BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sentință definitivă în dosarul Hello Taxi. Curtea de Apel Oradea a tranșat cazul în mai puțin de o lună

Sentință definitivă în dosarul Hello Taxi. Curtea de Apel Oradea a tranșat cazul în mai puțin de o lună

De Adrian Laboș
la 11 November 2023 18:00 Reactualizat la: 11 November 2023 11:22
5 Comentarii

Sentință definitivă în dosarul Hello Taxi. Curtea de Apel Oradea a tranșat cazul în mai puțin de o lună

foto: arhivă
11 November 2023 18:00 Reactualizat la: 11 November 2023 11:22
De trei termene și mai puțin de o lună a avut nevoie Curtea de Apel Oradea ca să pronunțe sentința definitivă în cazul fostului director al firmei Hello Taxi, Iosif Rad și al ex-secretarei companiei, Mihaela Dimeny Nicolescu, acuzați de fals.
Scris de Adrian Laboș - De trei termene și mai puțin de o lună a avut nevoie Curtea de Apel Oradea ca să pronunțe sentința definitivă în cazul fostului director al firmei Hello Taxi, Iosif Rad și al ex-secretarei companiei, Mihaela Dimeny Nicolescu, acuzați de fals.

Trimite articolul

X

Instanța a respins atât apelurile inculpaților, cât și pe cel al administratorului societății de taximetrie, Octavian Rațiu.

[eadvert]

Curtea nu a fost de acord nici cu cererea lui Rațiu de a-i obliga pe inculpați să-i achite onorariul avocatului care l-a reprezentat în cadrul procedurilor de apel.

În acest fel, a rămas definitivă hotărârea din octombrie a Judecătoriei Oradea, care l-a condamnat pe Iosif Rad la doi ani de închisoare cu suspendare pentru că ar fi folosit acte false pentru a muta numerele de telefon de dispecerat ale Hello Taxi pe firma sa, Green Taxi. La rândul său, fosta secretară Mihaela Silvia Dimeny Nicolescu a scăpat de pedeapsă, deoarece fapta de fals în înscrisuri sub semnătură privată, de care a fost acuzată, s-a prescris în vara lui 2022.

Numere de telefon, transferate pe baza unor falsuri

Așa cum Jurnal bihorean și Bihon.ro au relatat, fosta secretară a firmei Hello Taxi ar fi întocmit, în august 2017, o împuternicire prin care administratorul societății, Octavian Rațiu, i-ar fi dat dreptul directorului Iosif Rad să reprezinte compania în relația cu un operator de telefonie. Doar că, bolnav fiind, Rațiu nu fusese de față la redactarea actului, semnătura sa fiind ”imitată”.

Pe baza împuternicirii pe care a folosit-o un an mai târziu, Rad a transferat numărul de dispecerat al Hello Taxi 0259/949 – la firma sa, Green Taxi.

Tot în 2018, alte două numere de telefon de la Hello Taxi ar fi fost transferate de Iosif Rad pe firma lui, folosind o împuternicire care se referea la numărul lui și cel al soției. Abia după ce a fost semnat de administratorul Octavian Rațiu, în document au fost introduse alte două numere de mobil, folosite pentru plasarea comenzilor la Hello Taxi. Instanța a concluzionat că această modificare „echivalează cu contrafacerea înscrisului”.

Deși Iosif Rad a respins acuzațiile și a cerut achitarea pe motiv că faptele nu există, judecătorul Andrei Pop, de la Judecătoria Oradea, a stabilit: ”Comportamentul inculpatului (a fost – n.n.) unul reprobabil, acesta urmărind, prin manopere dolosive, obținerea unui beneficiu nejustificat și nemeritat, fără a-i păsa de consecințele nefaste și profund injuste cauzate societății Hello Taxi, ale cărei interese legitime se impunea nu să le lezeze, ci, dimpotrivă, să le apere din postura sa de director.”

Totuși, Judecătoria Oradea a respins pretențiile administratorului Hello Taxi, Octavian Rațiu, de a-i fi achitate despăgubiri materiale de un milion de lei și daune morale de 200.000 de euro. Explicația instanței: între acuzațiile aduse lui Rad și Dimeny și prejudiciul reclamat de administratorul Hello Taxi nu există un raport direct de cauzalitate.

În schimb, cei doi inculpați au fost obligați să-i plătească lui Octavian Rațiu 7300 de lei, reprezentând onorarii avocațiale.

Sentință – Hello Taxi, cu numerele de dispecerat „furate” prin fals. Fostul director, condamnat cu suspendare

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzati de fals ,
condamnati ,
curtea de apel ,
dosarul hello taxi ,
oradea
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Marius says:
    November 12, 2023 at 5:46 am

    Ce justitie de rahat.. Deci fostul patron al Hello a ramas fara afacere, fiind furata firma. Iar justitia nu il despagubeste deloc

    Reply
  2. cornel says:
    November 12, 2023 at 12:15 pm

    Asta e mare “poacit”, e mare frate care se crede sfant, dupa revolutie fura aragaze de la metalica, tepuia taximetristi, ii lasa fara autorizatii. Si acum are masini in taxi si face taxi bine mersi, nu conteaza ca e infractor.

    Reply
  3. sandu2100 says:
    November 12, 2023 at 12:18 pm

    Acum propaganda va face legatura cu Bolojan , ca e pocait

    Reply
    • cornel says:
      November 12, 2023 at 3:24 pm

      Bai Ciucle sandu2100, iar esti prost? Tu esti obsedat de propaganda partidului , penibilule

      Reply
  4. drop says:
    November 13, 2023 at 5:39 am

    Cum cu suspendare daca a mai fost condamnat?

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    România

    Cum explică ABA Crișuri investițiile controversate pe Crișul Repede, dezvăluite de investigația Recorder
    La sfârșitul lunii martie, Recorder a publicat investigația „Și inundațiile au culoare politică“, în care documentează modul în care politicile și influențele politice pot afecta gestionarea investițiilor pentru prevenirea inundațiilor în România.

    Cultură

    Expoziţii anuale de artă fotografică, găzduite în Centrele Expoziţionale FIAP şi EFA din Cetatea Oradea
    Expun artiştii fotografi ai Asociaţiei Internaționale „Euro Foto Art” dar și cei din organizațiile partenere ale acesteia şi membrii Clubului Fotografic „Nufărul” Oradea.

    România

    VIDEO
    Violență surprinsă pe cameră: un șofer atacă brutal un curier și fuge după ce era să-l calce cu mașina
    Incidentul extrem de violent a avut loc în cursul zilei de marți, 7 aprilie, în cartierul Între Lacuri din Cluj - Napoca.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Cultură

    Tineri interpreți din întreaga țară urcă pe scena Festivalului-concurs de muzică ușoară Art Oradea Festival - ediția a VIII-a
    Tineri talentați de la Școlile de Artă din țară vor concura pentru marele premiu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotărâre definitivă. Bărbatul care și-a înjunghiat fosta iubită îi va plăti acesteia daune morale de 75.000 de lei
    Curtea de Apel Oradea a menținut, printr-o hotărâre definitivă dată marți, 7 aprilie, condamnarea la 5 ani de închisoare, cu executare, a lui Adrian Mihai Piri, un bărbat de 34 de ani, din Suplacu de Barcău, judecat pentru tentativă de omor după ce și-a înjunghiat fosta iubită.

    BIHON Sport local

    Alpha Oradea s-a calificat de pe primul loc la turneul semifinal al Campionatului Național pentru junioare III
    Handbalistele antrenate de Ramona și George Tăutu au câștigat Seria P din Campionatul Național cu 13 victorii și o înfrângere și s-au calificat la turneul semifinal programat în perioada 17-19 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X