BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Robotics Oradea revin de la „Olimpiada Globală” din Grecia încărcați cu trofee

Robotics Oradea revin de la „Olimpiada Globală” din Grecia încărcați cu trofee

De Bihon.ro
la 10 April 2023 13:57

Robotics Oradea revin de la „Olimpiada Globală” din Grecia încărcați cu trofee

10 April 2023 13:57
Echipele orădene au concurat alături de peste 2000 de participanți din alte țări, inclusiv Bulgaria, Cehia, Cipru, Coreea de Sud, Croația, Egipt, Germania, Grecia, Italia, Macedonia de Nord, Malta, Republica Cehă și Ucraina.
Scris de Bihon.ro - Echipele orădene au concurat alături de peste 2000 de participanți din alte țări, inclusiv Bulgaria, Cehia, Cipru, Coreea de Sud, Croația, Egipt, Germania, Grecia, Italia, Macedonia de Nord, Malta, Republica Cehă și Ucraina.

Trimite articolul

X

Robotics Club Oradea se întoarce acasă cu o colecție impresionantă de premii după participarea la Minoan Robotsports Competition Global Olympiad, care a avut loc în perioada 7 și 10 aprilie în Heraklion, Grecia.

[eadvert]

Echipa TOR a obținut locul 3 la proba Mega Sumo, formată din studenții de la Facultatea de Inginerie Managerială și Tehnologică Oradea, cu membri Gal Oana, Ilie Cuciula, Lăzuran Sebastian, Daniel Anton fiind coordonați de Ș.l.dr.ing. Flaviu Birouaș.

De asemenea, echipa TAP a ocupat locul 1 la proba Obstacle Race Humanoid, locul 2 la proba Wrestling Humanoid și locul 2 la proba Weightlifting Humanoid, echipă coordonată de studentul Cuciula Ilie și membrii: Băloi Cristian și Popa Bogdan, elevi la Liceul Don Orione.

Echipa SQRT – Connect Group, formată din studenții de la Facultatea de Inginerie Managerială și Tehnologică Oradea, cu membri Mociar Cătălin, Iuhas Andrei și Szabo Stefan și coordonată de asist.drd.ing. Anton Daniel, a obținut locul 1 la proba Line Follower Classic și locul 2 la proba Line Follower Enhanced.

FOTO: Robotics Oradea, premii la „Olimpiada Globală” din Grecia 10.04.2023

În plus, echipa Dacia Libera, formată din elevul Robert Kopanyi de la Liceul Iosiv Vulcan Oradea și îndrumată de Ș.l.dr.ing. Flaviu Birouaș, a ocupat locul 1 la proba Weightlifting Humanoid și locul 2 la proba Obstacle Race Humanoid. De asemenea, echipa BITS, formată din elevii de la Liceul Onisofor Ghibu, cu membri Mociar Răzvan și Andrei Bar și coordonată de studentul Mociar Cătălin, a obținut locul 1 și 2 la proba Line Follower Classic și locul 1 la proba Line Follower Enhanced.

Participanții sunt mândri de performanțele obținute și sunt bucuroși că au reprezentat cu succes România la această competiție internațională. Orădenii sunt așteptați acasă pentru a continua pregătirile pentru Competiția Internaționala Robotics Championship, aflată la ediția a 11-a, competiție a cărui organizatori sunt membrii Robotics Club Oradea. Robotics Championship va avea loc în Oradea în perioada 20 și 22 aprilie 2023.

Trimite articolul

X
Taguri:
grecia ,
Minoan Robotsports Competition Global Olympiad ,
Robotics Club Oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A doua cerere de comutare a pedepsei formulată de un condamnat la închisoare pe viață pentru 4 crime, respinsă definitiv
    Curtea de Apel Oradea a respins definitiv a doua cerere prin care Ferenc Sütő, un bărbat de 60 de ani condamnat pentru 4 crime și aflat în penitenciarul din Oradea, a solicitat înlocuirea detențiunii pe viață în pedeapsa de 25 de ani de închisoare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Căminul cultural din Fughiu, aproape de finalizare: spațiu modern pentru evenimente
    Lucrările de reabilitare la Căminul Cultural din satul Fughiu, comuna Oșorhei, se află în faza finală, iar redeschiderea spațiului ar urma să aibă loc pe 1 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal cu lovituri, amenințări și ordin de protecție. Victime: mamă și fiică
    Un bărbat din localitatea Abrămuț a fost trimis în judecată pentru două infracțiuni de violență în familie și alte două de amenințare, după ce, într-o izbucnire nervoasă, le-a lovit pe concubina lui și pe fiica acesteia, amenințându-le cu moartea.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Educație

    De undeva trebuie să începi. Cum încearcă Oradea să-și construiască propriul „Silicon Valley”
    Marile centre tehnologice ale lumii nu au apărut peste noapte. Au crescut în jurul universităților și al unor infrastructuri dedicate inovării. La Oradea, Parcul Științific și Tehnologic încearcă să reproducă acest model: nu pentru rezultate imediate, ci pentru a crea, în timp, un ecosistem care să țină specialiștii acasă și să atragă investiții în tehnologie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comuna Căbești primește echipamente de 71.000 de euro pentru modernizarea administrației și intervenții rapide
    Primăria Căbești continuă seria proiectelor privind modernizarea și eficientizarea serviciilor publice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Suferi de durere cronică? În Oradea noile standarde în terapia durerii prin proceduri intervenționale, la CLINICUM
    Pentru mulți dintre noi, durerea a devenit un „zgomot de fundal” neplăcut.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X