BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Reguli noi la creditele bancare

Reguli noi la creditele bancare

la 28 June 2010 12:58
28 June 2010 12:58
Comisionul de rambursare anticipată poate fi de maxim 1% la creditele cu dobândă fixă.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Comisionul de rambursare anticipată poate fi de maxim 1% la creditele cu dobândă fixă.

Trimite articolul

X

Veşti bune pentru românii care au credite mai vechi şi vor să le ramburseze anticipat, dar şi pentru cei care intenţionează să mai ia un credit. De săptămâna trecută, mai precis din 21 iunie a intrat în vigoare Ordonanţa de Urgenţă nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori.

Noutăţi

„Una dintre principalele prevederi ale ordonanţei este limitarea comisionului de rambursare anticipată la maximum 1% atât la creditele cu garanţii imobiliare cât şi la cele fără acest tip de garanţii, dacă perioada dintre rambursare şi data convenită pentru încetarea contractului este mai mare de un an, şi la 0,5% dacă această perioadă este mai mică de un an”, ne-a informat Valeriu Cojocariu, director coordonator adjunct la Comisariatul pentru Protecţia Consumatorilor (CJPC) Bihor. La creditele cu dobândă variabilă nu se percepe comision de rambursare anticipată.

Totodată, comisioanele aferente derulării contractului de credit se limitează la patru: comision de administrare credit, comision de penalizare pentru întârzierea la plată, comision de rambursare anticipată şi comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor. Actul normativ interzice perceperea unor comisioane pentru operaţii cu numerar pentru plata ratelor la credit sau tragerea tranşelor din credit.

„Pentru contractele noi, creditorul trebuie să prezinte consumatorului înainte de semnarea contractului un formular standardizat cu toate datele tehnice ale creditului, inclusiv DAE, formula de calcul a dobânzii şi suma totală ce urmează a fi rambursată”, a explicat reprezentantul CJPC Bihor. În felul acesta consumatorul poate compara ofertele mai multor bănci.
Creditorul este obligat să prezinte consumatorului contractul de credit cu cel puţin 15 zile înainte de semnare. „Consumatorul are dreptul de a renunţa necondiţionat, fără justificări, fără a invoca motive, în termen de 14 zile de la semnare, la contractul de credit”, subliniază Valeriu Cojocariu.

Actul normativ se va aplica tuturor contractelor de credit noi încheiate de bănci. De asemenea, băncile vor fi obligate ca, în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a ordonanţei, să modifice contractele aflate în derulare, prin acte adiţionale.

„Această măsura va conduce la creşterea concurenţei în sistemul bancar şi va avea efecte asupra tuturor celor care au credite în derulare şi care astfel vor ajunge să beneficieze de dobânzi mai reduse. În noile condiţii, va fi mult mai uşor pentru un client să îşi refinanţeze un credit în euro, pentru care plăteşte dobânda de 9-10%, având în vedere că la ora actuală, unele bănci oferă credite noi cu dobândă de 5% pe an”, a declarat Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei.

Dan Birta

Trimite articolul

X
Taguri:
credite ,
rambursare anticipata ,
romania
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X