BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Regizorul Alex Ianăşi, nominalizat la Premiile UNITER cu cel mai bun debut pentru regia spectacolului „Elif şi ploaia”

Regizorul Alex Ianăşi, nominalizat la Premiile UNITER cu cel mai bun debut pentru regia spectacolului „Elif şi ploaia”

De Camelia Buşu
la 19 February 2025 09:25

Regizorul Alex Ianăşi, nominalizat la Premiile UNITER cu cel mai bun debut pentru regia spectacolului „Elif şi ploaia”

Foto: Teatrul Regina Maria
19 February 2025 09:25
Gala Premiilor UNITER va avea loc luni, 26 mai, la Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova.
Scris de Camelia Buşu - Gala Premiilor UNITER va avea loc luni, 26 mai, la Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova.

Trimite articolul

X

Au fost anunțate Premiile Senatului și nominalizările pentru Gala Premiilor UNITER. Pentru a XXXIII-a ediție a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Daria Ancuţa, Doru Mareş şi Maria Zărnescu. Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024.

Regizorul Alex Ianăşi se află printre nominalizații la cel mai bun debut pentru regia spectacolului „Elif şi ploaia” de Sami Ibrahim, scenografia Tinatin Gobejishvili, care a avut premiera în 21 și 22 decembrie 2024 la Teatrul Regina Maria.

„Elif și ploaia” este o fabulă contemporană despre perseverență, luptă pentru dreptate și integrare într-un sistem birocratic absurd, dar și despre familie, despre legătura dintre o mamă emigrantă și fiica sa născută în țara de împrumut, care trăiesc două experiențe diferite ale aceleiași povești.

Alex Ianăși este absolvent al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” din București (promoția 2021-2024, specializarea Regie de Teatru). Şi-a făcut debutul în teatru instituționalizat cu spectacolul „Elif și Ploaia”.

„…încerc să fac tot posibilul pentru a crea un teatru util. Un teatru care să nu fie un exerciţiu artistic, artă de dragul artei, evadare din realitate. Ci tocmai, un teatru care să ne oblige să fim prezenţi în realitate. Un teatru care deschide ochii spectatorului, care îl face să se mire şi să se îngrozească de realitatea în care trăim. Un teatru care îl provoacă pe spectator să înţeleagă contradicţiile societăţii noastre astfel încât apoi să se simtă dator să o transforme”, spune tânărul regizor.

La acelaşi premiu mai sunt nominalizaţi Medeea Chiriac pentru rolul Oscar Carney din spectacolul „Luntraşul” de Jez Butterworth, regia Horia Suru, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad, Iustin Danalache pentru rolul Sfântul din spectacolul „Emaus”, după romanul cu același titlu de Alessandro Baricco, regia Edda Coza și Dan Coza, Teatrul Excelsior Bucureşti, Crina Dumitraşcu pentru rolul Sonia din spectacolul „Unchiul Vanea” de A.P. Cehov, regia Neil LaBute, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Andrei Pleşa pentru rolul Fiul din spectacolul „Trilogia memoriei” de Arne Lygre, regia Radu Afrim, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova.

Ediția a 33-a a Galei Premiilor UNITER va avea loc luni, 26 mai, la Sala „Amza Pellea” a Teatrului Național „Marin Sorescu” Craiova, cu ocazia sărbătorii celor 175 de ani de existență a teatrului craiovean.

Trimite articolul

X
Taguri:
Alex Ianasi ,
cel mai bun debut ,
elif si ploaia ,
oradea ,
premiile uniter ,
teatrul regina maria
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Apicultorii primesc sprijin financiar de la stat. Cine poate beneficia de noua schemă
    Apicultorii din România vor putea accesa, începând din acest an, o nouă schemă de ajutor de stat destinată pentru susținerea sectorului apicol.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Intervenție contra cronometru la Oradea. Un elicopter Black Hawk a transportat organe pentru transplant
    Misiunea de transport aerian de organe la care a fost mobilizat elicopterul Black Hawk s-a desfășurat în cursul zilei de sâmbătă, 4 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Waves Festival 2026, ziua 2: Rareș ne-a arătat cum poți deveni „cel mai fericit de pe pământ”
    „Waves Festival” a fost un adevărat „furnicar” și în ziua a doua, mii de persoane bucurându-se de reprezentațiile de sunet și lumini ale artiștilor care au urcat pe cele patru scene.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Un tramvai Siemens a deraiat în apropiere de Lotus Center. Lucrările de pe strada Transilvaniei, aproape finalizate
    Incidentul s-a petrecut în seara zilei de sâmbătă, 4 iulie.

    Economic

    Aplicarea noului sistem de taxe de drum, amânată până la toamnă
    Șoferii și transportatorii vor mai aștepta câteva luni până la intrarea în vigoare a noului sistem de taxare a utilizării drumurilor naționale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    De la infrastructură la aquapark: investiții de peste 125 de milioane de euro în decurs de 10 ani în Sânmartin
    Comuna Sânmartin a devenit în ultimul deceniu una dintre cele mai dinamice comunități din județul Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X