BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Spectacolul „Avalanşa”, premiat la Istanbul

Spectacolul „Avalanşa”, premiat la Istanbul

la 16 September 2019 09:46 Reactualizat la: 16 September 2019 11:20

Spectacolul „Avalanşa”, premiat la Istanbul

<p>FOTO: Remus Toderici</p>
16 September 2019 09:46 Reactualizat la: 16 September 2019 11:20
„Avalanşa” a câştigat Premiul pentru Cel mai bun spectacol la Festivalului Internațional de Teatru Maltepe.
Scris de Camelia Busu - „Avalanşa” a câştigat Premiul pentru Cel mai bun spectacol la Festivalului Internațional de Teatru Maltepe.

Trimite articolul

X

Duminică seara s-a încheiat Festivalului Internațional de Teatru Maltepe din Istanbul, festival la care a participat şi spectacolul Teatrului Regina Maria, „Avalanşa” de Tuncer Cücenoğlu, traducerea Nermin Hogea Susam, dramaturgia Claudiu Groza, regia Petru Vutcărău, asistent regia Elvira Rîmbu, decorul Ianis Vasilatos, costumele Amalia Buie.

Juriul a remarcat spectacolul orădenilor şi i-a acordat Premiul pentru Cel mai bun spectacol. Trofeul a fost înmânat de către primarul orașului Maltepe managerului interimar al Teatrului Regina Maria, Elvira Rîmbu și directorului artistic al Trupei Iosif Vulcan, Andrian Locovei.

Primirea premiului este cu atât mai emoţionantă cu cât, deschiderea acestui festival a fost marcată de un moment deosebit pentru soția și fiica dramaturgului Tuncer Cücenoğlu, care au fost invitate să primească, în numele acestuia, un premiu. „Dramaturgul Tuncer Cucenoglu, care a plecat dintre noi anul acesta, a fost un prieten drag atât al echipei artistice a spectacolului „Avalanșa”, cât și al tuturor celor care s-au implicat în organizarea, promovarea și punerea în scenă a piesei.

În lipsa prezenței lui fizice, creația lui literară îi va păstra amintirea vie, prin numeroasele spectacole care fac parte din programul multor teatre dar și al unor prestigioase festivaluri internaționale de profil”, scria pe pagina de Facebook a Teatrului Regina Maria, după deschiderea festivalului de la Istanbul. De altfel, la finalul anului 2018, dramaturgul turc Tuncer Cücenoğlu a vizionat spectacolul „Avalanşa” pe scena Teatrului Regina Maria.

De amintit că pe lângă acest important premiu, la Festivalul de Teatru „Elvira Godeanu”, dedicat excelenței interpretative feminine – 5 mai 2019, spectacolul „Avalanșa” a primit nominalizare la premiul pentru cel mai bun spectacol, nominalizare la premiul publicului – Georgia Căprărin pentru rolul Fantoma unei fete, iar la Festivalul Internațional de Teatru Oradea, ediția 2019, spectacolul „Avalanșa” a primit Premiul special al juriului. De asemenea, „Avalanșa” se va juca şi în cadrul Festivalului Național de Teatru, în data de 23 octombrie.

„Textul este scris ca o istorie foarte realistă, ce ţine de cotidianul vieţii noastre. Săpând în adâncuri şi încercând să îl descifrăm, am descoperit că de fapt acolo zace ceva preţios. Dacă îţi pui multe întrebări şi încerci să cauţi răspuns la aceste întrebări – Ce înseamnă concret avalanşa?, Ce înseamnă tradiţie?, Ce înseamnă lege?, şi Ce importanţă au ele pentru omul de rând? – mi-am dat seama că mi-aş dori să scot textul dintr-un spaţiu realist, literar şi să aduc nişte semne în spectacol prin intermediul limbajului teatral pentru ca să comunicăm spectatorului şi altceva decât pur şi simplu o situaţie literară realistă din viaţa cotidiană”, spunea după premieră regizorul Petru Vutcărău.

Textul piesei „Avalanșa” este inspirat din povestea reală a locuitorilor unui mic sat din Anatolia de Sud, care trăiesc toată iarna în muţenie, cu frica de avalaşă. Spectacolul se va juca din nou la Oradea pe 20 octombrie, de la ora 20:00, la Sala „Florica Ungur”.

Trimite articolul

X
Taguri:
20 octombrie ,
avalanşă ,
Festivalul Maltepe ,
Istanbul ,
oradea ,
Sala Florica Ungur
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cum a reacționat orădeanca ce a câștigat marele premiu la Loto 6/49: șocul a fost atât de mare încât i s-a făcut rău
    Câștigarea celui mai mare premiu din istoria Loto 6/49 a venit pentru o orădeancă de 59 de ani cu o emoție greu de descris.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Orădeancă lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent pe trotinetă. Autorul nu a fost identificat
    Un incident mai puțin obișnuit, consumat într-o intersecție din Oradea, unde o femeie a fost lovită în cap cu o pungă cu apă, aruncată de un adolescent aflat pe o trotinetă, a rămas cu autori necunoscuți, după ce anchetatorii au renunțat la urmărirea penală, iar instanța le-a confirmat soluția. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Exercițiu de amploare la parcarea supraterană de lângă Spitalul Județean din Oradea
    Exercițiul se va desfășura în seara zilei de joi, 27 august, începând cu ora 21:30.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    Cultură

    VIDEO
    Personaje pe catalige spun povestea unei lumi în care oxigenul e un lux. Portughezii închid FITO cu un spectacol în aer liber
    Spectacolul O2 [Oxigen] va încheia Festivalul Internaţional de Teatru Oradea în Piaţa Ferdinand. Accesul este gratuit.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Au pictat icoane, au urmărit eclipsa și au mers călare: vacanță altfel pentru copiii din Oradea
    Timp de o săptămână, curtea bisericii „Izvorul Tămăduirii” din Oradea s-a transformat într-un loc al întâlnirii, creativității și jocului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Luna intră în umbra Pământului. Eclipsa parțială va fi vizibilă și din Bihor
    Locuitorii din Bihor care se vor trezi devreme vor avea parte, în zorii zilei de vineri, 28 august, de un spectacol astronomic: o eclipsă parțială de Lună, vizibilă și din Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X