BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Șefii județului ar ține ONG-urile la respect, printr-un nou regulament

Șefii județului ar ține ONG-urile la respect, printr-un nou regulament

De Călin Corpaș
la 7 April 2021 10:24 Reactualizat la: 7 April 2021 11:49
2 Comentarii

Șefii județului ar ține ONG-urile la respect, printr-un nou regulament

Călin Gal, lângă președintele Bolojan și celălalt vicepreședinte, Mircea Mălan
7 April 2021 10:24 Reactualizat la: 7 April 2021 11:49
Banii pentru asociații și fundații (ONG) vor fi acordați în baza unui regulament transparent, ce va introduce criterii și principii , promite Consiliul Județean Bihor, prin vicepreședintele Călin Gal. Acesta ar vrea ca proiectele ONG să atragă fonduri europene!
Scris de Călin Corpaș - Banii pentru asociații și fundații (ONG) vor fi acordați în baza unui regulament transparent, ce va introduce criterii și principii , promite Consiliul Județean Bihor, prin vicepreședintele Călin Gal. Acesta ar vrea ca proiectele ONG să atragă fonduri europene!

Trimite articolul

X

În dezbaterea publică de luni, 5 aprilie, pe tema proiectului de buget pentru anul 2021, vicepreședintele Consiliului Județean Bihor, Călin Gal, a anunțat că fondurile pentru asociații și organizații non-profit (ONG-uri) vor fi alocate printr-un regulament. Nu se cunosc, încă, detalii despre conținutul acestuia. În schimb, ni se transmite că CJ Bihor lucrează în prezent la elaborarea regulamentului, iar acesta va fi pus în transparență decizională, urmând să fie votat într-o ședință ordinară.

[eadvert]

Prin regulament vor fi impuse criterii și indicatori ce vor sta la baza unei proceduri transparente de evaluare a proiectelor depuse, asigură conducerea liberală de la șefia județului. Sunt binecunoscute contrele politice din anii trecuți, când Opoziția liberală critica Executivul județean condus la acea vreme de UDMR și PSD, pentru faptul că banii județului sunt drenați către diferite ONG-uri, fără ca activitatea acestora să fie simțită la nivel comunitar.

Cer plusvaloare

Potrivit proiectului de buget, Consiliul Județean Bihor alocă anul acesta 200.000 lei pentru activitățile din zona ONG-urilor. Această sumă va fi repartizată pe domenii, respectiv tineret – 50.000 lei, zona sanitară – 50.000 lei și 100.000 lei pentru alte tipuri de activități, cum ar fi cele culturale sau ale minorităților. Așadar, minoritățile vor beneficia, totuși, de finanțare, prin bunăvoința conducerii PNL de la CJ. Însă, în baza unui regulament cu criterii și indicatori ce urmează să fie dați publicității.
„În urma unor verificări făcute de Curtea de Conturi și aparatul propriu, am constatat că în trecut au fost alocate sume de bani spre anumite ONG-uri neținând cont de criterii clare pentru aceste finanțări. Acele entități care doresc finanțare din partea CJ Bihor, trebuie să se bazeze pe niște proiecte clare, solide și ne-am bucura dacă ele ar avea ca obiect principal atragerea de fonduri europene, ca noi să venim cu o co-finanțare. În acest fel vom putea ajuta mai multe entități. Mai mult, prin acest regulament vom crea și posibilitatea de a verifica dacă banii respectivi sunt folosiți ca atare. Important e ce facem cu banii, nu sumele mari pe care le ducem în anumite zone. Trebuie să finanțăm acele proiecte care aduc plusvaloare comunității”, transmite vicepreședintele Călin Gal.

La debzaterea publică pe tema proiectului de buget pe anul 2021 pentru aparatul propriu și instituțiile subordonate Consiliului Județean Bihor, au participat reprezentați ai Consiliului Județean al Elevilor Bihor, ai Asociației Cătunul Verde, ai Asociației de Responsabilizare și Dezvoltare a Tineretului Oradea și ai Asociației Studențești Aquilla din Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
cj bihor ,
dezbatere ,
ONG
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gheorghe says:
    April 7, 2021 at 10:57 am

    ,,Potrivit proiectului de buget, Consiliul Județean Bihor alocă anul acesta 200.000 lei pentru activitățile din zona ONG-urilor,,-. ….din care 199.999 lei pentru APTOR asociatia primariei si restul se vor imparti celorlalte ONG-uri dupa practica anilor trecuti ai domnului Bolojan , un ,,sustinator,, permanent al activitatilor sociale !!!

    Reply
  2. xxxxxxx says:
    April 7, 2021 at 11:13 pm

    ‘Acesta ar vrea ca proiectele ONG să atragă fonduri europene!’
    Da, mare tupeu sa vrei asa ceva. De ce sa triplezi dimensiunea investitiei lucrand pt fondurile UE? Doar e bine si 30% mai ales ca nu faci NIMIC pt ei.

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Economic

    ANAF verifică veniturile din străinătate: contribuabilii riscă impunere din oficiu dacă nu declară corect
    Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță că va transmite notificări contribuabililor în cazul în care apar neconcordanțe între veniturile raportate de autoritățile fiscale din alte state și cele declarate în România.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 25 iunie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 25 iunie.

    România

    Fără copii după buletin la ghișeu? Instituțiile ar putea fi obligate să verifice singure datele cetățenilor
    Românii ar putea scăpa de necesitatea de a duce la ghișeu copia după buletin ori dovada adresei de domiciliu.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Nu am griji. Am o Toyota. Yaris Cross începând de la 22.377 €
    Ai Toyota, nu ai griji! Consum mic, fiabilitate, siguranță și 10 ani garanție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X