Duminică, la Salonta s-a pus piatra de temelie la noile corpuri de clădiri care vor fi construite pentru elevii care învaţă la şcoala confesională de pe lângă Biserica Reformată. Evenimentul a avut loc în prezenţa secretarului de stat din cadrul Guvernului de la Budapesta Nuszvady Gyorgy, a liderului UDMR Bihor, Kiss Alexandru şi a parlamentarului Peto Csilla. Noile construcţii vor adăposti un corp de clădire destinat educaţiei şi un corp de clădire pentru internat. Şcoala a fost gândită pentru instrucţia copiiilor de etnie maghiară din suburbiile municipiulu Salonta. Secretarul de stat Nuszvady Gyorgy a spus că Guvernul din Ungaria susţine şi financiar proiectul, dar că această colaborare ar putea lua şi alte forme. La rândul său, liderul UDMR Bihor, Kiss Alexandru a precizat că există o bună colaborare între Biserică şi comunitate şi că această şcoală „este pe mâini bune”, fiind administrată de Biserică. „ Comunitatea locală nu mai avea fonduri disponibile în acest moment. Astfel că, Biserica Reformată a făcut lobby şi a aplicat pe un proiect susţinut de Guvernul de la Budapesta. Este o situaţie în oglindă, aşa cum Guvernul de la Bucureşti susţine românii din Moldova- ultima dată s-au trimis acolo 100 de autobuse pentru elevi- aşa, punctual şi Guvernul de la Budapesta susţine comunităţile de maghiari din România”, a explicat preşedintele executiv al UDMR Bihor, Szabo Odon.
Şcoala finanţată de Guvernul de la Budapesta
Unitatea de învăţământ funcţionează deja de patru ani şi acolo învaţă 1110 de elevi, în clasele I-XII.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Sport local
După 1-1 la Sântandrei și 1-3 la Sânmartin în sezonul regular, Lotus Băile Felix a echilibrat balanța duelurilor din acest sezon cu Crișul Sântandrei cu victoria cu 2-0 (1-0) obținută vineri pe „dreptunghiul verde” din Sânmartin în play-out-ul din Liga 3, Seria 8.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Oradea a lansat în consultare publică un proiect de hotărâre care vizează „Regulamentul privind emiterea autorizației de funcționare locală pentru desfășurarea jocurilor de noroc pe raza municipiului Oradea”.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sală plină și atmosferă frumoasă la Festivitatea de deschidere a Zilele Medicale ale Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor desfășurată la Filarmonica de Stat din Oradea.
2
România
Ilie Bolojan poate rămâne în funcția de prim-ministru chiar și fără PSD.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un bărbat de 44 de ani, din Oradea, a fost reținut de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei Oradea sub acuzațiile de amenințare și distrugere prin incendiere, după ce a dat foc unor case din municipiu.
2
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Vineri dimineața, 17 aprilie, echipele Serviciului de salubritate din cadrul Direcției Tehnice au intervenit pentru curățarea pereților pasajelor din zona Centrului Civic.
Citiți principiile noastre de moderare aici!