BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Se schimbă condițiile de închiriere a locuințelor ANL

Se schimbă condițiile de închiriere a locuințelor ANL

la 26 October 2022 15:29

Se schimbă condițiile de închiriere a locuințelor ANL

Blocurile ANL Sântandrei 
26 October 2022 15:29
Camera Deputaților a adoptat un proiect de lege prin care contractele de închiriere a locuințelor ANL, inclusiv cele dedicate cadrelor didactice și medicilor, vor putea fi prelungite pe perioade de cinci ani, față de un an.
Camera Deputaților a adoptat un proiect de lege prin care contractele de închiriere a locuințelor ANL, inclusiv cele dedicate cadrelor didactice și medicilor, vor putea fi prelungite pe perioade de cinci ani, față de un an.

Trimite articolul

X

Legea adoptată de deputați urmează să fie promulgată.

[eadvert]

Camera Deputaților, în calitate de for decizional, a adoptat „propunerea legislativă pentru modificarea Legii nr.152/1998 privind înființarea Agenției Naționale pentru Locuințe”. Proiectul de lege a trecut cu 196 de voturi pentru, 7 voturi împotrivă și 0 abțineri.

Proiectul de lege prevede prelungirea de la un an la o perioadă de cinci ani a contractului de închiriere a locuințelor destinate tinerilor, inclusiv tinerilor specialiști din învățământ sau sănătate.

„Prelungirea contractului de încheiere pe perioade de câte 5 ani vine în ajutorul chiriașului, în sensul în care valabilitatea contractului pe o perioadă de 5 ani ajută în situația încheierii contractelor de utilități și obținerea vizei de flotant, restul actelor cerute prin legislația în vigoare urmând a fi depuse anual, în vederea reactualizării datelor”, se arată în expunerea de motive care a stat la baza acestei modificări.

De asemenea, s-a propus eliminarea condiției consemnării în cartea funciară a interdicției de vânzare, dacă achiziționarea locuinței s-a făcut după minimum 6 ani de la data încheierii contractului de închiriere, potrivit tion.ro.

Pe lângă aceasta, locuințele se pot vinde titularilor contractelor de închiriere, la solicitarea acestora, după ce au trecut minim 6 ani de la data încheierii primului contract de închiriere către același titular și/sau către persoana în beneficiul căreia s-a continuat închirierea, fără ca vânzarea să fie condiționată de vârsta solicitantului și fără interdicție de vânzare.

Trimite articolul

X
Taguri:
anl. politica ,
locuinte ,
schimbare lege inchireiere
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mihai Sorin Dringo va concura luni în seriile probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    La Birmingham (Marea Britanie) se va desfășura, în perioada 10-16 august, ediția 2026 a Campionatului European de atletism în aer liber pentru seniori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nu scăpăm! ANM a emis un nou Cod galben de caniculă pentru județul Bihor
    Potrivit meteorologilor, vor fi caniculă şi temperaturi deosebit de ridicate, luni în vestul ţării, marţi în vest, nord-vest, în sud şi pe arii restrânse în rest, iar miercuri, local în sud-sud-vest.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul Audi Q9. Un nou standard în segmentul SUV premium
    Audi extinde gama SUV prin lansarea noului Audi Q9, cel mai mare model din portofoliul mărcii.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pervers la Silvaș. Un bărbat care se masturba în văzul celor veniți la locul de scăldat din Oradea, amendat de instanță
    Judecătoria Oradea a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui bărbat de 63 de ani, acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, după ce s-a masturbat în apropierea zonei de agrement Silvaș, în văzul celor veniți la cunoscutul loc de scăldat și picnic din municipiu.

    Cultură

    13 concerte în spaţii neconvenţioanle, în cadrul programul estival INITIO 2026
    Stagiunea estivală scoate muzica din sala de concerte și transformă orașul într-o scenă a întâlnirilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X