BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Se montează ancorele pentru parcarea subterană

Se montează ancorele pentru parcarea subterană

la 15 October 2015 11:51 Reactualizat la: 15 October 2015 12:07

Se montează ancorele pentru parcarea subterană

15 October 2015 11:51 Reactualizat la: 15 October 2015 12:07
64 de ancore vor fi montate pentru parcarea subterană de pe se strada Independenței.
Scris de Demian - 64 de ancore vor fi montate pentru parcarea subterană de pe se strada Independenței.

Trimite articolul

X

Acestea au rolul de susține pereții mulați ai parcării, legând practic pe sub liniile de tramvai zona Crișului de  strada Independenței.

Luna trecută s-au executat ancorele de probă, moment după care s-a așteptat timp de 14 zile, perioada de întărire a cimentului injectat.

La începutul acestei luni s-au încercat la tracțiune cele două ancore de probă, acestea atingând parametrii solicitați conform proiectului.

Luni, 12 octombrie, rapoartele de încercare au fost transmise către proiectant în vederea analizării și acceptării continuării în soluția proiectată. În continuare, urmează ca după interpretarea rezultatelor de la ancorele de probă, proiectantul să dea acceptul executării acestora.

Perioada de aprovizionare a ancorelor este de 7 -10 zile. După sosirea în șantier, se vor executa cele 64 de ancore proiectate. Se preconizează ca, până la mijlocul lunii noiembrie 2015 să fie executate toate ancorele proiectate, după care se va continua săpătura până la cota fundațiilor structurii interioare.

 Stadiul lucrărilor

Stadiul actual al lucrărilor se prezintă astfel: pereții mulați ai parcării sunt finalizați integral, grinda de coronament este executată în proporție de 95%, iar săpătura este realizată până la cota de 6 m.

Parcarea va fi construită pe trei niveluri subterane și va avea în total 448 de locuri de parcare. La final, Primăria Oradea dorește să amenajeze deasupra parcării o zonă verde. Termenul de execuție a întregii parcări este august 2016.

download (1)

Trimite articolul

X
Taguri:
centru ,
oradea ,
parcarea subterana ,
piata independentei
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Democrație sau ordine? Aproape jumătate dintre români ar accepta un regim autoritar dacă acesta ar asigura stabilitate
    Un sondaj INSCOP arată o societate românească profund divizată: o parte dintre cetățeni susțin democrația, în ciuda conflictelor și dezbaterilor politice prelungite, în timp ce alții ar prefera un regim mai puțin democratic, dacă acesta ar garanta ordine și stabilitate.

    Economic

    Locuri de muncă la stat în Bihor: concursuri deschise pentru mai multe posturi
    Mai multe instituții publice din județul Bihor au scos la concurs posturi vacante în această perioadă, oferind oportunități de angajare atât pentru persoane cu studii superioare, cât și pentru candidați cu studii medii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 23 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 23 iulie.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X