Pasajul are 3 deschideri și se montează câte 4 grinzi pe fiecare dintre ele. Azi s-au montat primele 4 grinzi de 29 de metri fiecare.
Poimâine se vor mai monta încă 4 grinzi, pe deschiderea de deasupra centurii Oradea.
Poimâine se vor mai monta încă 4 grinzi, pe deschiderea de deasupra centurii Oradea.
„În săptămânile următoare se va lucra la realizarea armăturilor ce vor rigidiza grinzile. Finalizarea acestui pasaj este condiționată de relocarea a 6 stâlpi de înaltă tensiune care sunt situați în zonă. Relocarea acestora se va face până la sfârșitul lunii ianuarie”, a scris Ilie Bolojan într-o postare pe Facebook.
Potrivit aceleiași surse, lucrările la celălalt pasaj, care trece peste drumul de acces în 1 Mai, sunt într-o stare avansată. Toate cele 44 de grinzi de la cele 11 deschideri sunt montate și se lucrează la realizarea armăturilor. Până la sfârșitul anului constructorii își propun să toarne și placa de suprabetonare.
Decembrie – 75% din proiect este finalizat
Până la sfârșitul acestui an lucrările vor ajunge la un stadiu de peste 75%.
„În primăvara anului viitor vor mai rămâne de realizat hidroizolațiile și turnarea ultimului strat de asfalt pe toată lungimea variantei ocolitoare a comunei Sânmartin. Ne propunem ca până la începutul lunii mai să finalizăm lucrările”, a mai transmis Ilie Bolojan.
Cozi infernale
Lucrările de montare a grinzilor a creat cozi infernale pe Centura Oradea, între magazinul Selgros și sensul giratoriu de la DN1 spre Oșorhei.
[eadvert]

FOTO: INFO TRAFIC BIHOR&ORADEA
Citiți principiile noastre de moderare aici!