BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sinagoga Zion, în consolidare

Sinagoga Zion, în consolidare

la 13 March 2014 08:57 Reactualizat la: 13 March 2014 09:01
13 March 2014 08:57 Reactualizat la: 13 March 2014 09:01
Pân-n iarnă, cel târziu, utilajele şi muncitorii ar trebui să se retragă de pe amplasament, lăsând în urmă un centru cultural.
Scris de erdei - Pân-n iarnă, cel târziu, utilajele şi muncitorii ar trebui să se retragă de pe amplasament, lăsând în urmă un centru cultural.

Trimite articolul

X

Afişând spre Strada Independenţei o faţadă tăiată de fisuri, marcă a vremii şi a abandonului prelungit, Sinagoga Zion este scobită, în interior cu unelte şi utilaje. Are şanse minime să servească iar ca lăcaş de cult, dar va deveni cel mai mare centru cultural expoziţional din Oradea.

În contul unui proiect cu finanţare internaţională în valoare de 1,8 milioane euro, derulat în parteneriat cu Comunitatea Evreilor din Debrecen, Primăria a găsit banii necesari consolidării şi redeschiderii imobilului pentru public.

Consolidare

Intervenţiile cuprinse în proiectul sinagogii constau din restaurare, consolidare, conservare și reconversie funcțională.Fisurile şi crăpăturile de pe faţade sunt mult mai vizibile în interior dar, chiar în aceste condiţii, dirigintele de şantier, inginerul Denisa Mada, zice că nu există pericolul ca pereţii să se surpe pentru că fisurile nu avansează.

„Şi în interior şi în exterior se toarnă nişte grinzi din beton care vor trece pe sub pereţi. Lucrăm cu experţi din Bucureşti”, spune inginerul Cristian Bocşan. Lucrarea a fost adjudecată de firma Abed Nego iar termenul de finalizare afişat este 30.12.2015.

Termen prelungit

De fapt, termenul iniţial de finalizare expira anul acesta, în 31 mai. A fost prelungit … pentru pictură, zice Marius Moş, şeful Direcţiei Managementul Proiectelor cu Finanţare Internaţională. „A rămas o diferenţă de bani în urma achiziţiei, pe care am vrea să-i folosim eventual la restaurarea parţială a picturii”, spune acesta. Intenţia este de-a reface pictura măcar în partea din faţă a sinagogii, aşa numita Aron-Codeş, locul unde se ţin cele sfinte.

Cu sau fără picturi pe pereţi, acest termen nu putea fi respectat oricum, de executant, din moment ce inginerul Bocşan avansează alte date: „Dacă nu apar (situaţii n.r.) neprevăzute, prin noiembrie sau până în iarnă cel mult poate fi gata”, ne-a spus acesta.

Lăcaş de cult, niciodată

Sinagoga din Strada Independenţei este în proprietatea Comunităţii Evreilor din Oradea, care a încheiat un contract de administrare a imobilului pe 15 ani, cu Primăria. „După această dată, o putem da înapoi. În acest răstimp, va funcţiona ca spaţiu expoziţional, inclus în circuitul culrural şi turistic. În Oradea, în acest moment, nu există un spaţiu de acest gen”, spune Cristian Delcea, managerul de proioect. Comunitatea Evreilor, prin vocea liderului Felix Kopelman s-a arătat generoasă faţă de oraş. „Contractul de administrare se poate prelungi la 25 de ani dacă Primăria îşi face treaba. Această căldire nu va mai fi lăcaş de cult niciodată, la câţi evrei sunt în Oradea, ne ajunge sinagoga de pe strada Mihai Viteazul”, ne-a spus preşedintele Comunităţii.

Cum în faza sa iniţială proiectul Primăriei lasă pereţii interiori ai clădirii la stadiul de „glet”, Felix Copelman spune că decorarea incintei nu este foarte scumpă. „Pictura din sinagogi este foarte simplă, nu e aşa pretenţioasă ca în lăcaşele creştine, de exemplu, şi nu implică cheltuieli mari. Odată refăcută, această clădire va fi una dintre perlele oraşului”, spune acesta încrezător. 

Fact box

Sinagoga Zion, pe bani HU-RO

– valoarea proiectului este de 1.892.150 euro

– partea Primăriei Oradea e de 1.565.852 euro

– partea care revine partenerului, Comunității Evreilor din Debrecen e de 326.298 euro

– Sinagoga Neologă e a treia din Oradea din punct de vedere al vechimii. Construcția acesteia a început în 1877 şi a durat un an

– Sinagoga Neologă Zion e o replică a celei din Nurnberg, având dimensiuni impozante, cu un plan pătrat dominat de o cupolă uriașă, marcată de ferestre înalte

-decorațiile exterioare și cele interioare îi aparțin artistului Horovitz Mor din Kosice, fiind inspirate din arta maură.

– Sinagoga Neologă Zion figurează în Lista Monumentelor Istorice publicată în 2004

 

Trimite articolul

X
Taguri:
consolidare ,
oradea ,
sinagoga zion
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul caz cu virusul hantavirus a fost confirmat în Bihor. S-a declanșat anchetă epidemiologică
    Potrivit primelor informații se pare că pacientul, care a ajuns internat la Arad, ar fi fost transferat de la Spitalul din Ștei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe Centura Oradea în zona Auchan: un Volkswagen a urcat pe parapetul median
    Un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme s-a produs vineri după-amiază, 15 mai, pe Centura Oradea, în zona comercială Auchan – Leroy Merlin, în apropierea magazinului Jumbo.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mamă condamnată de Judecătoria Beiuș la închisoare pentru că și-a abandonat cei 4 copii. A fost adusă în țară din Italia
    O femeie de 41 de ani, originară din Arad, a fost adusă din Italia de o escortă a Poliției Române pentru a-și executa pedeapsa de un an de închisoare, dictată de Judecătoria Beiuș pentru abandon de familie.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Economic

    Programul Rabla 2026 stârnește revoltă în industria auto: „Consumatorii riscă să rămână fără opțiuni”
    Modificările anunțate de Ministerul Mediului pentru Programul Rabla 2026 provoacă reacții puternice din partea industriei auto.

    Cultură

    S-a dat startul înscrierilor pentru Festivalul de Teatru Scurt din cadrul FITO. Vezi când va avea loc festivalul
    Festivalul Internațional de Teatru Oradea revine cu ediţia a 10-a în sezonul de toamnă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vreme schimbătoare în Bihor: ploi, vânt și posibilă grindină în acest weekend
    Meteorologii au emis, vineri, o informare de instabilitate atmosferică, averse torenţiale, grindină, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii şi răcire accentuată a vremii, ce vizează până duminică după-amiaza, întreaga ţară.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X