisoare cu executare după ce a fost surprins de un polițist în timp ce spărgea o mașină lângă o sală de evenimente din oraș.
Scris de Adrian Laboș - Un bărbat de 27 de ani, din Oradea, a fost condamnat la 2 ani și o lună de închisoare cu executare după ce a fost surprins de un polițist în timp ce spărgea o mașină lângă o sală de evenimente din oraș.

Trimite articolul

X

Andras Levente Balog a fugit și a ascuns banii furați sub un gard, spunându-le ulterior polițiștilor că a comis fapta din disperare, din cauza problemelor din familie. Un alt tânăr, care i-a ținut „de șase”, a fost condamnat de Judecătoria Oradea la 6 luni de închisoare cu suspendare, pentru complicitate la furt.

Observat de un polițist în misiune

Într-o seară de la sfârșitul lunii octombrie 2023, un agent din cadrul Biroului Furturi din Autovehicule, aflat în misiune, l-a observat lângă intrarea la sala de evenimente pe Arpad Szabo, un bărbat care, susțin procurorii, a mai fost cercetat în trecut pentru furturi din autovehicule. La vederea polițistului, bărbatul s-a întors spre o mașină și a strigat ceva.

”Uitându-se spre autoturismul mai sus menționat, (polițistul – n. red.) a observat faptul că se aprind becurile interioare, iar din interiorul autoturismului iese de pe bancheta din spate numitul (Andras Levente Balog – n. red.), cercetat în trecut pentru furturi din autoturisme, iar cei doi au plecat împreună în pas alert înspre direcția pârâul Peța”, au relatat procurorii orădeni în rechizitoriu.

Agentul a reușit să-i oprească pe cei doi, care nu au recunoscut nimic în primă fază. Mai mult, Balog susținea că a fost controlat de polițist, dar acesta nu a găsit cei 1220 de lei pe care suspectul îi luase din mașină și îi ascunsese la brâu. Profitând de faptul că agentul discuta cu celălalt bărbat, Andras Balog s-a îndepărtat și a ascuns banii sub un gard.

Atât el, cât și complicele său au fost luați și duși la sediul Poliției Oradea, unde au recunoscut fapta. Balog a și indicat locul unde a pus banii, mărturisind că a fost atras de faptul că mașina nu avea portierele blocate, astfel că i-a fost ușor să le deschidă și să ia banii din portofelul aflat pe bancheta din spate.

Furt „din disperare”

Recent, Judecătoria Oradea i-a aplicat lui Andras Balog o pedeapsă de 8 luni de detenție, care a fost adăugată alteia anterioare, de un an și 5 luni de închisoare. Altfel, instanța a decis ca bărbatul să stea după gratii 2 ani și o lună.

De altfel, Balog a avut în trecut mai multe probleme cu legea, fiind cercetat pentru diferite furturi. De această dată a susținut că a comis fapta „din disperare”, arătând că „are un frate bolnav, sora cu depresie, un nepoțel de 4 ani, stau în chirie și a crescut fără părinți”.

El nu a fost mulțumit de sentința Judecătoriei Oradea, astfel că a atacat-o. Procesul s-a mutat la Curtea de Apel Oradea și are un prim termen în luna noiembrie.

Trimite articolul

X
Taguri:
deict ,
hoși ,
prinsi
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Marcel Cirsta says:
    August 28, 2024 at 8:05 pm

    Din disperare fac unele fapte și străini din Asia doar că ei vin tocmai de acolo ca să lucreze.
    Ce chestie, probabil că ăștia chiar nu vor să angajeze români.

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sentință în cazul tânărului care l-a atacat cu cuțitul pe un taximetrist, într-o benzinărie de lângă Oradea
    Dănuț Balogh, bărbatul de 21 de ani, din Gepiu, care în luna ianuarie a încercat să fure mai multe sticle cu bere dintr-o stație de carburant din Leș și l-a rănit cu un cuțit pe taximetristul în mașina căruia a pus băutura, a fost condamnat de Judecătoria Oradea la 4 ani, 7 luni și 20 de zile, cu executare pentru tentativă de furt și tâlhărie calificată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la parc clasic la spațiu inteligent: Tinca investește în modernizarea completă a zonei centrale
    Comuna Tinca intră într-o etapă amplă de transformare urbană, odată cu demararea unui proiect de modernizare a parcului central, cu o suprafață de peste 14.600 mp, care urmează să fie reconfigurat atât din punct de vedere estetic, cât și funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de scumpiri la motorină în Oradea: prețurile trec de 9 lei/litru, după majorări într-o săptămână
    Cea mai recentă scumpire a fost aplicată marți, 28 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Economic

    Reguli mai dure pentru recrutarea muncitorilor străini: garanții financiare și control extins
    Măsurile vizează atât agențiile de plasare, cât și angajatorii, cu accent pe control mai strict, digitalizare și limitarea abuzurilor de pe piață.

    Educație

    Colegiul Economic „Partenie Cosma” introduce gimnaziul și se adaptează noilor schimbări din Educație
    Extinderea colegiului cu nivel gimnazial, transformarea liceelor tehnologice în unități de 4 ani și lipsa de motivație din sistem conturează un moment de schimbare în Educație.

    România

    Sirenele nu mai stau în trafic: USR introduce reguli stricte pentru șoferii care nu fac loc ambulanțelor
    Deputaţii USR au depus, la Parlament, un proiect de lege care stabileşte clar ce trebuie să facă şoferii în condiţii de ambuteiaj sau trafic intens, astfel încât să uşureze trecerea maşinilor de urgenţă - ambulanţe, autovehicule de pompieri ori de poliţie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X