BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Şapte bihoreni pentru Parlamentul European

Şapte bihoreni pentru Parlamentul European

la 27 March 2014 09:43
27 March 2014 09:43
Activi în Bihor sau stabiliţi în Bucureşti, şapte bihoreni din PNL, PDL şi PSD sunt candidaţi la euro-alegeri. Însă niciunul pe loc eligibil.
Scris de erdei - Activi în Bihor sau stabiliţi în Bucureşti, şapte bihoreni din PNL, PDL şi PSD sunt candidaţi la euro-alegeri. Însă niciunul pe loc eligibil.

Trimite articolul

X

Ex-ministrul Lucia Varga şi tânărul Bogdan Pater sunt cei doi reprezentanţi ai PNL Bihor pe lista acestui partid pentru alegerile europarlamentare, ce vor avea loc pe 25 mai. Ambele poziţii sunt, însă, neeligibile. Lucia Varga ocupă locul 11, iar Pater locul 40, dintr-un total de 42 de locuri. Pe listă, pe poziţia a şasea, se află şi Eduard Hellvig, secretar general al PNL, fost deputat PC de Bihor, între 2004 şi 2008.

Pater a ajuns pe listă în urma concursului intern din PNL – „10 pentru Europa” – care s-a adresat tinerilor liberali. Orădeanul figurează între cei 13 tineri liberali care au acces pe lista cu candidaţii partidului. „Este o onoare pentru mine să figurez pe această listă şi sper să mobilizăm la vot cât mai mulţi tineri”, declară Bogdan Pater, mulţumindu-le celor care l-au sprijinit.

Lista PNL este deschisă de trei femei: Norica Nicolai, Adina Vălean şi Ramona Mănescu. Azi, PNL are cinci reprezentanţi în Parlamentul European. La alegerile din 25 mai vor fi aleşi 32 de europarlamentari români.

Ţîrle, out!

Şi PDL Bihor are un reprezentant pe lista „portocaliilor” pentru Parlamentul European. Este vorba despre medicul Carmen Pantiş, consilier judeţean, coordonator al programului de transplant pe Bihor. Aceasta ocupă o poziţie clar neeligibilă – locul 37. Mult mai în faţă pe listă, dar tot pe loc neeligibil este situat un alt orădean, dar stabilit de ani buni în Capitală – Sorin Moldovan (locul 12). Acesta este liderul tineretului democrat liberal. Fostul preşedinte al CJ Bihor, Radu Ţîrle, nu figurează deloc pe listă, deşi şi-a dorit. Ţîrle renunţase la mandatul de consilier judeţean tocmai pentru a prinde Bruxelles-ul. Azi, PDL are opt eurodeputaţi.

Şi PSD Bihor are un reprezentant pe lista PSD+PC+UNPR. Este vorba despre consilierul judeţean Emilian Pavel, liderul TSD Bihor, cel care ocupă poziţia a 18-a pe listele alianţei de stânga. Pavel face naveta între Bucureşti şi Oradea, de când este director administrativ şi de patrimoniu în Ministerul Tineretului şi Sportului.

Preşedintele fililei Bihor a Forţei Civice, Radu Pentie (ex-PDL), ocupă locul 15 pe lista acestui partid pentru europarlamentare. Lista FC este deschisă de fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
Lucia Varga ,
parlamentul european ,
pdl ,
PNL ,
PSD ,
radu tirle
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Abia inaugurat, Parcul 1 Decembrie a devenit loc de joacă pentru adolescenți. Poliția Locală îi caută
    Un filmuleț postat pe Facebook a pus pe jar autoritățile din Oradea. Mai mulți adolescenți au fost surprinși în timp ce foloseau echipamentele de joacă dintr-un parc destinat copiilor mai mici, ignorând limitele de vârstă și greutate indicate pentru acestea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiții de 1,75 milioane de lei în Buduslău: școala și dispensarul din Albiș, reabilitate și eficientizate energetic
    În comuna Buduslău au fost finalizate două investiții finanțate prin PNRR, care au vizat reabilitarea și eficientizarea energetică a școlii din Buduslău și a dispensarului medical din Albiș.

    Cultură

    Dublă lectură de poezie la Pragul Vaida. Recită poeţii Victor Țvetov şi Cristiana Ile
    Evenimentul cu intrare liberă va fi moderat de Mihók Tamás și Gabriel Miloia.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1,2 milioane de lei - costurile mobilizării pompierilor și paramedicilor la descinderile DIICOT din dosarul „Dumbrava”
    Participarea pompierilor și paramedicilor din mai multe județe ale țării la descinderile efectuate de DIICOT – Structura Centrală la așezămintele Asociației Dumbrava din Bihor, pe 30 iunie, a însemnat cheltuieli de aproape 1,2 milioane de lei, se arată într-un răspuns transmis de Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) la solicitarea ziarului Libertatea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fermierii bihoreni mai au doar 5 zile! Ce trebuie să facă rentierii agricoli pentru a nu pierde banii de la APIA
    Rentierii agricoli care nu și-au vizat încă carnetele pentru anul 2025 mai au la dispoziție doar câteva zile pentru a face acest lucru. Termenul stabilit de APIA este 31 august 2026, iar documentele trebuie transmise până la această dată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Predarea și eliberarea actelor de urbanism au fost suspendate temporar la Oradea. Vezi de când intră în vigoare măsura
    Primăria Oradea a anunțat, printr-un comunicat, suspendarea temporară, începând de marți, 25 august, a activității de eliberare și prelucrare a actelor de urbanism.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X