BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sociolog criminolog italian, la Penitenciar

Sociolog criminolog italian, la Penitenciar

la 6 December 2018 13:43 Reactualizat la: 6 December 2018 13:56
6 December 2018 13:43 Reactualizat la: 6 December 2018 13:56
Penitenciarul Oradea e prima unitate din România vizitată de un expert italian criminolog şi sociolog.
Scris de demeter1 - Penitenciarul Oradea e prima unitate din România vizitată de un expert italian criminolog şi sociolog.

Trimite articolul

X

Sociologul criminolog italian Luca Vincenti împreună cu reprezentanţi ai Direcţiei de Asistenţă Socială au vizitat săptămâna trecută, Penitenciarul Oradea, unde au avut o întâlnire atât cu personalul, cât şi cu o parte din detinuţii care vor părăsi detenţia în următoarea perioadă.

La întâlnirea cu personalul penitenciarului, Luca Vincenti a vorbit despre bandele de stradă din Italia, despre comportamentul lor, despre semnele pe care le folosesc, despre formarea lor. De asemenea, a răspuns întrebărilor adresate.

Clanurile mafiote italiene

„Mă bucur mult că am fost primit să vorbesc despre situaţia din Italia şi despre modul în care bandele acţionează. În România nu sunt încă astfel de manifestări ale grupurilor sau clanurilor, însă trebuie avută grijă deoarece încep să îşi facă apariţia. Penitenciarul din Oradea este primul vizitat şi pentru asta îi mulţumesc directorului Direcției de Asistență Socială, Arina Moș, care a făcut posibilă această întâlnire. Vor urma vizite şi la alte penitenciare din ţară”, a declarat Luca Vincenti.
Vizita în penitenciar s-a încheiat cu întâlnirea sociologului cu detinuţii cuprinși în Programul de pregătire pentru liberare, aflați în ultima parte de executate a pedepsei privative de libertate. Acesta a ţinut să le spună care sunt pericolele la care se expun dacă în momentul în care ies pe poartă aleg să facă parte din grupări infracţionale.

Apreciază puşcăria orădeană

„Am fost impresionat să văd că penitenciarul este dotat cu un sistem informatic intern pentru detinuţi, unde află noutăţi legislative și date despre liberare, un sistem de televiziune cu circuit închis, disponibil în fiecare cameră de deținere, care le permite deţinuţilor să fie informaţi despre noutăţile interne şi externe. Penitenciarul are o bibliotecă care arată foarte bine, are un  miros de cultură, adică un miros de libertate mentală. Părerea mea este că România are o mare şansă de a deveni ţara de avangardă cu un sistem bine echilibrat între certitudinea de pedeapsă, dar şi de reabilitare a celor care au executat pedepse cu închisoarea”, a declarat italianul.

Trimite articolul

X
Taguri:
Luca Vincenti ,
penitenciarul oradea ,
Sociolog criminolog italian
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Directorul din Aușeu, acuzat că pipăia băieți în zonele intime, a fost destituit!
    Directorului Școlii Gimnaziale „Alexandru Roman” Aușeu a fost destituit din funcția de conducere de către Inspectoratul Școlar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a admis acordul încheiat cu procurorii de o doctoriță acuzată de luare de mită. Ce pedeapsă a primit
    Un complet al Tribunalului Bihor a admis, luni, acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat de medicul Anca Mariana Căprar, de la Spitalul de Recuperare din Băile Felix, cu Parchetul Bihor, într-un dosar de luare de mită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea este pe un drum bun
    Parcul Științific și Tehnologic din Oradea pare că își atinge scopul pentru care a fost creat, acela de a deveni un hub de inovare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    „Sparring” cu luptători din trei județe la Maxim Fight Team Oradea
    Sportivi de la Maxim Fight Team Oradea, Titans Fight Team Oradea, alături de invitați de la Knock Down Timișoara și Metal Box Arad, au participat sâmbăta trecută la un sparring desfășurat la sala care poartă numele luptătorului Adrian Maxim.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Weekend plin pentru pompierii bihoreni: incendii de vegetație și locuință cuprinsă de flăcări
    În perioada 4-5 aprilie, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor au desfășurat peste 80 de misiuni pentru gestionarea situațiilor de urgență, acordarea primului ajutor calificat și protejarea vieții și bunurilor cetățenilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu la un atelier de tâmplărie din Oradea. De la ce au izbucnit flăcările
    Duminică, 5 aprilie, pompierii Detașamentului 1 Oradea au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un atelier de tâmplărie situat pe strada Apateului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X