BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sentinţă de confiscare pentru 52.500 de euro

Sentinţă de confiscare pentru 52.500 de euro

la 26 June 2014 11:47
26 June 2014 11:47
<strong>Orădeanul Radu Mărginean mai poate contesta decizia de confiscare a sumei considerate de ANI ca nejustificată.</strong>
Scris de erdei - <strong>Orădeanul Radu Mărginean mai poate contesta decizia de confiscare a sumei considerate de ANI ca nejustificată.</strong>

Trimite articolul

X

Pe 20 iunie Curtea de Apel (CA) Oradea şi-a pronunţat decizia în cazul cererii Comisiei de cercetare a averilor din cadrul Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI) în cazul orădeanului Radu Traian Mărginean, fost director adjunct la Direcţia Antifraudă din cadrul Autorităţii Naţionale Vamale în anul 2007.

Soluţia pe scurt a Secţiei contencios administrativ a CA Oradea a fost de admitere a sesizării înregistrate de ANI  în ianuarie şi de confiscare de la pârât a echivalentului în lei a sumei de 52.500 de euro. Această decizie e atacabilă, prin recurs, în 15 zile de la comunicare.

Suma în cauză a fost constatată de inspectorii ANI la verificarea cheltuielilor şi veniturilor declarate de Radu Mărginean în 2007.
În cauză este vorba de un teren de 12.800 mp de pe raza comunei Biharia, achiziţionat de Radu Mărginean împreună cu un prieten inspector vamal la Aeroportul Oradea.

Iniţial, în octombrie 2013, ANI sesiza Curtea de Apel Bucureşti că orădeanul Radu Mărginean nu poate justifica circa 97.000 de euro.

Potrivit ANI, în perioada 2007- 2010, Radu Traian Mărginean a realizat, împreună cu soţia, venituri salariale în cuantum de 597.806 lei iar modificările patrimoniale intervenite în aceeaşi perioadă au fost în cuantum de 950.135 lei, rezultând o diferenţă nejustificată de 352.328 lei.

Ulterior, ANI a mai redus din suma constatată ca nejustificată, practic înjumătăţind-o.

Demis după „Halmeu”

Mărginean a fost demis de la şefia Vămilor în februarie 2011, după ce a fost pus sub învinuire de procurorii DNA Oradea pentru luare de mită în dosarul „Vama Halmeu”.

În perioada 2007-2010, Radu Mărginean a fost: director adjunct la Direcţia Antifraudă Vamală a ANV (începând cu data de 11 aprilie 2007); director adjunct la Direcţia Supraveghere Accize şi Operaţiuni Vamale – ANV (începând cu data de 1 ianuarie 2008); vicepreşedinte, cu rang de secretar de stat, al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, care conduce Autoritatea Naţională a Vămilor.

În martie 2011, DNA Oradea a disjuns cercetările faţă de Mărginean, fără să se mai anunţe între timp o înaintare a dosarului în cazul său. În acel dosar au fost însă judecaţi şi condamnaţi la pedepse cu închisoare cu executare ex-vameşa Nicoleta Dobrescu, omul de afaceri Florian Liviu şi complicii Ioan Savu, Ioan Niţu şi Florin Feher. Totodată, Curtea de Apel Oradea a decis, în luna martie 2013, confiscarea de la Florian Liviu şi de la Savu Ion a sumei de 65.000 de euro iar de la Dobrescu Nicoleta, Niţu Romeo şi Feher Dănuţ a sumei de 100.000 de euro. Banii în cauză figurau cu titlu de mită dar procurorii anticorupţie nu au găsit probe privind persoana destinatar a banilor.

Trimite articolul

X
Taguri:
ani ,
dna oradea ,
radu traian marginean
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Viorel Pașca și membrii familiei sale, puși sub control judiciar de către Tribunalul București
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București a respins propunerea de arestare formulată de DIICOT – Structura Centrală pe numele lui Viorel Pașca și a dispus punerea acestuia sub control judiciar pe o perioadă de 60 de zile.

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO
    Victorie de vis pentru tricolori! România a învins Grecia la Oradea Arena
    Oradea Arena a găzduit joi seară meciul dintre reprezentativele de baschet masculin ale României și Greciei, contând pentru etapa a 5-a (penultima) din Grupa B a calificărilor pentru FIBA Basketball World Cup 2027.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    DIICOT acuză „asocieri politice gratuite” cu referire la cazul Pașca: „Actorii politici să se abțină de la declarații”
    Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată (DIICOT) a reacționat, joi seara, la declarațiile cu caracter politic care au fost făcute în ultimele zile cu referire la ancheta privind azilele aflate în grija asociației familiei Pașca.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    UPDATE Viorel Pașca, la ieșirea din sala de judecată, întrebat dacă cineva vrea să-i facă rău: „Da! Dar nu știu cine.”
    La mai bine de 5 ore de la începerea audierilor, Viorel Pașca a ieșit din sala de judecată pe holurile Tribunalului București, însoțit de unul dintre fiii săi, dar nu a făcut declarații, motivând că nu are voie, instanța aflându-se în pronunțare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    A fost semnat contractul de finanțare europeană pentru pasajul subteran de la Jumbo. Stadiul lucrării este de 70%
    Astfel, finanțarea este asigurată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

    BIHON Sport local

    Campioana Bihorului va juca în optimile de finală. ACS Igna Construct Oradea s-a calificat dintr-o grupă dificilă
    Cele mai bune 32 de echipe din România sunt prezente în aceste zile la Târgu Jiu, unde în perioada 1-4 iulie se desfășoară Campionatul Național de minifotbal, ediția 2026.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X