BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sentință finală în dosarul dealerilor de etnobotanice din „Voltaire”. Un singur inculpat a obținut reducerea pedepsei

Sentință finală în dosarul dealerilor de etnobotanice din „Voltaire”. Un singur inculpat a obținut reducerea pedepsei

De Adrian Laboș
la 27 February 2025 13:41 Reactualizat la: 27 February 2025 13:43
1 Comentarii

Sentință finală în dosarul dealerilor de etnobotanice din „Voltaire”. Un singur inculpat a obținut reducerea pedepsei

27 February 2025 13:41 Reactualizat la: 27 February 2025 13:43
Doar unul din cei 7 orădeni din dosarul „Voltaire”, judecați sub acuzația că între 2021 și 2022 au vândut substanțe psihoactive, a avut parte de reducerea pedepsei, printr-o sentință dată joi de Curtea de Apel Oradea.
Scris de Adrian Laboș - Doar unul din cei 7 orădeni din dosarul „Voltaire”, judecați sub acuzația că între 2021 și 2022 au vândut substanțe psihoactive, a avut parte de reducerea pedepsei, printr-o sentință dată joi de Curtea de Apel Oradea.

Trimite articolul

X

Este vorba despre Tibór Vențel, zis „Bandy”, căruia instanța i-a admis apelul și i-a redus pedeapsa de la 3 ani și 6 luni de închisoare, cât hotărâse Tribunalul Bihor, la un an, 11 luni şi 189 zile de detenție.

În cazul celorlalți 6 inculpați, Curtea a menținut pedepsele inițiale. Astfel, Romeo Coloman Mîndruțiu, zis „Fafi”, a fost condamnat la 5 ani și 8 luni de închisoare pentru două fapte de trafic de droguri de mare risc și alte trei operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.

O pedeapsă de 5 ani de închisoare pentru trafic de substanțe interzise a primit Tibór Vențel, zis „Pocri”, în cazul căruia s-a ținut cont de o condamnare anterioară, tot pentru astfel de fapte, din care bărbatul a executat deja o mare parte. Soția lui, Tünde Valeria Venţel, a fost trimisă în penitenciar pentru 3 ani și 8 luni, iar Attila Mihály Kerezsi va executa doi ani de închisoare.

Tot după gratii vor sta Gyöngyi Monika Budai, alias „Kopasz” (un an și 6 luni închisoare) și Rudolf Turbucz (un an de detenție).

Vânzătorii de „ceaiuri”

Anchetatorii au arătat că inculpații, cu vârste între 26 și 48 de ani, au acționat în zona străzilor Voltaire, Gutenberg și Năvodarilor din Oradea, în perioada 2021 – 2022. Acolo ar fi vândut „ceaiuri” preparate prin pulverizarea unor substanțe active peste materii vegetale, printre clienți aflându-se și colaboratori autorizați ai anchetatorilor

În noiembrie 2022, procurorii DIICOT și polițiștii antidrog au percheziționat locuințele suspecților, unde au descoperit zeci de mii de lei și de euro și sute de grame de materie vegetală. Cea mai mare parte din bani, dar și o jumătate de kilogram de bijuterii din aur au fost găsite într-un imobil care îi aparținea lui Norbert Gyöngyösi, considerat lider al unei rețele de distribuire a substanțelor psihoactive și judecat într-un dosar separat.

În timpul anchetei, unii dintre inculpați au recunoscut faptele de care au fost acuzați, în timp ce alții au negat orice legătură cu traficul de substanțe interzise.

Tribunalul Bihor, sentință în dosarul dealerilor de etnobotanice din „Voltaire”. 7 inculpați, condamnați la închisoare

Trimite articolul

X
Taguri:
droguri ,
etnobotanice ,
oradea ,
sentinta ,
traficant ,
Voltaire
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Liviu popa says:
    February 28, 2025 at 11:09 am

    Benzina țurnat pe ei

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    România

    Contract nou la vânzarea mașinilor. Cumpărătorii vor fi verificați și pentru datoriile la bugetul local
    Contractul utilizat la vânzarea și cumpărarea autovehiculelor a fost actualizat.

    Bihon CSM Oradea

    Victorie în primul meci din mandatul lui Mikko Riipinen. „Leii roșii” au câștigat partida amicală cu DEAC Debrecen
     CSM CSU Raiffeisen s-a impus cu scorul de 86-73 (22-17, 26-12, 18-16, 25-23) în meciul de pregătire disputat în deplasare cu DEAC Debrecen.

    Cultură

    GALERIE FOTO
    „Megalos Aselinos – Golful regăsit", expoziţie cu ultimele lucrări ale pictorului Ioan Aurel Mureșan, deschisă la Muzeul Țării Crișurilor
    Picturile reunesc două problematici semnificative: permanența locului și efemeritatea a tot ce este în mișcare.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    Economic

    ANAF scoate din nou la licitație un apartament din Oradea. Prețul a ajuns la jumătate din valoarea de evaluare
    Un apartament de aproape 55 de metri pătrați din Oradea ajunge pentru a patra oară în atenția cumpărătorilor, după ce ANAF a redus la jumătate prețul de pornire al licitației. Imobilul se află pe strada Nufărului și face obiectul unei proceduri de executare silită. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi foști polițiști de la Operațiuni Speciale Oradea, trimiși în judecată. Și-au prezentat mașinile proprii ca fiind de serviciu, pentru a parca gratuit
    Fostul coordonator al Brigăzii de Operațiuni Speciale (BOS) Oradea, Alin Nicușor Tărău și un alt fost ofițer din cadrul aceleiași structuri, Sebastian Marius Suciu, ambii pensionați în prezent, au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor sub acuzațiile de înșelăciune, fals intelectual și uz de fals, toate în formă continuată. 4

    BIHON Sport local

    S-a tras la sorți. Cele patru echipe bihorene din Liga 3, Seria 8, și-au aflat programul competițional pentru sezonul 2026/2027
    La Casa Fotbalului s-a tras la sorți programul competițional în cele 8 serii din Liga 3. În Seria 8 vor activa cele patru echipe bihorene: Crișul Sântandrei, Lotus Băile Felix, CS Bihorul Beiuș și nou promovata ACS Transilvania Sport Academy.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X