BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Profesorul orădean care a demonstrat în instanță că Ministerul Educației discriminează

Profesorul orădean care a demonstrat în instanță că Ministerul Educației discriminează

De Veronica Bursașiu
la 23 March 2022 17:22
3 Comentarii

Profesorul orădean care a demonstrat în instanță că Ministerul Educației discriminează

Prof. Florin Nicoară a fost susținut de elevii din mai multe școli orădene
23 March 2022 17:22
Fostul director al C.N. Emanuil Gojdu anunță că va lupta să demonstreze în instanță și că a avut dreptate și cu transferul elevilor, "chiar dacă unii au încercat să-mi inventeze încălcări de lege" și chiar dacă actuala victorie are un gust amar.
Scris de Veronica Bursașiu - Fostul director al C.N. Emanuil Gojdu anunță că va lupta să demonstreze în instanță și că a avut dreptate și cu transferul elevilor, "chiar dacă unii au încercat să-mi inventeze încălcări de lege" și chiar dacă actuala victorie are un gust amar.

Trimite articolul

X

Patru ani au fost necesari pentru ca fostul director al C.N. Emanuil Gojdu să demonstreze că o decizie a Ministerului Educației e Discriminatorie. Aceasta după ce Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării avertizase deja ministerul.

„Aceasta este o victorie tristă pentru ca lucrurile să intre în normalitate. Pe scurt, ceea ce sesizasem eu era faptul că anumite școli au dreptul să-și selecteze profesorii, pe baza unui aviz, iar celelalte școli nu au acest drept”, explică profesorul Florin Nicoară.

Fostul director de la CN Emanuil Gojdu a cerut inițial, în 2018, Ministerului să rectifice Metodologia de ocupare a posturilor didactice. Fiindcă este “discriminatorie și ineficientă”.

[eadvert]

A fost ignorat de minister, a primit “un răspuns pe mai multe pagini, în care erau tot felul de extrase din legislație, dar nimic la obiect”, iar la nivel local, a fost tratat doar cu ironii.

Florin Nicoară a trimis o petiție Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării care a trimis avertisment Ministerului, iar acesta a contestat în instanță.

„După vreo 3 ani de proces,după ce Ministerul a făcut recurs la hotărârea din primă instanță, Înalta Curte de Casație și Justiție a dat o hotărâre definitivă, prin care a respins definitiv acțiunea Ministerului. Știu că fiecare dintre noi poate greși, dar atunci când ți se spune că, din punct de vedere legal, nu faci bine și tu insiști pe propria idee, cred că este foarte grav. Indiferent cine ar fi ministru, ar trebui să înțeleagă că plătește angajații din minister ca să lucreze în interesul cetățenilor, nu pentru a crea și întreține discriminarea. Poate că cei din minister vor învăța ceva din acest proces”, e mesajul profesorului Florin Nicoară.

Trimite articolul

X
Taguri:
discriminare ,
Florin Nicoara ,
instanta ,
ministerul educatiei
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Buhas Vasile says:
    March 24, 2022 at 8:43 am

    E adevarat!!!!

    Reply
  2. Fost CADRU DIDACTIC ......... says:
    March 24, 2022 at 12:04 pm

    E un adevarat, acest domn Nicoara!
    Este adevarat ca este un cap plecat in fata tuturor persoanelor cu influenta din administratie, din politica, din justitie, din servicii si politie si din spuma oamenilor de afaceri importanti ai municipiului si judetului.
    Niciodata nu spune nu, sau nu se poate.
    Tot timpul incearca sa rezolve situatiile, astfel incat toate odraslele persoanelor influente sa faca parte din elevii Colegiului Emanuel Gojdu.
    Calculatorul reuseste permanent sa selecteze la categoria admisilor mare parte din copii acestor personaje, multe dintre ele controversate.
    Acuma noi nu stim daca programul calculatorului este asa de smecher facut ca sa dea aceste solutii, ori cineva este “profesor” in al pirata incat el sa aleaga permanent pe cine trebuie.
    Cert este ca in afara faptului ca acest Colegiu este renumit ptr.calitatea corpului didactic si seriozitatea cu care se face scoala, raman in continuare mari semne de intrebare cu privire la vesnica posibilitate de a fi selectati copii potentatilir locali in aceasta institutie.

    Reply
  3. e-levu says:
    March 24, 2022 at 8:24 pm

    Indiferent cata dreptate ar avea, a avut un stil dictatorial, arogant.

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Democrație sau ordine? Aproape jumătate dintre români ar accepta un regim autoritar dacă acesta ar asigura stabilitate
    Un sondaj INSCOP arată o societate românească profund divizată: o parte dintre cetățeni susțin democrația, în ciuda conflictelor și dezbaterilor politice prelungite, în timp ce alții ar prefera un regim mai puțin democratic, dacă acesta ar garanta ordine și stabilitate.

    Economic

    Locuri de muncă la stat în Bihor: concursuri deschise pentru mai multe posturi
    Mai multe instituții publice din județul Bihor au scos la concurs posturi vacante în această perioadă, oferind oportunități de angajare atât pentru persoane cu studii superioare, cât și pentru candidați cu studii medii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 23 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 23 iulie.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire. 3

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X