BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
PSD îl acuză pe Bolojan că face numiri în funcții publice: „Această sinecuriadă trebuie să înceteze imediat!”

PSD îl acuză pe Bolojan că face numiri în funcții publice: „Această sinecuriadă trebuie să înceteze imediat!”

De Redacția Bihon
la 28 May 2026 06:42 Reactualizat la: 28 May 2026 06:43

PSD îl acuză pe Bolojan că face numiri în funcții publice: „Această sinecuriadă trebuie să înceteze imediat!”

FOTO: EPA
28 May 2026 06:42 Reactualizat la: 28 May 2026 06:43
PSD l-a acuzat pe premierul Ilie Bolojan că, după căderea Guvernului, a început să facă numiri în funcții publice pentru a-și recompensa susținătorii din PNL. Social-democrații i-au cerut să oprească imediat ceea ce numesc o „sinecuriadă” și susțin că aceste numiri vor fi anulate după instalarea noului Executiv.
Scris de Redacția Bihon - PSD l-a acuzat pe premierul Ilie Bolojan că, după căderea Guvernului, a început să facă numiri în funcții publice pentru a-și recompensa susținătorii din PNL. Social-democrații i-au cerut să oprească imediat ceea ce numesc o „sinecuriadă” și susțin că aceste numiri vor fi anulate după instalarea noului Executiv.

Trimite articolul

X

PSD a lansat miercuri un atac dur la adresa premierului demis Ilie Bolojan, pe care îl acuză că a început o serie de numiri în funcții publice imediat după adoptarea moțiunii de cenzură, pentru a-și recompensa susținătorii din interiorul PNL.

„PSD denunţă campania de liberalizare a sinecurilor declanşată de prim-ministrul demis Ilie Bolojan, imediat după adoptarea moţiunii de cenzură, cu scopul recompensării celor care îi asigură sprijinul în interiorul PNL. Această sinecuriadă fără precedent trebuie să înceteze imediat!”, transmite PSD într-un comunicat, citat de News.ro.

Social-democrații susțin că numirea unor persoane apropiate politic în instituții care ar fi trebuit restructurate sau desființate afectează credibilitatea Guvernului, inclusiv în discuțiile privind noua lege a salarizării din sistemul bugetar.

Conform PSD, instalarea unor politruci de profesie, pe salarii de zeci de mii de lei, în instituţii care ar fi trebuit să dispară în urma invocatelor reforme, cum este, de exemplu, Fondul Român de Contragarantare, reprezintă o sfidare scandaloasă la adresa cetăţenilor şi subminează credibilitatea Guvernului în consultările cu sindicatele privind Legea salarizării din sectorul bugetar.

Partidul critică și numirile fără concurs în instituții publice și companii de stat, despre care afirmă că ar fi fost făcute pe criterii de relații și apropiere politică, nu de competență profesională.

Totodată, numirea fără concurs în fruntea unor instituţii publice sau companii de stat „a unei pleiade de pile şi relaţii, compusă din cofetari, şoferi sau muzicieni, fără nicio competenţă profesională relevantă pentru funcţiile ocupate, demască demagogia fără margini a premierului demis”.

PSD mai afirmă că aceste decizii îl transformă pe Ilie Bolojan dintr-un „premier reformator” într-un „premier sinecurist”. Toate aceste numiri revoltătoare şi intempestive îl transformă pe aşa-zisul „premier reformator” într-un „premier sinecurist”, consideră PSD.

Social-democrații au transmis și că toate persoanele numite în această perioadă în funcții guvernamentale își vor pierde posturile după instalarea noului Executiv. PSD îi anunţă pe toţi „sinecuriştii” instalaţi în această perioadă de către premierul demis că numirile lor în funcţiile guvernamentale vor fi invalidate imediat după învestirea noului Guvern!

Trimite articolul

X
Taguri:
Bolojan ,
functii publice ,
guvern ,
PSD ,
sinecuriada
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    PSD îl acuză pe Bolojan că face numiri în funcții publice: „Această sinecuriadă trebuie să înceteze imediat!”
    PSD l-a acuzat pe premierul Ilie Bolojan că, după căderea Guvernului, a început să facă numiri în funcții publice pentru a-și recompensa susținătorii din PNL. Social-democrații i-au cerut să oprească imediat ceea ce numesc o „sinecuriadă” și susțin că aceste numiri vor fi anulate după instalarea noului Executiv.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contribuția Primăriei Oradea la proiectul pasajului de pe Decebal a fost redusă cu 14,3 milioane de lei
    Proiectul pasajului de pe Decebal este finanțat din fonduri europene prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027, în cadrul apelului de proiecte 481.A – „Utilizarea crescută a transportului public și a altor forme de mobilitate urbană ecologice”, dedicat municipiilor reședință de județ din regiunea Nord-Vest.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul, lovit de un val de căldură neobișnuit pentru luna mai. Ce au transmis meteorologii ANM
    Un val de aer tropical aduce în România cele mai ridicate temperaturi de la începutul anului, cu maxime care pot ajunge până la 36 de grade la umbră, potrivit meteorologilor.

    BIHON CAO

    Comunicat oprire apă Felcheriu

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem, astăzi, 28 mai?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 28 mai.

    BIHON Sport local

    FC Bihor Oradea a adus un mijlocaș ofensiv. A mai lucrat cu Erik Lincar în trecut
    Dacă miercuri dimineața a fost oficializat transferul atacantului Nicu Modan, seara a fost anunțată o achiziție în linia de mijloc.

    Bihon CSM Oradea

    Spectacolul finalei continuă joi, cu meciul al doilea. „Leii roșii” își doresc încă o victorie în seria cu U-BT Cluj-Napoca
    CSM CSU Raiffeisen a câștigat cu scorul de 87-84 partida inaugurală din finala Ligii Naționale de baschet masculin, în fața campioanei en titre, U-BT Cluj-Napoca.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X