BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Proiect pentru medicii care vor să utilizeze tehnologia în activitatea de zi cu zi

Proiect pentru medicii care vor să utilizeze tehnologia în activitatea de zi cu zi

De Vasilică Ichim
la 11 November 2025 09:04 Reactualizat la: 11 November 2025 13:08

Proiect pentru medicii care vor să utilizeze tehnologia în activitatea de zi cu zi

11 November 2025 09:04 Reactualizat la: 11 November 2025 13:08
Mai mulți medici și profesori universitari au participat săptămâna trecută, în Bulgaria, la o întâlnire importantă în cadrul proiectului transnațional DIGI4Care.
Scris de Vasilică Ichim - Mai mulți medici și profesori universitari au participat săptămâna trecută, în Bulgaria, la o întâlnire importantă în cadrul proiectului transnațional DIGI4Care.

Trimite articolul

X

În perioada 6–8 octombrie, o echipă a Universității din Oradea, formată din prof. univ. dr. Jurca Tünde – Manager proiect, drd. Karetka Anett – Asistent junior, precum și doctorii Nistor-Cseppento Carmen și Diana Iovanovici, cadre medicale implicate în activitățile pilot din România, a participat la întâlnirea partenerilor proiectului DIGI4Care, desfășurată la Sofia, Bulgaria.

Proiectul are ca scop comun transformarea parcursului pacienților prin inovație digitală în domeniul sănătății. Participarea la această întâlnire a oferit oportunitatea de a discuta stadiul actual al activităților pilot, de a împărtăși experiențe și bune practici, precum și de a stabili direcțiile viitoare de acțiune.

Echipa Universității din Oradea a prezentat progresele semnificative obținute și a evidențiat contribuția extraordinară a medicilor români în atingerea obiectivelor proiectului.

Proiectul DIGI4Care este finanțat prin programul transnațional Interreg pentru regiunea Dunării și își propune să creeze platforme mai eficiente de cooperare transnațională, cu accent pe integrarea teritorială, economică și socială a țărilor participante.

Proiectul reunește 12 parteneri din 8 țări (Austria, Cehia, Slovacia, Bulgaria, Bosnia și Herțegovina, Ucraina, Ungaria și România), cu scopul de a dezvolta soluții comune care să abordeze provocările cheie din domeniul sănătății și să reducă decalajul existent pe planul tehnologiilor digitale.

Liderul proiectului este Centrul de Formare pentru Managementul Serviciilor de Sănătate al Universității Semmelweis din Budapesta.

Trimite articolul

X
Taguri:
activitate de zi cu zi ,
bihor ,
medici ,
proiect ,
tehnologie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Cei 13 „lei roșii” pentru sezonul 2026-2027. CSM CSU Raiffeisen și-a definitivat lotul
    CSM Oradea a făcut cunoscut lotul cu care va aborda viitoarea ediție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat din Diosig, căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu a mai revenit
    Polițiștii bihoreni caută un bărbat în vârstă de 38 de ani, din localitatea Diosig, care a plecat voluntar de la domiciliu în urmă cu o săptămână și nu a mai revenit.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Consider că este un regulament corect pentru toți”
    Noul regulament al Federației Române de Baschet pentru ediția 2026-2027 a Ligii Naționale de Baschet Masculin prevede obligativitatea prezenței pe teren a unui singur jucător român pe întregul parcurs al meciurilor.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Asociația Dumbrava a contestat amenda de 1.000.000 de lei dată de ITM Bihor. Procesul-verbal de sancționare, semnat de șoferul ITM
    Judecătoria Beiuș a fost chemată să soluționeze o plângere contravențională care a fost formulată de Asociația Dumbrava – Dumnezeu Poartă de Grijă împotriva amenzii de 1.000.000 de lei, aplicată de Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Apel umanitar: Salvați de vecini din calea flăcărilor, doi soți din Bihor au rămas fără tot ce au agonisit
    În doar câteva ore, munca și agoniseala de o viață s-au transformat în cenușă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Firma de catering care livra mâncare la Grădinița „Aleodor”, închisă temporar de CJPC Bihor. Amenzi de 20.000 de lei
    Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Bihor a dispus oprirea temporară a activității firmei de catering care furniza mesele pentru Grădinița „Aleodor” din Oradea, în urma controlului efectuat vineri, 24 iulie, în contextul anchetei declanșate după îmbolnăvirea mai multor copii și a unei educatoare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X