BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
S-au încărcat cardurile sociale. Peste 86.000 de bihoreni primesc câte 250 de lei pe card

S-au încărcat cardurile sociale. Peste 86.000 de bihoreni primesc câte 250 de lei pe card

De Dan Birta
la 20 December 2022 14:31 Reactualizat la: 20 December 2022 18:28
2 Comentarii

S-au încărcat cardurile sociale. Peste 86.000 de bihoreni primesc câte 250 de lei pe card

20 December 2022 14:31 Reactualizat la: 20 December 2022 18:28
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a încărcat o nouă tranșă de 250 de lei, cea de-a IV-a, pe cardurile sociale oferite prin programul „Sprijin pentru România”.
Scris de Dan Birta - Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a încărcat o nouă tranșă de 250 de lei, cea de-a IV-a, pe cardurile sociale oferite prin programul „Sprijin pentru România”.

Trimite articolul

X

Valoarea totală a tranșei IV se ridică la peste 593 de milioane de lei și a ajuns la aproximativ 2,4 milioane de români.

[eadvert]

Reamintim că pentru acest an au fost IV tranșe, în valoare totală de 1.000 de lei, oferite o dată la două luni, până la finalul acestui an.

MIPE promite că până miercuri, toți beneficiarii vor avea cardurile încărcate, pentru a putea achiziționa alimente și mese calde.

În Bihor

Potrivit informațiilor primite de la Gabriela Iova, directorul executiv al Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Bihor, în luna decembrie se fac plăți pentru 17.655 de beneficiari ai AJPIS plus pentru pensionarii cu pensii mai mici de 1.500 de lei. Conform datelor furnizate de Casa Județeană de Pensii Bihor, în județ sunt 68.367 de pensionari cu pensii sub 1.500 de lei. Deci, 86.022 de bihoreni primesc tichete de 250 de lei.

„Aici intră beneficiarii AJPIS, pensionarii cu venitul până la 1.500 de lei, persoane cu handicap, beneficiari ai venitului minim garantat, persoane fără adăpost și alte familii care nu sunt încadrate în alte prestații”, ne-a declarat Gabriela Iova.

Șase tranșe și în 2023

Guvernul a aprobat acordarea a șase noi tranșe de 250 de lei pentru alimente și mese calde, în cursul anului 2023 și majorarea cu 12,5% a pragului de venit până la care se acordă dreptul.

În continuare, în cursul lunii ianuarie se vor emite și distribui cardurile pentru categoriile de beneficiari care au devenit eligibili după momentul acordării celei de- a treia tranșe, sau care au fost omiși din aceasta, însumând aproximativ 29.000 de persoane. O posibilă excepție ar putea surveni în cazul persoanelor care nu au fost găsite la domiciliu pentru a li se înmâna cardul sau care nu au răspuns avizării reprezentanților Companiei Naționale Poșta Română.

Voucherele în valoare de 250 de lei se încarcă o dată la două luni, până la finalul anului, iar aceste sume sunt valabile 12 luni de la data încărcării lor. Astfel, dacă tranșa IV este încărcată în decembrie 2022, ea poate fi utilizată până în decembrie 2023.

Atunci când sunt distribuite, cardurile sunt însoțite de scrisori care conțin instrucțiuni de utilizare (inclusiv codul PIN), detalii despre magazinele unde se pot utiliza cardurile și un număr de telefon pentru cazurile în sunt probleme.

Cardurile pot fi folosite doar de către beneficiari. În cazuri excepționale, în care beneficiarul nu se poate deplasa la operatorii economici pentru a utiliza ajutorul, atunci poate încredința tichetele unei persoane apropiate, dar doar împreună cu actul de identitate.

Cine beneficiază de aceste carduri:

– Pensionarii din sistemul public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale și beneficiarii de drepturi prevăzute de legi cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri nete lunare tabili sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei;

– Persoanele încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri nete lunare tabili sunt mai mici sau egale cu 1.500 lei;

– Familiile cu cel puțin 2 copii în întreținere, ale căror venituri nete lunare pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei;

– Familiile monoparentale ale căror venituri nete lunare pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 600 lei;

– Familiile care au tability dreptul la ajutorul social în condițiile Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare;

– Persoanele fără adăpost, așa cum acestea sunt reglementate potrivit prevederilor legale în vigoare.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihoreni ,
carduri sociale ,
sarbatori
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ioana Miu says:
    January 10, 2023 at 8:09 am

    De ce eu nu primesc acel car social, am o pensie de 1000 1473 acum cu mărirea
    Mă numesc Ioana miu din Focșani aștept și eu un răspuns vă rog frumos.

    Reply
    • Cristina Ghilea says:
      January 10, 2023 at 8:48 am

      Dna., ar fi bine sa va adresati institutiilor locale de la dvs

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Stenograme și interceptări din dosarul DIICOT referitor la azilele din Bihor. Investigatori sub acoperire, vizite restricționate
    Anchetatorii recunosc că persoanele care au fost adăpostite de Viorel Pașca și apropiații săi în mai multe imobile din Bihor au fost trimise acolo în baza unei anchete sociale, deoarece instituțiile statului nu aveau capacitatea de a le asigura îngrijirea, însă susțin că victimele nu și-ar fi dat consimțământul informat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Avocatul Poporului, în 2025, despre asociația Dumbrava, a lui Viorel Pașca: „plasa de urgență pentru multe situații sociale”
    Într-o recomandare din iunie 2025, adresată președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități, Avocatul Poporului a făcut referire la situația caracterizată „deosebit de gravă” pe care a identificat-o în localitatea Dumbrava, unde asociația lui Viorel Pașca găzduia la acel moment 329 de persoane. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Acumularea Leșu beneficiază de un sistem modern de retenție a deșeurilor și de primele insule ecologice din administrarea ABA Crișuri
    Administrația Bazinală de Apă Crișuri continuă modernizarea și punerea în siguranță a Acumulării Leșu.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șofer din Oradea, reținut după ce a fost prins băut la volan, deși avea permisul suspendat
    Un bărbat de 32 de ani din Oradea a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii Serviciului Rutier Bihor, după ce a fost depistat în trafic conducând sub influența alcoolului, deși avea suspendat dreptul de a conduce autovehicule.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Expoziție aniversară ,,Varadinum-9 ani”. Expun 40 de membri ai fotoclubului
    Foto Clubul Varadinum din Oradea, a împlinit 9 ani de existență în 17 iunie 2026! Momentul va fi marcat cu o expoziție aniversară ,,Varadinum-9 ani”, al cărei vernisaj va avea loc sâmbătă, 4 iulie, ora 18:00, la Ovi D.Pop Art Photo Gallery din Era Shopping Park.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FITO 2026. A fost anunțată selecția spectacolelor care vor fi prezentate în cele zece zile de festival
    În 2026 se împlinesc 50 de ani de la primul festival de teatru de la Oradea - Săptămâna Teatrului Scurt.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X