BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Revelion alternativ la Centrul Don Orione

Revelion alternativ la Centrul Don Orione

la 4 January 2012 10:15
4 January 2012 10:15
Indiferent de vârstă, confesiune sau etnie, 150 de persoane din Oradea şi din toată ţara au avut ocazia să se distreze frumos, decent, fără ţigări şi abuz de alcool, într-o atmosferă care i-a făcut să se simtă membri ai unei mari familii.
Scris de erdei - Indiferent de vârstă, confesiune sau etnie, 150 de persoane din Oradea şi din toată ţara au avut ocazia să se distreze frumos, decent, fără ţigări şi abuz de alcool, într-o atmosferă care i-a făcut să se simtă membri ai unei mari familii.

Trimite articolul

X

Ca în fiecare an Centrul Don Orione din Oradea a organizat un Revelion alternativ la care tinerii să se poată distra în siguranţă, fără excesele care din păcate însoţesc de multe ori petrecerea de Anul Nou.

Revelionul a început pe 31 decembrie la ora 18, la Biserica Duminica Tuturor Sfinţilor (Don Orione) din Ioşia, cu o liturghie în rit oriental oficiată de preoţii Florian Gui, Mihai Fechetă şi Ioan Aciu. După serviciul divin, participanţii s-au mutat în sala de festivităţi a Liceului Don Orione. Majoritatea celor prezenţi erau adolescenţi şi copii, dar ca o noutate, de data aceasta au participat şi familiile unora dintre tinerii care participă de-a lungul anului la activităţile centrului. Lor li s-au alăturat oaspeţi din judeţele Sălaj, Satu Mare, Baia Mare şi Iaşi.

Prezentare satirică

Participanţii au fost împărţiţi în patru echipe (cercetaşi, oratoriu, familii, musafiri – în special de la Centrul Don Orione din Iaşi), care au „concurat” mai întâi sub forma unui spectacol de sezon (colinde, pluguşorul, capra, scenete comice). După prima rundă a intrat în scenă o echipă surpriză, formată din călugării Congregaţiei Don Orione din Oradea, care au făcut o prezentare satirică a anului care s-a încheiat sub forma unui pluguşor în care erau menţionaţi mulţi dintre cei prezenţi. Cinci tineri şi-au sărbătorit ziua de naştere între prieteni. Au urmat câteva ore de dans, până la ora 23, când participanţii au plecat cu microbuzele Centrului la Catedrala Sf. Nicolae din centrul oraşului, unde au participat la slujba şi rugăciunea de mulţumire oficiată de Preasfinţitul Virgil Bercea, Episcop Greco-Catolic de Oradea. La miezul nopţii, membrii familiei orionine au ciocnit un pahar de şampanie şi au urmărit jocurile de artificii din centrul oraşului, apoi s-au întors la Centrul Don Orione unde au continuat distracţia cu dansuri pe muzică pop-dance şi populară şi concursuri de karaoke până la ora 4 dimineaţa, când au plecat spre casă.Majoritatea celor prezenţi au participat şi la una dintre liturghiile oficiate la ora 9 în rit latin, de către preotul Iosif Fechetă din Iaşi şi la ora 10.30 şi 18 în rit oriental de către cei trei preoţi ai Centrului Don Orione din Oradea, iar după liturghia de seară petrecerea a continuat până la miezul nopţii, pentru că tinerilor nu le-a trecut pofta de dans în noaptea dintre ani.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Don Orione ,
oradea ,
revelion
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Destin tragic pentru un fost fotbalist la FC Bihor Oradea! S-a stins din viață la doar 43 de ani!
    O veste tristă a venit marți seara de la Arad, unde fostul fotbalist Radu Leon Mărginean a decedat la doar 43 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Furtuna a făcut ravagii în Bihor: nouă intervenții ale pompierilor și patru mesaje RO-Alert
    Marți, 30 iunie, începând cu ora 18:00, pompierii militari bihoreni au fost mobilizați pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANM a emis un cod portocaliu nowcasting pentru Bihor. Vezi localitățile vizate de furtuni puternice
    Avertizarea a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie în seara zilei de marți, 30 iunie.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Mai multă relaxare pe stadioane: vot pentru consumul de alcool în timpul meciurilor
    Camera Deputaților a adoptat marți, în calitate de for decizional, proiectul de lege care modifică regulile privind organizarea competițiilor sportive și permite vânzarea și consumul băuturilor slab alcoolizate în incinta stadioanelor. 1

    Cultură

    Orădeanul Andrei Arad cucereşte Roma. Tânărul artist a câştigat Trofeul secțiunii Muzică Internațională a concursului ROMA-NIA
    Tânărul orădean a impresionat juriul internațional cu o interpretare sensibilă și complexă a piesei „Purple Rain”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atac în plină zi într-o stație de tramvai din Oradea. Un tânăr i-a smuls lănțișorul unei femei de 70 de ani
    Un tânăr de 21 de ani, din Oșorhei, a fost arestat de Judecătoria Oradea pentru 30 de zile, pentru o tâlhărie comisă ziua în amiaza mare, într-o stație de tramvai din cartierul Nufărul. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X