BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Priorităţile IMM-urilor în politicile fiscale

Priorităţile IMM-urilor în politicile fiscale

la 3 March 2015 11:31
3 March 2015 11:31
Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România a trasat principalele 10 priorităţi ale mediului de afaceri şi IMM-urilor în domeniul politicilor fiscale în 2015.
Scris de erdei - Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România a trasat principalele 10 priorităţi ale mediului de afaceri şi IMM-urilor în domeniul politicilor fiscale în 2015.

Trimite articolul

X

„Reglementarea inteligentă, asigurarea unui cadru legal stabil şi predictibil pentru mediul de afaceri şi IMM-uri, cu reducerea birocraţiei şi a fiscalităţii, cu respectarea transparenţei decizionale şi a dialogului social calitativ cu confederaţiile patronale şi punerea în aplicare a Legii nr 62/2014 de modificare a Legii IMM-urilor este una dintre cerinţele noastre. Pârghiile prin care această prioritate se poate realiza sunt: respectarea pe deplin a principiului : «Gândiţi mai întâi la scară mică. Reglementaţi mai întâi pentru IMM-uri », aplicarea Testului IMM, realizarea analizelor de impact de calitate, consultarea sistematică a organizaţiilor reprezentative ale IMM-urilor, prezentarea planificării anticipate anuale a legislaţiei referitoare la întreprinderi care va intra în vigoare în cursul următoarei perioade bugetare ”, spune primvicepreşedintele CNIPMMR Ioan Mintaş. Pentru a asigura un mediu de afaceri favorabil şi prietenos, CNIPMMR consideră că definitivarea noului Cod fiscal şi al Codului de procedură fiscală şi publicarea lor cu minim 6 luni înainte de intrarea în vigoare e o condiţie obligatorie. Reducerea fiscalităţii, reducerea TVA de la 24% la 19%, menţinerea cotei unice, neinstituirea de noi taxe şi impozite pentru IMM-uri, reducerea cu minim 25% a numărului de plăţi fiscale pentru întreprinzători, măsuri de stimulare a înfiinţării de noi întreprinderi şi creaare de noi locuri de muncă, reglementarea de facilităţi fiscale pentru crearea de noi locuri de muncă a persoanelor defavorizate, reducerea dobânzilor penalizatoare pentru debite bugetare, îmbunătăţirea regementărilor privind controalele, relansarea procesului investiţional, îmbunătăţirea absorbţiei fondurilor structurale , îmbunătăţirea accesului IMM-urilor la finanţare, a reglementărilor privind executarea silită sunt prioriotăţi ale IMM-urilor în acest an.

Trimite articolul

X
Taguri:
IMM ,
Ioan Mintaş
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Gheorghiță Vlad a ajuns la DNA. Șeful Armatei Române este audiat într-un dosar de corupție
    Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, s-a prezentat, marți, la sediul Secției militare din cadrul Direcției Naționale Anticorupție, pentru a fi audiat de procurori.

    Economic

    Bihorul, în alertă agricolă: peste 75.000 ha riscă să rămână fără subvenții APIA
    Funcționarii au lucrat inclusiv în weekend, însă numărul fermierilor prezenți este mult sub așteptări. Peste 4.500 de cereri nu au fost încă depuse, iar în ultimele zile este necesar un ritm de peste 1.000 de dosare procesate zilnic pentru a evita pierderi semnificative de finanțare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    A fost semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea Grădiniței nr. 54 din Oradea
    Primăria Municipiului Oradea a semnat contractul de finanțare pentru proiectul de reabilitare a Grădiniței nr. 54, situată pe strada Aluminei nr. 100A, continuând astfel investițiile în infrastructura educațională și în modernizarea unităților de învățământ.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    BIHON Sport local

    CAO a debutat cu o victorie în faza regională a Campionatului Național U19
    Campioană pe plan județean, echipa de juniori U19 a Club Atletic Oradea a susținut duminică primul meci din faza regională, Grupei 1 Nord-Vest a Campionatului Național. Orădenii au reușit să învingă cu 2-1 pe Luceafărul Cluj.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vreme capricioasă în Bihor: ploi frecvente și temperaturi oscilante până la jumătatea lunii iunie
    Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza meteo pentru perioada 1 - 14 iunie.

    România

    Sondaj: Majoritatea românilor resping ideea unui premier independent, însă susțin alegerile anticipate
    Peste jumătate dintre români consideră că desemnarea unui premier independent care să conducă un guvern format din partidele fostei alianțe de guvernare ar fi o soluție greșită, în timp ce aproape 57% susțin organizarea de alegeri parlamentare anticipate, potrivit unui sondaj de opinie realizat la nivel național în perioada 22 - 31 mai. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X