BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Producea ilegal tutun şi alcool

Producea ilegal tutun şi alcool

la 12 June 2014 11:21
12 June 2014 11:21
Poliţiştii au propus trimiterea în judecată a unui orădean care produce ilegal produse accizabile.
Scris de erdei - Poliţiştii au propus trimiterea în judecată a unui orădean care produce ilegal produse accizabile.

Trimite articolul

X

La sfârşitul săptămânii trecute, poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul I.P.J. Bihor au finalizat cercetările faţă de un orădean de 47 de ani, sub aspectul comiterii infracţiunilor de „producere de produse accizabile ce intră sub incidenţa sistemului de antrepozitare fiscală, în afara unui antrepozit fiscal autorizat de autoritatea fiscală competentă” şi „deţinerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, potrivit titlului VII, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false, peste limita a 10.000 ţigarete, 400 ţigări de foi de 3 grame, 200 ţigări de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, alcool etilic peste 40 litri, băuturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare de alcool peste 300 litri, băuturi fermentate, altele decât bere şi vinuri, peste 300 litri”.

În urma percheziţiei domiciliare efectuată în cursul lunii martie 2012 la domiciliul din municipiu al celui în cauză, poliţiştii de investigare a fraudelor bihoreni au descoperit şi ridicat 210 litri de alcool etilic şi 46.800 de ţigarete ambalate în pachete inscripţionate, respectivele produse accizabile fiind deţinute în afara unui antrepozit fiscal, fără a fi marcate şi peste limita legală de 40 litri alcool etilic şi 10.000 ţigarete.

Totodată, a fost descoperită şi ridicată o instalaţie artizanală utilizată pentru prepararea unor băuturi alcoolice, destinate comercializării către diverse persoane fizice sau juridice din judeţul Bihor. Prejudiciul total provocat astfel bugetului consolidat al statului este de 28.285 lei. „Poliţiştii au finalizat cercetările în cauză şi au înaintat dosarul spre competentă soluţionare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, cu propunere de trimitere în judecată a celui în cauză”, informează subcomisar Alina Dinu, purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor.

Trimite articolul

X
Taguri:
alcool etilic ,
fraude ,
ipj bihor ,
tigarete
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Doza de Adevăr. Lucruri despre care merită să vorbim înainte să fie prea târziu
    Când ai avut ultima conversație sinceră cu copilul tău despre droguri?

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Parcul I.C. Brătianu din Oradea, acaparat de sute de copii după reabilitare. Cum arată noua amenajare?
    Parcul I. C. Brătianu pare să fi trecut cu brio primul test după reabilitare. Locurile de joacă, aleile și zonele de agrement sunt pline de copii și părinți, iar noua investiție a devenit rapid una dintre cele mai populare destinații de relaxare

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Patru orădeni, audiați într-un dosar de obținere ilegală de fonduri Start-up Nation. Au fost sechestrate două case de 1.000.000 de euro
    Trei orădeni, de 27, 41 și 47 de ani, și o femeie de 47 de ani, tot din Oradea, au fost duși, marți, cu mandat la sediul Poliției Bihor pentru a fi audiați într-un dosar instrumentat sub supravegherea Parchetului Bihor pentru acuzațiile de obținere ilegală de fonduri, complicitate la această infracțiune și mărturie mincinoasă.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sute de apartamente din cartierul Nufărul rămân fără apă caldă în urma unei avarii. Vezi străzile afectate
    Pentru remedierea unei avarii apărute la rețeaua termică de transport de la intersecția străzilor Atelierelor și Nojoridului, începând de miercuri, 10 iunie, ora 08:00, se va întrerupe furnizarea apei calde de consum pentru consumatorii alimentați din punctele termice PT 871, PT 872 și PT 875.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    E definitiv. Fostul director de școală din Aușeu, acuzat că ar fi agresat sexual trei elevi, rămâne în arest
    Tribunalul Bihor a respins, marți după-amiaza, ca nefondată, contestația formulată de fostul director al școlii din Aușeu, Adrian Botici, împotriva încheierii prin care a fost arestat pe 28 mai sub acuzația de agresiune sexuală comisă asupra unui minor.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Luptătorii de la Maxim Fight Team au ieșit învingători în 5 meciuri la „Blood Fight League 6”
    La sfârșitul săptămânii trecute, sportivii de la Maxim Fight Team Oradea (antrenori Adrian Maxim și Sorin Vesa) au fost prezenți cu succes la gala internațională „Blood Fight League 6” desfășurată la Timișoara.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X