BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Se schimbă ora, vom dormi cu o oră mai mult! Cum ne afectează ora de iarnă

Se schimbă ora, vom dormi cu o oră mai mult! Cum ne afectează ora de iarnă

De Bihon.ro
la 23 October 2020 09:16 Reactualizat la: 23 October 2020 09:26
2 Comentarii

Se schimbă ora, vom dormi cu o oră mai mult! Cum ne afectează ora de iarnă

23 October 2020 09:16 Reactualizat la: 23 October 2020 09:26
În noaptea dintre 24 şi 25 octombrie, ceasurile vor fi date înapoi, ora 4:00 va deveni ora 3:00.
Scris de Bihon.ro - În noaptea dintre 24 şi 25 octombrie, ceasurile vor fi date înapoi, ora 4:00 va deveni ora 3:00.

Trimite articolul

X

Deoarece ceasul este dat înapoi cu o oră, duminică, 25 octombrie, va fi cea mai lungă zi din an: 25 de ore. Specialiștii susțin că avem nevoie de aproximativ o săptămână pentru a ne adapta la ora de iarnă. Schimbarea orei poate perturba ceasul biologic. Pot interveni dereglări hormonale, mai ales ale melatoninei, cunoscută și drept „hormonul somnului”

[eadvert]

O dată cu această schimbare, organismul primește în plus o oră de somn, care are însă efecte de scurtă durată. Așadar, se recomandă să ne bucurăm de ora în plus de somn de la inalul lunii octombrie.

Bucuria somnului prelungit dispare însă în câteva zile.

De scurtă durată. Specialiștii sunt de părere că efectele trecerii la ora de iarnă nu durează foarte mult și în câteva zile vom uita de somnul odihnitor pe care l-am avut în weekend. Schimbarea orei de două ori pe an are un impact scăzut asupra ceasului biologic uman.

Efecte diferite. Efectele pot fi însă diferite de la persoană la persoană, deoarece și ceasul biologic este diferit. Unele persoane mai sensibile pot simţi
această schimbare chiar și câteva săptămâni, în timp ce altele se obișnuiesc rapid cu decalajul orar. Copiii sunt cel mai puţin afectaţi de această schimbare, deoarece ceasul lor biologic este mai lexibil decât al adulţilor.

Medicii sunt de părere că oamenii au nevoie de aproximativ o săptămână pentru a se adapta acestei schimbări. Efectele schimbării ritmului biologic ar putea i mai serioase pentru cei care suferă de anumite probleme de sănătate. „Cei mai mulţi dintre noi își vor ajusta ceasul biologic destul de rapid. După câteva zile se vor obișnui cu noul program”, spune Xiaoyong Yang, un profesor asistent la Universitatea Yale. Însă, în câteva zile, toată lumea se acomodează cu această schimbare de oră.

Avantaj asupra sănătăţii. Numeroase studii arată că în ziua de luni imediat următoare după trecerea la ora de iarnă, incidenţa atacurilor de cord este mai mică. Trecerea la ora de iarna oferă un mic avantaj persoanelor care au probleme cu somnul. Însă, pe măsură ce organismul se obișnuiește cu noul program, calitatea somnului scade, fenomen care se accentuează odată cu instalarea iernii. Specialiștii sunt de părere că pe măsură ce noaptea devine mai lungă, ne culcăm mai devreme și ne trezim mai târziu, ceea ce dă peste cap programul obișnuit.

Depresie sezonieră. În plus, în sezonul rece, atunci când zilele devin din ce în ce mai scurte, sunt mult mai des întâlnite cazurile de depresie sezonieră, cauzate de lipsa luminii. Lumina soarelui ajută la ixarea în organism a vitaminei D, care are un rol important. Pentru a preveni depresia, specialiștii recomandă plimbările dese în aer liber, la amiază, atunci când soarele strălucește. Schimbarea orei poate avea efecte negative și asupra
celor care lucrează în ture, deoarece ritmul circadian al organismului este sever afectat timp de câteva săptămâni. În plus, eicienţa este mult redusă.

Efecte negative asupra sănătății

Efectele negative ale trecerii la ora de iarnă sunt irascibilitatea, tulburările de somn şi creşterea nivelului de stres. În plus, rutina zilnică poate fi perturbată, şi se poate instala astenia de toamnă.

Printre cele mai grave efecte, se numără creşterea riscului de infarct şi a riscului suicidar, în special la depresivi.

Trecerea la ora de iarnă nu modifică mersul trenurilor

Trimite articolul

X
Taguri:
ora de iarna
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Oradeanul says:
    October 23, 2020 at 12:24 pm

    Pai eu tot la ora 06.30 ma trezesc indiferent cat arata ora … explicati-mi si mie de unde aduci tu o ora in plus , ca daca setezi limbile de la ceas inapoi aceea este doar setarea unui dispozitiv de masurare a timpului sa arate mai putin, fata de cat este in realitate . Cu aceasta logica va rog sa dati timpul inapoi cu vreo treizeci de ani sa votam alti politicieni.
    Mai jurnalistule de doi lei , scrie ca o sa setezi ora pe ceas cu o ora inapoi , ca tu nu ai posibilitatea de a da ora inapoi la nimeni.

    Reply
    • ? says:
      October 23, 2020 at 9:57 pm

      Orădeanul,

      E cel mai tare comentariu pe care l-am văzut până acum pe Bihon!

      Reply
  2. powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a câștigat primul meci în Slovenia. Puștiul crescut de Hagi a fost decisiv!
    În primul meci din stagiul de pregătire de la Rogla, FC Bihor și-a măsurat forțele cu NK Pergola Misteral Jadran Dekani, formație clasată pe locul 10 în liga a doua slovenă în sezonul trecut.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fost polițist, reținut pentru nerespectarea regimului armelor. Ar fi deținut fără drept o armă cu care a ucis un mistreț
    Un bărbat de 57 de ani, din Alparea, a fost reținut de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Bihor într-un dosar în care este acuzat de nerespectarea regimului armelor și munițiilor și uz de armă fără drept, fapte care ar fi fost comise în urmă cu mai bine de un an.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noua creșă de pe strada Aluminei din Oradea va fi inaugurată sâmbătă în prezența premierului Ilie Bolojan
    Noua creșă construită pe strada Aluminei din municipiul Oradea va fi inaugurată sâmbătă, 11 iulie, de la ora 09:00, în cadrul unui eveniment organizat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO/VIDEO
    O furtună supercelulară a lovit nordul județului Bihor. Grindină de până la 5,5 cm și mesaj RO-ALERT emis
    O furtună puternică, de tip supercelulă, a lovit miercuri după-amiază, 8 iulie, zona Marghita-Bogei-Popești, unde au fost semnalate cantități mari de grindină.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un produs culinar din Bihor, analizat la Comisia Europeană pentru obținerea calității de Specialitate Tradițională Garantată
    Dosarul pentru înregistrarea produsului „Tocană de unghii de porc De Bihor - produs obținut potrivit tradiției din Bihor” se află în etapa de analiză la nivelul Comisiei Europene, în vederea obținerii sistemului de calitate Specialitate Tradițională Garantată (STG), informează, miercuri, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), pe pagina sa de Facebook.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ministrul Muncii pune presiune pe autoritățile din Bihor: cere sancționarea conducerii DGASPC și AJPIS
    Ministrul Muncii, Dragoș Pîslaru, a anunțat miercuri o serie de măsuri administrative în urma scandalului generat de centrele gestionate de Viorel Pașca în județul Bihor. Prima decizie a fost revocarea din funcție a Alexandrei Zară, președinta Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X