BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
RCA în sistem electronic

RCA în sistem electronic

la 27 December 2009 13:49
27 December 2009 13:49
Din 2010 şoferii care nu au avut evenimente rutiere vor beneficia de reduceri la încheierea RCA.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Din 2010 şoferii care nu au avut evenimente rutiere vor beneficia de reduceri la încheierea RCA.

Trimite articolul

X

De anul viitor şoferii vor fi taxaţi sau dimpotrivă, premiaţi, de către firmele de asigurare care aplică sistemului bonus-malus. Conform Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA) începand cu 1 ianuarie 2010, poliţele de asigurare privind Răspunderea Civilă Auto (RCA) se vor emite în format electronic. De asemenea, la tarifele stabilite de asiguratorii autorizaţi, se va aplica sistemul bonus-malus.

Tarifele de primă aferente RCA emise de la 1 ianuarie 2010 vor depinde de istoricul de dăunalitate realizat de asigurat într-o perioadă de referinţă. Aceasta înseamnă că un asigurat care nu a produs daune în 2009 şi încheie o poliţă pentru o perioadă de un an va obţine, datorită sistemului bonus-malus, o reducere cu 10% a tarifului afişat de asigurator. Întrucât normele CSA reglementează existenţa a 14 clase de bonus, rezultă că, dacă timp de şapte ani un asigurat nu a produs daune pe RCA, bonusul acordat poate ajunge la 50%.

Bonusuri

„Având în vedere numărul de dosare de daună avizate în temeiul poliţelor obligatorii RCA, rezultă că cei mai mulţi dintre asiguraţi, circa 90%, vor beneficia de bonus întrucât nu provoacă evenimente”, a declarat Angela Toncescu, preşedintele CSA.
Pentru aplicarea unui malus pentru un asigurat sunt luate în calcul evenimentele pentru care a fost plătită cel puţin o daună în perioada de referinţă. Într-o astfel de situaţie, malus-ul se aplică indiferent de cine a condus vehiculul la data producerii accidentului. Clauza de malus, adică majorarea primei, se aplică în funcţie de numărul de daune produse şi plătite, putând ajunge până la 200%.

În situaţia în care un asigurat deţine mai multe vehicule, sistemul bonus-malus se aplică distinct pentru fiecare vehicul.

Simona Albinaru

 

Trimite articolul

X
Taguri:
asigurat ,
care ,
CSA ,
daune ,
evenimente ,
pentru ,
perioada ,
RCA ,
soferii ,
vor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spectacol pe cerul Oradei: un curcubeu impresionant a apărut după o scurtă ploaie
    După o zi marcată de ploaie și nori amenințători, cerul Oradei a oferit sâmbătă seara, 30 mai, o imagine deosebită.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Investiție de 7,6 milioane de lei. Bază sportivă nouă inaugurată la Sânmartin cu nume importante din fotbal și Cupa Lotus
    Festivalul fotbalistic aflat în desfășurare la Stadionul Lotus din Sânmartin a fost întregit cu inaugurarea Bazei Sportive tip I construită cu fonduri de la Compania Națională de Investiții. O inaugurare fără tăieri de panglică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la un service auto din Bihor. Angajații au fost înjurați și amenințați de un client nemulțumit
    A fost scandal într-un service auto din Bihor, unde patronul și angajații s-au trezit sub o ploaie de amenințări din partea unui bărbat nemulțumit că nu a fost primit fără programare pentru o lucrare la mașină. Individul a pus mâna pe o unealtă de metal și a început să-i înjure și să îi amenințe cu bătaia și cu moartea. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    Cultură

    Interviu cu fashion stylistul Marius Molan, de 20 de ani în domeniul modei: „Vreau să aduc un aport de imagine pentru acest oraş”
    Marius Molan a fost marcat încă din copilărie de eleganţa şi prestanţa bărbatului în uniformă: tatăl său a fost colonel de armată, iar bunicul său a păstrat pe perete portretul Regelui Mihai. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parc fotovoltaic cu peste 200 de panouri, finalizat în comuna Câmpani
    Primăria Câmpani a anunțat finalizarea lucrărilor la parcul fotovoltaic realizat în localitate, urmând ca în perioada următoare să aibă loc recepția finală a investiției.

    Economic

    Regula din bloc pe care mulți o contestă: plătești chiar dacă nu folosești
    În blocurile de locuințe din România, regulile privind întreținerea și repararea spațiilor comune sunt stabilite clar de legislația în vigoare, iar implicațiile financiare îi privesc pe toți proprietarii, indiferent de etaj sau de gradul de utilizare a anumitor zone ale imobilului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X