BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Reînvie spiritul aristocratic

Reînvie spiritul aristocratic

la 6 November 2019 09:19

Reînvie spiritul aristocratic

<p>FOTO: Bianca Tau</p>
6 November 2019 09:19
27 de pălării au fost purtate de femeile prezente, marţi, la evenimentul de lansare al colecţiei semnate de designerul Dorina Morna.
Scris de Crina Dobocan - 27 de pălării au fost purtate de femeile prezente, marţi, la evenimentul de lansare al colecţiei semnate de designerul Dorina Morna.

Trimite articolul

X

Aer aristocratic la Tucano Caffee din Oradea. Modista Dorina Morna a lansat aici, marți seara, o nouă colecție de pălării. Aidoma misterului parizian, noua colecție de pălării „Toamnă târzie”, a stat sub semnul provocărilor, a senzualului și a unor noi descoperiri.

Feminitatea, în diversele ei ipostaze, dress-code-ul specific, accesoriile și buna dispoziție au completat această imagine a pălăriilor.
Despre colecţia Dorinei Morna a vorbit profesorul Teofil Ştiop de la Facultatea de Arte din Oradea. 27 de pălării au fost purtate de femeile prezente, marţi, la evenimentul de lansare al colecţiei.

Colecţia include pălării realizate din fetru, mătase, cloșuri din lână, în combinație cu păr de iepure cu lână, în culori sumbre, în forme şi cu accesorii unice create pentru a spune povestea rafinamentului, a feminităţii şi a încrederii în sine.

Câteva luni i-au luat Dorinei Morna pentru a pregăti colecţia exclusivă de pălării. Tot efortul a meritat pentru că aceasta a surprins prin ineditul său în peisajul modei autohtone. Noile creaţii ale Dorinei Morna se impun prin unitatea conceptuală a designului, prin rafinamentul execuţiei şi prin articularea colecţiei într-o linie distinctă de accesorii.

„Am încercat să reunesc mai multe modele accesibile pentru toamnă – iarnă (cu toate că e toamnă târzie), prin culoare, croi și accesorizare. Accesorizarea este total diferită pentru toamnă – iarnă faţă de cea de primăvară-vară. Culorile sunt mai sumbre, deoarece toamna și iarna nu se prea poartă culorile deschise în general. Este o colecţie făcută cu multă trudă, cu mult efort şi e bine gândită în ideea de a cuprinde atât diversele fizionomii ale feţelor feminine, cât şi culoarea tenului care e foarte importantă, la o adică, în ideea de a şti ce culoare să-ţi asortezi ochilor, trăsăturii feţei, tenului etc.”, a explicat Dorina Morna.

Modele originale

În colecţia de marţi seara putem regăsi modelul androgin (foarte căutat în prezent), steam punk (care poate fi potrivit la o ţinută din piele, la un trech sau bocanci), dar şi modele clasice, cu un croi care te duce cu gândul la moda englezească şi chiar la cea franţuzească. Foarte multe dintre ele au fost accesorizate cu piele.

„În această colecţie predonimă negrul, deoarece foarte multă lume poartă negru. La noi, tendinţa la ora actuală este negrul. Oricât încerc să introduc pe piaţă alte culori, totuşi lumea preferă negrul.

Mă bucură faptul că începem să avem o cultură în a purta pălării, iar lumea, văzând nunţile regale din Anglia, începe să caute accesorii, mai ales pentru ocazii, în culori şi ţesături pretenţioase”, a explicat Dorina Morna. Inovaţia acestei colecţii constă în propunerea originală adresată fiecărei fashioniste rafinate: pălării unicat sau în ediţii limitate, realizate manual.

„Am ales că port această pălărie pentru că aparţine designerului meu preferat de pălării. Fiecare pălărie a ei este unică, este personalizată. Această pălărie a fost creată pentru mine. Se potriveşte ţinutei mele, tematicii pe care am ales să o reprezint în această seară şi mi se potriveşte de minune. Să porţi o anumită pălărie îţi dă o anumită stare. Eu mă simt mai elegantă, îmi dă o anumită încredere, mă însufleţeşte. Pălăria are ceva din toate timpurile. Ea denotă eleganţă, clasă şi trebuie purtată ca atare”, a spus Mariana Kofler, una dintre modelele Dorinei Morna.

Trimite articolul

X
Taguri:
Colectie palarii ,
Dorina Morna ,
Tucano Caffee
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X