BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Situația COVID din Bihor: 523 cazuri și 800 vindecări noi. Localitatea Sânmartin a depășit incidența de 30‰

Situația COVID din Bihor: 523 cazuri și 800 vindecări noi. Localitatea Sânmartin a depășit incidența de 30‰

De Marius Sasu
la 31 January 2022 11:26

Situația COVID din Bihor: 523 cazuri și 800 vindecări noi. Localitatea Sânmartin a depășit incidența de 30‰

31 January 2022 11:26
În acest moment se află în izolare și carantină la domiciliu aproape 10.000 de bihoreni. Procentul de pozitivare a testelor efectuate în ultmele 24 de ore este de 43%.
Scris de Marius Sasu - În acest moment se află în izolare și carantină la domiciliu aproape 10.000 de bihoreni. Procentul de pozitivare a testelor efectuate în ultmele 24 de ore este de 43%.

Trimite articolul

X

Conform datelor transmise de către DSP Bihor, în ultimele 24 de ore au fost diagnosticați pozitiv 523 bihoreni la COVID. Bilanțul cazurilor active a scăzut cu 279, în urma numărului mai mare de vindecări raportate față de noile infectări.

[eadvert]

De duminică și până luni s-au imunizat anti-COVID doar 201 bihoreni, dintre care 48 cu schema completă și 124 cu doza booster.

Au fost înregistrate 800 de vindecări, iar numărul pacienților internați la ATI a crescut la 42. Din păcate, tot în ultimele 24 de ore au fost confirmate alte două decese asociate COVID la pacienți internați în spitalele din județ.

Localitatea Sânmartin a depășit luni pragul de 30 infectări la 1.000 locuitori, alături de comuna Sântandrei, lider detașat al infectărilor din județ (37.82‰) cu 319 cazuri active. Incidența în Oradea și Paleu a crescut semnificativ, cele două localități înregistrând rata de infectare de 25,74‰, respectiv 25,82‰.

În municipiul Oradea sunt active în prezent 5.784 de infectări, reprezentând 79.5% din totalul cazurilor active din județ.

Aproape 10.000 de izolați și carantinați

Echipe mixte de polițiști și jandarmi au verificat în ultimele 24 de ore, 3562 de persoane carantinate și 6181 persoane izolate la domiciliu. De asemenea, echipele mixte au efectuat verificări cu privire la respectarea măsurilor de protecție individuală și a prevederilor legale în vigoare fiind verificate 57 de societăți comerciale și 43 de mijloace de transport în comun.

În urma controalelor au fost aplicate 50 sancțiuni contravenționale, din care 36 cu avertisment scris și 14 cu amenzi în valoare de 11.500 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19. În aceste misiuni au fost implicați 188 polițiști ai Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, precum și 56 de cadre din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bihor, din care 24 au acționat în patrule mixte, aplicând 9 sancțiuni contravenționale, din care 6 avertismente scrise și 3 amenzi în valoare de 1.500 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19.

Bilanț național provizoriu

La nivel național, în ultimele 24 de ore, potrivit GCS au fost confirmate 20.131 infectări și 41 decese.

„Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 31 ianuarie 2022, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 20.131 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 41 decese. Nu sunt raportate decese anterioare. Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00”, transmite Grupul de Comunicare Strategică.

Cifre

Total persoane vaccinate cu schema completă: 212.493 (+48)

Total persoane vaccinate cu doza 3 (booster): 64.206 (+124)

Total reacții adverse: 88

Total doze primite în județul Bihor: 468.839;

Total doze administrate în județul Bihor: 444.911

Total pierderi: 15.916 doze (+32)

SITUAȚIE COVID-19

Număr de teste efectuate în ultimele 24 de ore: 1.192

Cazuri noi în ultimele 24 de ore: 523

Cazuri active la zi: 7.275 (-279)

Persoane internate ATI la zi: 42 (+3)

Total cazuri de la începutul pandemiei: 65.950

Total vindecări de la începutul pandemiei: 56.008 (+800)

Total decese de la începutul pandemiei: 2.666 (+2)

Trimite articolul

X
Taguri:
bilant covid bihor ,
cazuri active covid ,
covid in bihor ,
covid in oradea ,
incidenta sanmartin ,
vindecari covid bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Liderii din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit după decizia instanței. Ce strategie pregătesc în PNL
    Liderii liberali din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit joi seara, 9 iulie, în sistem hibrid, pentru a stabili strategia partidului după decizia Tribunalului București, care a suspendat hotărârile luate la Congresul PNL din 21 iunie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Chirurg orădean, arestat la domiciliu după ce a lovit un jandarm aflat în post la sediul BNR Cluj
    Chirurgul orădean Paul Andrei Țenț a fost trimis în arest la domiciliu pentru 30 de zile, acuzat că l-a amenințat și lovit pe un jandarm, în Cluj-Napoca.

    Educație

    Cinci unități de învățământ din județul Bihor au dobândit statut de „Școală europeană” în 2026
    A fost publicată lista unităţilor de învăţământ preuniversitar declarate câştigătoare în cadrul Concursului Național „Şcoală europeană” în anul 2026, inițiat de Ministerul Educației și Cercetării. Printre cele 85 de instituții școlare se numără și 5 din Bihor.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Noua lege a pensiilor: Crește stagiul de cotizare pentru femei. Cine iese mai târziu la pensie
    Începând cu luna august 2026, condițiile de pensionare pentru femei se modifică din nou, ca parte a calendarului de reformă prevăzut de noua lege a pensiilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Pasajul suprateran de pe DN 19, la ieșirea din Oradea spre Satu Mare, va fi deschis oficial traficului
    Vineri, 10 iulie 2026, la ora 9:00, se va deschide oficial traficul pe pasajul rutier suprateran situat la intersecția Drumului Național 19 cu Calea Bihorului, în Oradea. În ultimele zile, traficul a fost deschis parțial, în regim de șantier, pe anumite porțiuni. 4

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel București: decizie amânată referitoare la măsurile preventive în cazul familiei Pașca
    Curtea de Apel București a amânat pentru luni, 13 iulie, pronunțarea unei hotărâri referitoare la măsurile preventive față de Viorel Pașca, soția și fiii acestuia, precum și față de coordonatoarea așezămintelor Dumbrava, Delia Păcală, coordonatoarea azilelor Dumbrava, inculpați de DIICOT sub acuzațiile de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane în formă continuată și complicitate la trafic de persoane în formă continuată. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X