BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Se răcește vremea! ANM anunță cod galben și portocaliu de ploi abundente în toată țara

Se răcește vremea! ANM anunță cod galben și portocaliu de ploi abundente în toată țara

De Alexandra Szabo
la 28 September 2024 09:55

Se răcește vremea! ANM anunță cod galben și portocaliu de ploi abundente în toată țara

foto: Antena 3 CNN
28 September 2024 09:55
Avertizarea intră în vigoare începând de sâmbătă după masa.
Scris de Alexandra Szabo - Avertizarea intră în vigoare începând de sâmbătă după masa.

Trimite articolul

X

Meteorologii au emis cod galben de ploi, care vizează mai multe județe din Banat, Crișana, Maramureș, vestul Transilvaniei și zonele montane. Începând de duminică, ploile ajung în toată țara. Pentru unele zone, meteorologii au emis cod portocaliu. Potrivit News.ro, precipitațiile vor depăși 100 de litri pe metru pătrat.

În intervalul sâmbătă, 28 septembrie, ora 18:00 până duminică, 29 septembrie, ora 10:00, în Banat, Crișana, Maramureș, vestul Transilvaniei și în unele locuri de la munte va fi cod galben de precipitații.

„Vor fi perioade cu averse, descărcări electrice şi intensificări ale vântului, local cu rafale în general de 50…60 km/h. Izolat vor fi vijelii şi va cădea grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 20…25 l/mp şi izolat de peste 30…40 l/mp”, anunţă ANM, citat de G4Media.

Până luni la ora 10, aversele se vor extinde în toată țara.

„În intervale scurte de timp şi prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 25…40 l/mp şi local de peste 50 l/mp. Vântul va avea intensificări cu viteze la rafală de 45…65 km/h. În Moldova şi estul Munteniei temporar vor fi şi rafale de peste 70 km/h”, au mai transmis meteorologii, potrivit sursei menționate anterior.

Vremea se va răci semnificativ în toată țara. În zona montană, la altitudini mai mari de 1700 metri, în special în zona Carpaților Orientali, va fi și lapoviță și ninsoare.

În perioada duminică, 29 septembrie, ora 10:00 – luni, 30 septembrie, ora 12:00, meteorologii au emis cod portocaliu de ploi care vizează nordul și estul Olteniei, mare parte din Muntenia, dar și Carpații Meridionali și Orientali.

„Vor fi perioade cu ploi torenţiale şi abundente. În intervale scurte de timp şi prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 50…90 l/mp şi izolat de peste 100 l/mp”, transmite ANM, citat de G4Media.

Ploi abundente și coduri roșii posibile în weekend. Furtuna Ashley aduce vreme extremă în județul Bihor

Trimite articolul

X
Taguri:
anm ,
bihor ,
cod galben ,
ploi abundente
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    FOTO
    CSM Oradea își propune promovarea în Liga Națională până în anul 2030. Marcel Sas este noul team manager al echipei de handbal
    Lotul echipei de handbal CSM Oradea s-a reunit luni seară, la Sala polivalentă a Universității din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Florin Birta a anunțat primele măsuri pentru a reduce consumul de curent electric în Oradea. Printre ele, pornirea iluminatului public mai târziu cu o oră
    Iluminatul public din Oradea va fi aprins în jurul orei 22:00, cu o oră mai târziu decât în mod obișnuit, a anunțat primarul Florin Birta. Măsura va fi aplicată în perioada secetei și până când producția de energie electrică la nivel național va permite revenirea la vechiul program. 2

    Economic

    Bolojan explică de ce motorina a trecut de 10 lei pe litru: problemele de la Petromidia și transporturile întârziate
    Premierul interimar Ilie Bolojan a pus scumpirea carburanților pe seama problemelor de aprovizionare, după ce motorina a depășit 10 lei pe litru. El a invocat funcționarea redusă a rafinăriei Petromidia, întârzierile transporturilor de țiței și tensiunile internaționale. 2

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    Cultură

    Expoziția „Armonii Mediteraneene”, semnată de Marcel Muntean, se deschide la Muzeul Orașului Oradea
    Expoziţia cuprinde peste 40 de lucrări create de pictor în timpul şederii sale în Grecia.

    România

    Uzinele Dacia si Ford și-au oprit producția până pe 19 august pentru a reduce consumul de energie. Ce măsuri anunță Bolojan
    Premierul interimar Ilie Bolojan a prezentat măsurile prin care Guvernul încearcă să reducă presiunea asupra sistemului energetic în intervalele cu un consum ridicat. Printre acestea se numără oprirea temporară a producției la uzinele Dacia și Ford, reducerea voluntară a consumului în marile companii și limitarea activităților desfășurate seara în clădirile instituțiilor publice. 2

    Cultură

    Moni Stănilă şi Alexandru Vakulovski vin la Oradea ca invitaţi ai noii ediţii a Pragului Vaida
    Cei doi vor citi poezie din volumele „Colonia fabricii”, respectiv „Zonă de frontieră”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X