BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Spectacol în memoria artistei Florica Duma

Spectacol în memoria artistei Florica Duma

De Camelia Bușu
la 10 January 2023 07:51 Reactualizat la: 10 January 2023 10:53

Spectacol în memoria artistei Florica Duma

10 January 2023 07:51 Reactualizat la: 10 January 2023 10:53
Spectacolul omagial este organizat de Ansamblul Folcloric „Bihorul” la Teatrul Regina Maria.
Scris de Camelia Bușu - Spectacolul omagial este organizat de Ansamblul Folcloric „Bihorul” la Teatrul Regina Maria.

Trimite articolul

X

Au trecut cinci ani de la trecerea în neființă a solistei de muzică populară Florica Duma. Ansamblul Folcloric „Bihorul” organizează luni, 23 ianuarie, de la ora 18:00, la Teatrul Regina Maria din Oradea, un spectacol omagial comemorativ în memoria solistei.

Vor evolua în scenă soliștii vocali, membrii ai ansamblului: Romina Suciu, Vlad Ştef, Ioana Urs, Remus Bondar, Corina Szatmari, Voichiţa Mihoc, Familia Zbiciu, alături de corpul de dansatori al ansamblului. Director, şi maestru coregraf este Ioan Silaghi. Acompaniamentul muzical va fi asigurat de Orchestra Rapsodia din Arad, dirijată de profesorul Vasile Rus. Radu Moş este cel care va prezenta spectacolul . Evenimentul va fi televizat de postul de televiziune Hora TV. Biletele se găsesc începând din 10 Ianuarie, la agenția de bilete a Teatrului Regina Maria Oradea.

Florica Duma s-a născut la 9 decembrie 1946, în Cărănzel, județul Bihor. A fost atrasă de mică de muzica populară, începând să cânte de la doar 9 ani, iar la vârsta de 12 ani obţinea primul ei premiu în cadrul unui concurs organizat la Ștei.

A participat la multe turnee în ţară şi în străinătate alături de ansamblurile artistice de amatori din Bihor, având şi o mulţime de concerte pe scenele din România. A absolvit Facultatea de Științe Economice la Universitatea din Timișoara şi a profesat ca economist în Oradea.

Primul disc în 1970, Florica Duma l-a lansat la vârsta de 24 de ani, după care au urmat alte cinci discuri înregistrate la Electrecord. A interpretat zeci de melodii ppopulare autentice, multe dintre acestea culese chiar de artistă. S-a spus despre ea că „a transformat chiuitul în artă”.

Cea mai cunoscută și apreciată melodie din repertoriul Floricăi Duma este „Lică Sămădău”, inspirată din nuvela Moara cu noroc, scrisă de Ioan Slavici. Alte piese din repertoriul ei sunt: „Bate tare pintenii”, „Arunca-m-aș arunca”, „Dacă ai noroc și soartă”, „Cântec de nuntă”, „Ei hai nașule”, „Sus opinca dacă poți”, „Bună dimineața nană”, „Om bogat și om sărac”, „Descunună-mă părinte”, „Tulai Doamne, Todorut”, „Am plecat cu clisa-n straiță”. S-a stins din viaţă la 9 mai 2017, în vârstă de 71 de ani.

[eadvert]

Trimite articolul

X
Taguri:
florica duma ,
folclor ,
in memoria ,
oradea ,
spectacol ,
Teatrul de Stat
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Românii își pot cumpăra vechime în muncă pentru pensie. Prețul depășește 1.000 de lei pe lună
    Românii care nu au acumulat stagiul minim de cotizare necesar pentru pensionare își pot completa vechimea în muncă prin plata contribuțiilor aferente perioadelor lipsă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Flacoanele, ținta hoților. Doi tineri din Aleșd au furat 4 saci cu PET-uri de la un magazin și le-au vândut
    Odată cu introducerea sistemului de garanție-returnare, recipientele de plastic și din sticlă au devenit atrăgătoare și pentru hoți.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Mirishine Dental Sânmartin, 10 ani în topul clinicilor dentare în Bihor! Tratamente adulți și copii, materiale bio!
    Totul a început în 2015 din dorința de a oferi pacienților tratamente stomatologice de înaltă calitate, într-un mediu profesionist, sigur și accesibil.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 16 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 16 iulie.

    Anunțuri Mediu, Ape

    SC Distrigaz Vest SA, anunț public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    FortFest la FortSilvan, fortăreață a viniculturii transilvănene! O zi, trei experiențe!
    FORT FEST 2026 - 1 Zi 3 Experiențe, în 17 iulie la Fort Silvan, Camăr!
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X