BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sălacea în rețeaua elitistă internațională „Orașe Zero Waste”

Sălacea în rețeaua elitistă internațională „Orașe Zero Waste”

la 3 July 2018 10:50

Sălacea în rețeaua elitistă internațională „Orașe Zero Waste”

3 July 2018 10:50
Proiectul din Sălacea este unul pilot în zona rurală a Bihorului, iar dacă va avea succes, va putea fi implementat şi în alte comune.
Scris de farcas - Proiectul din Sălacea este unul pilot în zona rurală a Bihorului, iar dacă va avea succes, va putea fi implementat şi în alte comune.

Trimite articolul

X

Aceasta înseamnă că va aplica Strategia Zero Waste pentru Comunități, care presupune că administrația publică locală, alături de operatorul de salubritate, va adopta o serie de măsuri menite să reducă pe cât de mult posibil cantitatea de deșeuri reziduale generată de populație, să valorifice deșeurile reciclabile și biodegradabile, dar mai ales să prevină pe termen lung generarea de deșeuri.

Până la aplicarea acestei strategii, rata de reciclare în 2017 a fost sub 2,5%. Acum este de 60-70%. Colectarea se făcea pe două fracții. Acum se face pe cinci fracții. Pentru a înțelege cum se poate implementa eficient această strategie, reprezentanții autorităților locale au efectuat la finalul lunii ianuarie o vizită de lucru în comuna italiană Rogno, localitate care are cu o mie de locuitori mai mulți decât Sălacea.

„La reușita metodei pe care am văzut-o la Rogno, o metodă de inspirație norvegiană, s-a lucrat cu psihologi, sociologi, cu specialiști de mediu. Se colectează door to door, astfel încât să putem urmări cine respectă și cine nu respectă ceea ce am stabilit împreună. E nevoie de această metodă, fiindcă oamenii sunt comozi și aruncă la întâmplare.

Pot să spun că doar trei familii nu au vrut să devină parte a programului. Pentru cine colectează pe cele cinci fracții, taxa este de 5 lei pe cap de locuitor, iar pentru cine nu colectează selectiv, taxa este dublă. Și fiindcă totul ține de educație, cred că trebuie să învățăm copiii să colecteze selectiv, și așa vor învăța și părinții. Am încercat să lucrăm și cu copiii din colonia de romi. M-am dus personal, am vorbit cu copiii și le-am promis că dacă vor strânge un sac de pet-uri, primesc de la mine o înghețată.

Rezultatul: într-o zi s-au strâns trei remorci. Am aplicat această metodă și le-am explicat și părinților, care erau oarecum contrariați de ceea ce fac copiii, că cei mici trebuie învățați că în viață nimic nu e pe gratis, că doar dacă faci ceva primești o recompensă, că orice lucru are o valoare”, spune primarul Horvath Bela.

Ce și-a propus Sălacea?

-să atingă o rata de sortare de 50% pentru deșeurile reciclabile, precum și o rată de reducere cu 30% a cantității de deșeuri generate, până în 2019;

-să formeze un grup de lucru local, cu cetățeni, reprezentanți ai sistemului informal de colectare, angajați din administrație, consilieri locali și județeni, experți, operatori de salubritate, companii de reciclare, firme locale, ONG-uri și alți actori relevanți;

– să impună operatorului de salubritate colectarea separată a deșeurilor, pe zile diferite, pe cel puțin trei tipuri de deșeuri, inclusiv deșeuri biodegradabile;

– să aplice taxarea diferențiată: colectarea deșeurilor reziduale va fi mai scumpă decât cea a deșeurilor reciclabile și biodegradabile;

-să implementeze un program voluntar de transformare a deșeurilor biodegradabile în compost, chiar în gospodăriile locuitorilor;

-să amenajeze puncte de colectare pentru deșeurile de echipamente electrice și electronice de la populație;

– să desemneze un reprezentant pentru monitorizarea colectării și aplicarea de sancțiuni;

– să creeze programe de susținere pentru comercianții care vând produsele alimentare vrac, fără ambalaje și produse de uz comun refolosibile/biodegradabile;

– să-i stimuleze pe comercianții de produse alimentare să renunțe la polistiren, în favoarea unor ambalaje biodegradabile, pe bază de amidon sau de alte materiale reciclabile sau care pot fi transformate în compost;

– să încurajeze folosirea în unități de învățământ, în instituții publice și în clădiri de birouri a paharelor, a sticlelor, a veselei, a tacâmurilor refolosibile din porțelan, sticlă, inox etc.; să încurajeze totodată eliminarea paharelor, a veselei, a tacâmurilor de unică folosință;

-să identifice și să implementeze soluții pentru preluarea uleiului uzat de la populație;

– să interzică incinerarea deșeurilor municipale și asimilabile, cu sau fără recuperare de energie, inclusiv prin tehnologii moderne (gazeificare, piroliză, arc de plasmă etc.);

-să implementeze programe de educație Zero Waste în școli și în instituții publice;

– să susțină proiectarea și execuția sustenabilă a clădirilor, a produselor și a materialelor.

Trimite articolul

X
Taguri:
administraţie publica locala ,
Orașe Zero Waste ,
proiect pilot ,
salacea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    18 ani de dezvoltare în Aștileu: investiții în școli, utilități, drumuri și noi oportunități pentru comunitate
    În urmă cu 18 ani, Ionuț Lazăr făcea primii pași în activitatea publică, iar acum conduce una dintre comunele din județul Bihor care au cunoscut o dezvoltare constantă în ultimii ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șoferul unui utilaj a fost lovit cu lopata pe pârtia de schi. Agresorul, obligat să-i plătească 49.000 de lei
    Un bărbat acuzat că l-a lovit cu lopata pe șoferul unui utilaj folosit la întreținerea pârtiei de schi de la Vârtop și i-a distrus mai multe componente ale vehiculului a fost obligat de Judecătoria Beiuș să-i plătească victimei și firmei acestuia, pe care era înregistrat utilajul, daune materiale și morale în valoare de 49.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Premieră în Bihor: centrul de colectare a deșeurilor din Dobrești, cu cameră frigorifică pentru animale moarte, finalizat
    În comuna Dobrești au fost terminate lucrările pentru Centrul de Colectare a Deșeurilor Voluminoase, o investiție în valoare de 2,9 milioane de lei.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Psihologul Anca Alecu avertizează: „Lipsa energiei și iritabilitatea nu sunt întotdeauna simple semne de oboseală”
    Pe fondul suprasolicitării profesionale și a dificultăților de a menține un echilibru între muncă și viața personală, burnout-ul a devenit o problemă tot mai frecventă.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Transilvania Sport Academy completează „careul” de echipe bihorene din Liga 3. N-au lipsit emoțiile la meciul retur!
    Victorioasă cu 3-0 în deplasare, Transilvania Sport Academy a reușit să promoveze în Liga 3 după ce s-a impus cu 3-2 la Sânmartin în fața Minerului Rodna. Un meci cu două reprize diametral opuse, în care bihorenii au revenit de la 0-2! 1

    BIHON Sport local

    FOTO+VIDEO
    Învingător în Cetatea Sucevei! Adrian Maxim și-a adăugat în palmares și centura „Colosseum Tournament”
    Probabil cel mai valoros luptător român de K1 la categoria ușoară, bihoreanul Adrian Maxim și-a reconfirmat statutul la gala aniversară „Colosseum Tournament 50”, desfășurată vineri seara în Cetatea de scaun a Sucevei.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X