BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Si-au dat in judecata sefii

Si-au dat in judecata sefii

la 27 December 2010 13:25

Si-au dat in judecata sefii

27 December 2010 13:25
<p>Angajaţii Spitalului Judeţean şi-au dat şefii în judecată pentru al 13-lea salariu şi tăierea salarială de 25%.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Angajaţii Spitalului Judeţean şi-au dat şefii în judecată pentru al 13-lea salariu şi tăierea salarială de 25%.</p>

Trimite articolul

X

Cei peste 1000 de angajaţi ai Spitalului Judetean Oradea au dat în judecată conducerea unităţii, pentru neplata celui de-al 13-lea salariu. Declaraţia a fost făcută de către liderul judeţean Sanitas Bihor, Ioan Giurgiu, care a relatat că directorii au fost daţi în judecată pentru că în 2008 şi în 2009 au dat angajaţilor doar o treime din suma aferentă celui de-al 13-lea salariu.

Liderul Giurgiu a informat că a fost intentat un proces la nivelul Federaţiei Sanitas, pentru tăierea salarială de 25%, alte procese în ţară, la nivel de spital, tot pentru reducerea cu un sfert a salariilor şi, la unele spitale, din mai multe judeţe, alte procese pentru neplata integrală a celui de-al 13-lea salariu.

Datorii la angajaţi

Giurgiu a relatat că angajaţii de la Judeţean ar trebui să primească bani mulţi fiindcă doar în vară, la preluarea unităţii de către noua conducere, spitalul avea datorii către salariaţi de 35 de miliarde lei vechi.

La ora actuală, şefii Spitalului Judeţean şi ai Primăriei luptă pentru ca să primească de la Casa de Asigurări de Sănătate toţi banii aferenţi tuturor serviciilor medicale prestate în lunile septembrie – noiembrie. Dr. Carmen Pantiş, managerul Spitalului Judeţean, a relatat luni la prânz că deocamdată speră ca munca depusă în unitate pe parcursul toamnei să fie recunoscută integral şi plătită în consecinţă şi nu a dorit să comenteze şi iniţiativa SANITAS.

O.Ş.

Trimite articolul

X
Taguri:
oradea ,
salariu ,
Sanitas ,
spital judetean
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Surse: Cine ar urma să preia portofoliile miniștrilor PSD după demisii. Care sunt propunerile lui Ilie Bolojan
    Premierul intenționează să înlocuiască miniștrii PSD care ar urma să demisioneze în dimineața zilei de joi, cu miniștri interimari.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lumea prin ochii lui Dragoș: expoziție de pictură cu fragmente de emoție și imaginație la Filarmonica de Stat
    Filarmonica de Stat Oradea va găzdui joi, 23 aprilie, de la ora 17:30, în cadrul „Varadinum Indoor Gallery Foto Club” vernisajul expoziției de pictură „Fragmente de lume”.

    Economic

    AJOFM Bihor: cerere mare pentru muncitori necalificați și personal în servicii
    Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor a publicat la data de 22 aprilie 2026 o ofertă de 776 locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 426 în Oradea.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în Băile 1 Mai. Trei persoane au fost transportate la spital
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie, în jurul orei 12:30 pe Drumul Comunal 59 la intrarea în Băile 1 Mai.

    Economic

    Pensiile din luna mai ajung mai târziu pentru o parte dintre beneficiari. Care este motivul
    Deși fondurile sunt disponibile integral, o parte dintre pensionari vor primi banii mai târziu decât în mod normal.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă stradă din Oradea intră în șantier. Asfalt în fața caselor și sistem nou de canalizare
    Municipiul Oradea anunță demararea lucrărilor de modernizare a străzii Nicolae Beldiceanu – tronsonul nemodernizat, o investiție care vizează îmbunătățirea infrastructurii rutiere și creșterea confortului pentru locuitorii din zonă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X