BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Priorităţi în Judeţ: 9 bazine şi Centura Salontei!

Priorităţi în Judeţ: 9 bazine şi Centura Salontei!

la 16 September 2016 11:23
16 September 2016 11:23
Nouă bazine didactice de înot în oraşele din judeţ şi centura ocolitoare a Salontei – care nu figurează în Masterplanul naţional de transport, aşa cum o fac centurile Aleşd şi Beiuş - Ştei.
Scris de farcas - Nouă bazine didactice de înot în oraşele din judeţ şi centura ocolitoare a Salontei – care nu figurează în Masterplanul naţional de transport, aşa cum o fac centurile Aleşd şi Beiuş - Ştei.

Trimite articolul

X

Acestea sunt priorităţile stabilite de primarii oraşelor din judeţ, împreună cu conducerea CJ Bihor, în cadrul Asociației de Dezvoltare Durabilă a județului Bihor (ADD). Bazinele ar urma construite în Aleșd, Salonta, Marghita, Valea lui Mihai, Beiuș, Ștei, Vașcău, Nucet și Săcueni. Potrivit CJ Bihor, se vor căuta surse de finanţare la Guvern sau din fonduri europene.

„Intenția noastră este promovarea sportului în rândul copiilor, crearea condițiilor pentru a practica sportul. Totodată, prin realizarea bazinelor de înot vom avea posibilitatea organizării unor competiții sportive acvatice, pentru toate categoriile de vârstă”, a motivat şeful CJ Bihor, Pasztor Sandor. Centura Salontei, lungă de 9,6 km, ar urma să intersecta cu DJ Salonta – Tinca,

Popa şi „neuronii înţelepţilor”

„Eu nu spun că sportul nu trebuie susţinut, dar prin pârghiile pe care le ai atunci când eşti la guvernare – la ministrul Dezvoltării, la vicepremier, acolo trebuie să te duci cu jalba în proţap, nealterând interesul de dezvoltare al judeţului. Nu comentez, nu pot intra în neuronii acestor înţelepţi. Dar ştiu că potenţialul maxim de dezvoltare a judeţului Bihor este cel economic legat de turism: staţiunile balneare, cât şi muntele cel primitor dau posibilitatea să aducem această dezvoltare în Bihor, prin turism. În acest sens au fost gândite proiectele strategice”, a comentat Cornel Popa, fostul preşedinte al CJ Bihor, cel care a înfiinţat ADD.

Popa speră că proiectul drumului strategic interjudeţean, ce trece prin zona turistică montană din Bihor şi este prevăzut să ajungă în judeţul Cluj şi în toate celelalte judeţe din regiunea de dezvoltare NV şi pentru care se cer bani europeni, nu va fi periclitat de noile idei promovate de noii şefi UDMR-PSD-ALDE de la Judeţ.

„Pentru turism am gândit împreună cu cei şase preşedinţi de CJ din NV să facem un drum strategic, din pusta maghiară până în Ucraina. Dar dacă noi vrem să stăm sub apă în următorii cinci ani, nu ştiu, facem scufundări… Refuz, însă, să cred că poate fi afectat un asemenea proiect strategic pentru judeţul Bihor, pentru aducerea turiştilor. La Vârtop şi Padiş sunt foarte multe maşini de Polonia şi Ungaria. Nu cred că ei (şefii CJ – n.red.) nu văd ceea ce vede toată lumea. Nu cred că interesul judeţului Bihor este să distrugă un asemenea proiect”, a comentat Cornel Popa, într-o conferinţă de presă susţinută joi.

Trimite articolul

X
Taguri:
bazine de înot ,
centura Salonta ,
consiliul judetean bihor ,
masterplan national ,
surse de finantare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    FRF a anunțat cele 8 serii din Liga 3. Patru echipe bihorene se vor alinia la startul sezonului 2026/2027
    96 de echipe vor participa în noua ediție de campionat în Liga 3, câte 12 în fiecare din cele 8 serii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O tânără din Oradea era să rămână fără o parte din buză după o injecție cu acid hialuronic. Procedura, făcută într-un salon de tatuaje
    În noaptea de vineri spre sâmbătă, 14 - 15 august echipa de la Chirurgie Plastică și Estetică de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a intervenit în regim de urgență pentru o tânără care a suferit o ischemie acută a buzei în urma unei injectări cu acid hialuronic. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul director al ABA Crișuri, Dorel Dume, și șeful Serviciului Financiar, trimiși în judecată de DNA pentru abuz în serviciu
    Procurorii DNA Oradea au anunțat trimiterea în judecată a fostului director general adjunct al Administrației Naționale Apele Române (ANAR) și ex-director al Administrației Bazinale de Apă (ABA) Crișuri, Dorel Dume, acuzat de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (112 acte materiale). 1

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Deșeuri depozitate ilegal în comuna Suplacu de Barcău, incendiate de un consilier local
    Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Am mare încredere că băieții noștri vor face o surpriză în meciul cu Farul”
    FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României. 1

    Cultură

    Ediția aniversară a Carnavalului Florilor celebrează tradițiile și legăturile istorice dintre comunitățile din Oradea şi Debrecen
    Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X