BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Şomajul în scădere în judeţul Bihor

Şomajul în scădere în judeţul Bihor

la 23 January 2019 13:30
23 January 2019 13:30
Angajatorii nu se bazează pe şomerii de lungă durată, ei caută oameni cu potenţial şi cu atitudine.
Scris de farcas - Angajatorii nu se bazează pe şomerii de lungă durată, ei caută oameni cu potenţial şi cu atitudine.

Trimite articolul

X

Cu o rată a şomajului de 1,53% la finalul anului trecut, judeţul Bihor se plasează între primele cinci judeţe în ţară la acest capitol. La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele AJOFM Bihor erau înregistrați 4.074 de șomeri (din care 2.061 de femei).

Comparativ cu luna precedentă, când rata șomajului a fost de 1,63%, în decembrie acest indicator a înregistrat o scădere cu 0,10%. Din totalul de 4.074 de persoane înregistrate în evidențele AJOFM Bihor, 1.519 erau beneficiari de indemnizţie de şomaj, iar 2.555 erau șomeri neindemnizați. În ceea ce privește mediul de rezidență, 2.978 de șomeri provin din mediul rural și 1.096 sunt din mediul urban.

Cei mai mulţi şomeri aveau între 40 – 49 de ani (1.120), urmaţi de cei din grupa de vârstă între 30 și 39 ani (805), la polul opus aflându-se persoanele între 25 – 29 de ani (242).

„Șomerii cu învățământ primar și fără studii au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AJOFM Bihor (45%), urmaţi de cei cu studii liceale (17%). Șomerii cu nivel de instruire gimnazial reprezintă 12% din totalul șomerilor înregistrați, iar cei cu studii universitare – 10%. Şomerii fără studii rămân o problemă pentru noi, inserţia lor pe piaţa muncii şi participarea la cursurile de formare profesională fiind foarte grea”, a declarat Békési Csaba, directorul executiv al AJOFM Bihor.

Este bine? Este rău?

Depinde din ce punct de vedere este văzută situaţia. „Din punctul de vedere al agenţiei, această rată a şomajului arată o dezvoltare economică. Din punct de vedere al angajatorilor nu este prea bine. Nu există firmă care să nu se plângă de lipsa resursei umane”, a declarat Békési Csaba, directorul executiv al AJOFM Bihor.

Pe de altă parte, nici angajatorii nu-şi fac prea mari speranţe la aceste categorii de şomeri. Aşa că o rată a şomajului de 1,53% sau chiar mai mare nu prea îi afectează.

„Când vine un angajator nou în oraş, el nu pune baza pe aceşti şomeri, care sunt greu de încadrat. Competiţia pe piaţa muncii este foarte acerbă. Lupta se dă pentru oameni cu atitudine, cu potenţial. Rata scăzută a şomajului în judeţul Bihor confirmă trendul din ultimii ani”, a precizat Claudia Vidican, consultant permanent Adecco Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
ajofm bihor ,
bekesi csaba ,
somaj
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Se deschide circulația pe drumul de legătură dintre Paleu și Centura Biharia
    Șoferii vor putea folosi noul drum care face legătura dintre comuna Paleu și centura Biharia începând de sâmbătă, 27 iunie, ora 9:00.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Judecați pentru homeschooling. Doi părinți din Bihor, acuzați că și-au retras ori nu și-au înscris cei 3 copii la școală
    Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Canicula pune Bihorul în alertă: străzile vor fi stropite zilnic, iar apa potabilă va fi distribuită în mai multe localități
    Acțiunile sunt derulate începând de vineri, 26 iunie.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    Cultură

    Spectacolul „Atelierul aerului” cu Profu’ zăpăcit, în amfiteatrul Muzeului Țării Crișurilor
    „Atelierul aerului” este un spectacol educativ și interactiv susținut de actorul Şerban Borda.

    Cultură

    Rédei Ferenc, maestru fotograf și fotoreporter distins cu Premiul Pulitzer, expune la Galeria „Euro Foto Art”
    Expoziția retrospectivă „Clipe” reunește 56 de fotografii care perpetuează tradițiile fotografiei de presă clasice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    60 de stâlpi metalici, de aproape 17.000 de lei, furați de pe un șantier din Chistag. Trei suspecți au fost reținuți
    Trei bărbați, de 24, 27 și 53 de ani, cu toții din Ortiteag, au fost reținuți de polițiștii Secției nr.7 de Poliție Rurală Tileagd, fiind suspectați de comiterea unui furt de pe un șantier din Chistag.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X