BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Reguli noi la înscrierea în clasa pregătitoare

Reguli noi la înscrierea în clasa pregătitoare

De Crina Dobocan
la 12 February 2024 06:53 Reactualizat la: 11 February 2024 13:56

Reguli noi la înscrierea în clasa pregătitoare

12 February 2024 06:53 Reactualizat la: 11 February 2024 13:56
Părinții copiilor care împlinesc 6 ani până la 31 august pot cere amânarea înscrierii cu maximum un an, „în cazuri justificate”.
Scris de Crina Dobocan - Părinții copiilor care împlinesc 6 ani până la 31 august pot cere amânarea înscrierii cu maximum un an, „în cazuri justificate”.

Trimite articolul

X

Ministerul Educației a pus în dezbatere publică vineri, 9 februarie, un proiect de metodologie referitor la înscrierea copiilor în învățământul primar, care include și posibilitatea de amânare a înscrierii la clasa pregătitoare pentru copiii care împlinesc 6 ani până la data de 31 august a anului în curs.

[eadvert]

Potrivit proiectului, părinții pot solicita în scris amânarea înscrierii cu maximum un an în cazuri justificate, însă nu se specifică în detaliu care ar fi aceste cazuri și cum pot fi dovedite. Această modificare vine în contextul în care învățământul se adaptează la nevoile individuale ale copiilor și la cerințele socio-economice din prezent.

În plus, proiectul precizează că, deși grupele mari și mijlocii sunt obligatorii, pot fi înscriși la clasa pregătitoare și copiii care nu au urmat grădinița din diverse motive, precum lipsa infrastructurii la nivel local sau domiciliul temporar în străinătate.

Calendarul de înscriere în clasa pregătitoare pentru anul 2024 prevede că părinții pot depune cereri de înscriere la școală începând cu data de 11 aprilie. Școlile sunt obligate să afișeze numărul de locuri și clase pregătitoare alocate începând cu data de 25 martie, inclusiv pe site-urile proprii și pe cele ale inspectoratelor școlare județene. Potrivit legii educației, într-o clasă la învățământul primar trebuie să fie în medie, 16 elevi, dar nu mai puțin de 10 și nu mai mult de 22.

Informațiile privind numărul de locuri disponibile vor fi disponibile la avizierele școlilor, pe site-urile proprii și ale inspectoratelor școlare, iar la nivel de județ va fi activ un telverde asigurat de către inspectoratele școlare. De asemenea, școlile trebuie să organizeze acțiuni de promovare a ofertei școlii, inclusiv prin afișare la avizier și pe site-uri.

Cererile de înscriere pot fi depuse prin email, poștă sau la sediul școlii conform condițiilor prevăzute în metodologia de înscriere.

Trimite articolul

X
Taguri:
clasa pregatitoare ,
inscriere ,
reguli noi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Șase! Club Atletic Oradea s-a calificat în finala fazei regionale a Cupei României!
    Scăpați cu fața curată cu un egal în timpul regulamentar la Oradea, bistrițenii de la Minerul Rodna au „destupat șampania” și s-au văzut deja în finala fazei regionale. N-au luat în calcul că Club Atletic Oradea (în fața căreia au rezistat cu greu sâmbăta trecută) ar capabilă să se impună la un scor de calificare în fața Avântului Bârsana.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Drumul din Stâna de Vale intră în reabilitare. Se folosește o tehnologie în premieră în Bihor
    Lucrările de modernizare a sectorului de drum județean DJ764A care traversează stațiunea Stâna de Vale au fost începute în cursul zilei de miercuri, 15 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cum se poate ajunge la alegeri anticipate în România. Calendarul și pașii prevăzuți de Constituție
    Cel mai apropiat termen la care ar putea fi organizate alegeri parlamentare anticipate este sfârșitul lunii noiembrie, mai exact 22 noiembrie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 18.07.2026 - 24.07.2026 - PL Alesd + PL Sacueni + PL Salonta + PL Stei + PL Marghita + PL Rural + PL Oradea

    România

    DIICOT, cea șugubeață: „Scuze că nu am anunțat înainte!”, mesajul interpretat ca o ironie după scandalul din Bihor
    Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) a publicat miercuri, 15 iulie, pe pagina oficială de Facebook un mesaj despre o amplă acțiune desfășurată într-un dosar de fraudă cu pensii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de solidaritate pentru Oradea Pride: peste 130 de organizații internaționale cer autorităților să aprobe marșul
    Peste 130 de organizații ale societății civile din 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu organizatorii Oradea PRIDE și solicită autorităților locale să respecte dreptul la liberă întrunire și să permită desfășurarea în siguranță a Marșului Oradea PRIDE, care ar urma să aibă loc pe 25 iulie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X