
Conform dr. Carmen Pantiș s-au prelevat organe de la un donator de 45 de ani, doi donatori vârstnici, de 70 de ani, şi un donor polonez la care fratele și sora au semnat pentru donarea mai multor organe și țesuturi. Donorul polonez avea 39 de ani și fusese victima unui accident rutier petrecut pe 26 februarie 2026, la Borod.
Ficatul a ajuns la București la Fundeni, rinichii la Cluj unde s-au transplantat la doi bărbați de 39 și 44 ani, corneea, tendoanele și țesuturi osoase la București.
Din echipa medicală care s-a ocupat de prelevări a făcut parte dr. Ștefan Pataki medic primar ATI, dr. Oana Popa medic specialist ATI, Cătălin Ilea medic rezident chirurg, asistentele ATI Aurelia Cheregi, Otto Gergely, Pataki Emese, Andrea Nan, Margareta Magyar, Nela Bulzan și Adrian Stanciu, medicul urolog Dan Pop, medicii rezidenți urologi Daniel Cozma și Sorean Gabriel, ortopezii Ionuț Teodoriu, George Matei ortopedm Răzvan Ulici, rezidentul ortoped Dan Alb alături de dr. Genady Vatachki medic primar chirurg București directorul Agenției Naționale de Transplant, dr. Dinu Tiutiuca oftalmolog București și asistentul Bogdan Camin de la Spitalul Colentina din București.
Numărul prelevărilor de organe la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor ajuns în 2026 la 8.
Citiți principiile noastre de moderare aici!