BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Regal de muzică şi poezie

Regal de muzică şi poezie

la 17 May 2010 08:00
17 May 2010 08:00
Muzica lui Gheorghe Iovu şi poeziile recitate de Daniela Nane le-au dat spectatorilor dat şansa să mediteze.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Muzica lui Gheorghe Iovu şi poeziile recitate de Daniela Nane le-au dat spectatorilor dat şansa să mediteze.

Trimite articolul

X

Orădenii care au luat parte la spectacolul de vineri, de la Filarmonica de Stat din Oradea, au petrecut o seară magică cu muzică şi poezie. Spectacolul a fost susţinut de Gheorghe Iovu, supranumit şi „magicianul sufletelor”, şi de actriţa Teatrului Bulandra din Bucureşti, Daniela Nane.

Actriţa a recitat poezii din Mihai Eminescu, Octavian Paler, Boris Pasternak etc. Fundalul muzical a fost asigurat de Gheorghe Iovu.

Într-un cadru simplu, cu un sintetizator şi câteva boxe prin care i s-a răspândit muzica în sala de spectacole a Filarmonicii, Gheorghe Iovu a provocat sunete născute parcă din ceruri. Pe parcursul serii, Gheorghe Iovu şi Daniela Nane au reuşit să creeze în sufletele spectatorilor o stare de linişte, de bine. Unii au reuşit chiar să se regăsească pe sine, străbătuţi fiind de valul tainic al sunetelor şi al cuvintelor.

Meditaţii

Muzica artistului şi poeziile recitate de Daniela Nane le-au dat spectatorilor dat şansa să mediteze şi să intre în armonie cu divinitatea.

Absolvent al Şcolii Populare de Artă din Timişoara, (anul 1975), Gheorghe Iovu este un specialist în vindecarea fizică şi psihică prin muzică. Câştigător al multor premii muzicale şi laureat al Festivalului de muzică uşoară „Timişoara, floare rară”, lansează prima casetă în 1995, „Muzica terapeutică”, iar până în prezent a scos 10 ablume şi a susţinut o mulţime de concerte în ţară şi în străinătate.

Artistul şi-a dat seama de efectul miraculos pe care muzica sa îl are asupra oamenilor după mai multe concerte susţinute în spitale, clinci şi săli de concerte.

Daniela Nane, renumita actriţă din filme prec „Orient Express”, „Efect 30”, „La Urgenţă” sau „Dincolo de America”, este absolventă a Academiei de Teatru şi Film din Bucureşti, după care a urmat masteratul Ligii Europeane a Institutelor de Artă din Amsterdam şi Berlin.

C.D.

Trimite articolul

X
Taguri:
daniela nane ,
Filarmonica Oradea ,
gheorghe iovu ,
spectacol
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANAF introduce un mecanism de avertizare timpurie pentru firmele cu risc financiar
    Anunțul a fost făcut de președintele instituției, Adrian Nica, în cadrul unui eveniment organizat de Camera Consultanților Fiscali.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrări de pietruire în două sate din Holod, în așteptarea proiectelor de modernizare
    Primăria Holod efectuează lucrări de pietruire a mai multor drumuri comunale, cu finanțare din bugetul local, într-o intervenție pe care administrația o descrie drept una provizorie, menită să asigure condiții mai bune de circulație până la identificarea și deblocarea fondurilor necesare pentru asfaltarea completă a acestor tronsoane.

    Cultură

    Muzicianul AG Weinberger şi-a lansat cel de-al zecelea album de studio, „Sharing”
    O dată cu noul album, a avut loc şi lansarea videoclipului „Money People”.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Suspendare temporară a plății biletelor OTL prin 24Pay. Vezi care sunt metodele alternative
    Potrivit unui comunicat transmis de OTL, începând din 17 aprilie, furnizorul aplicatiei 24Pay a suspendat temporar serviciul de plată a biletelor, până ȋn 30 aprilie, din cauze de ordin tehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Îngrijire la domiciliu pentru seniorii din Diosig, printr-o finanțare de aproape 5 milioane de lei
    Comuna Diosig va beneficia de un amplu proiect social destinat persoanelor vârstnice aflate în situații vulnerabile, prin care va fi înființat un serviciu modern de îngrijire la domiciliu pentru seniorii care nu se mai pot descurca singuri în activitățile de zi cu zi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Profesoară acuzată de înșelăciune și obligată să achite 105.000 de euro. Sentința nu e definitivă
    2 ani și 6 luni de închisoare, cu suspendare pe un termen de supraveghere de 3 ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X