BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sculptorul Durgheu şi-a câştigat un loc la Roma

Sculptorul Durgheu şi-a câştigat un loc la Roma

la 21 January 2015 09:32
21 January 2015 09:32
Cornel Durgheu va avea o expoziţie itinerantă în capitala Italiei. După vernisaj, criticii au decis că şi-a câştigat un loc la Roma.
Scris de erdei - Cornel Durgheu va avea o expoziţie itinerantă în capitala Italiei. După vernisaj, criticii au decis că şi-a câştigat un loc la Roma.

Trimite articolul

X

„În timpul celei mai înfloritoare perioade imperiale Roma avea nu mai puţin e 60.000 de statui. Şi cred că depăşea suma statuilor din toate capitalele europene de astăzi. Trecând peste gustul pentru fast, rămâne pilduitoare acea frenezie a zămislirii, acel elan nestăvilit de a asedia redutele cunoaşterii şi ale frumosului”, spunea sculptorul Cornel Durgheu în teza sa de doctorat „Sculpturile monumentale ale Bihorului”, în urmă cu zece ani.
Recent, fostul rector al Facultăţii de Arte din Oradea, sculptorul Cornel Durgheu a onorat invitaţia de a prezenta, în mai multe centre din Italia, expoziţia personală de desene şi sculpturi „Dialog”. Pentru expoziţia de la Roma, Cornel Durgheu a ales sculpturi în bronz, desene, studii şi proiecte care relevă dialogul istoric dintre daci şi romani, relaţia dintre cele două popoare moderne ale secolelor IX şi XX. În opinia artistului, succesul de care se bucură expoziţia stă tocmai în legătura spirituală dintre români şi italieni. Lucrările întemeietorului Facultăţii de Arte din Oradea au fost expuse la sediul Arheoclub Italia Aricino-Nemorense, din Roma şi au fost apreciate atât de public, cât şi de critici şi presă. „Sursele iconografice care l-au inspirat pe Durgheu sunt Columna lui Traian din Roma şi metopele din mausoleul de la Adamclisi. Spre deosebire de unii artişti contemporani, care prin experimentarea plastică scot în evidenţă angoasa şi violenţa, Durgheu crede că lumea apusă, şi acest lucru este de asemenea şi credinţa noastră, poate constitui ghid şi far pentru evoluţia noastră”, consideră Maria Cristina Vincenti, muzeograf – doctor în arheologie la Universitatea din Tor Vergata. Timp de trei luni, italienii s-au familiarizat cu operele artistului bihorean. În ţară, lucrările sale sunt achiziţionate de: Muzeul Ţării Crişurilor, Muzeul Naţional de Artă Cluj-Napoca, Muzeul de Artă Modernă Galaţi, Ministerul Tineretului, Ministerul Sănătăţii – lucrări amplasate prin Policlinici, Spitale, şcoli speciale. De-a lungul a peste 50 de ani de activitate, Cornel Durgheu a pictat sute de tablouri în ulei, acuarelă sau pastel, tempera, cărbune sau creion şi a realizat sculpturi monumentale care înnobilează Bihorul şi nu numai.

Trimite articolul

X
Taguri:
Cornel Durgheu ,
facultatea de arte oradea ,
sculptor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Pericol public. O groapă nesemnalizată de aproape doi metri adâncime a fost lăsată de izbeliște de muncitorii unei firme lângă cimitir
    Potrivit imaginilor primite la redacție de la mai mulți orădeni, pe strada Universității, vizavi de cartierul Europa, a fost săpată o groapă în zona trotuarului de lângă cimitirul Rulikowski.

    Economic

    ANPC: 67% dintre hainele verificate aveau etichete neconforme. Aproape 40.000 de amenzi în șase luni
    La 100 de zile de la preluarea conducerii ANPC, președintele instituției, Békési Csaba, și-a prezentat raportul de activitate acasă, la Oradea, ocazie cu care a făcut public și bilanțul Autorității pentru primul semestru al anului.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 29.07.2026 - 31.07.2026 - PL Stei + PL Marghita + PL Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Destin tragic. Un bărbat a murit după ce i s-a făcut rău în plină stradă, la Marghita
    Incidentul a avut loc vineri, 24 iulie, în jurul orei 9:45.

    Cultură

    Ioan Măric şi satul lui. Expoziţie de artă naivă contemporană, la Sinagoga Sion din Oradea
    Expoziția „Veșnicia s-a născut la sat” este organizată de Asociația Artiștilor Naivi din România.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nouă misiuni diplomatice au trimis primarului Florin Birta o declaraţie comună, dispuse să colaboreze pentru Marșul Pride Oradea 2026
    Este al patrulea an când Primăria Oradea interzice desfăşurarea Marşului Oradea Pride. Niciun traseu în spațiul public nu a fost disponibil pentru comunitatea LGBT+.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X