BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Stare de alertă în Bihor din cauza gripei aviare

Stare de alertă în Bihor din cauza gripei aviare

la 5 December 2016 16:34 Reactualizat la: 5 December 2016 19:24
5 December 2016 16:34 Reactualizat la: 5 December 2016 19:24
Focarele de gripă aviară din Ungaria au dus la instituirea stării de alertă pe raza judeţului Bihor.
Scris de Raul Simea - Focarele de gripă aviară din Ungaria au dus la instituirea stării de alertă pe raza judeţului Bihor.

Trimite articolul

X

Având în vedere riscul apariției Influenței aviare în nord-vestul țării, datorită presiunii epidemiologice crescute induse de numeroasele focare de gripă aviară care au fost diagnosticate în Ungaria – ultimul dintre focare fiind diagnosticat la o exploatație de rațe situată în localitatea Biharugra, județul Bekes – Ungaria, situat la mai puțin de 3 km de granița României, în scopul asigurării și păstrării indemnității teritoriale a României față de Influența (GRIPA) aviară înalt patogenă – H5N8, pe raza județului Bihor a fost instituită starea de alertă, dispunându-se măsuri sanitare veterinare de supraveghere.

În conformitate cu legislația în vigoare, măsurile sanitare veterinare se aplică cu prioritate în zona de protecție – delimitată de un cerc cu raza de 3 km în jurul focarului de boală, zonă ce cuprinde doar un mic teritoriu din zona de graniță a județului Bihor, și zona de supraveghere – delimitată de un cerc cu raza de 10 km în jurul focarului, zonă ce cuprinde localitățile Ateaş, Cefa, Berechiu, Sânnicolau Român, Roit și Mărţihaz.

Măsuri

Principalele măsuri sanitare veterinare care se aplică în scopul prevenirii apariției acestei boli sunt: ţinerea tuturor păsărilor în adăposturi închise și izolate; interzicerea scoaterii pasărilor din exploatațiile situate în cadrul zonelor de protecție și supraveghere și a palmipedelor la luciul de apă; evitarea contactului păsărilor domestice cu păsările sălbatice; interzicerea mișcărilor de păsări din cele două zone către alte localități ale județului; interzicerea târgurilor, expozițiilor, piețelor sau a altor aglomerări de păsări în aceste zone; interzicerea eliminării și împrăștierii pe sol a așternutului (gunoi de grajd) rezultat în exploatațiile din aceste zone.

Se impune, de asemenea, respectarea cu strictețe a măsurilor de biosecuritate în toate exploatațiile de păsări prin controlul introducerii de păsări, circulația personalului și a furajelor, prelevarea de probe pentru diagnostic de laborator la toate păsările domestice sau sălbatice găsite moarte sau în agonie, dar şi supravegherea sanitară veterinară activă a păsărilor domestice și sălbatice din aceste zone.

„Pentru a asigura o protecție epidemiologică ridicată, recomandăm tuturor cetățenilor județului Bihor să aplice măsurile preventive generale privind biosecuritatea exploatațiilor de păsări, respectiv să anunțe de urgență medicul veterinar local, primăria localității sau chiar direct Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Bihor, tel. 0259/266.141, e-mail office-bihor@ansvsa.ro, orice caz de îmbolnăvire sau suspiciune de îmbolnăvire, respectiv toate cazurile de moarte la păsările domestice și sălbatice de care au cunoștință”, a precizat Remus Moţoc, directorul DSVSA Bihor.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
gripa aviara ,
ungaria
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comunitatea moto din Bihor este chemată să-l conducă pe ultimul drum pe Alex, tânărul mort într-un accident. Când are loc înmormântarea
    Alexandru, motociclistul în vârstă de 29 de ani, va fi condus pe ultimul drum de familie, prieteni și membri ai comunității moto din Bihor.

    Economic

    Apicultorii bihoreni pot solicita sprijin financiar prin APIA. Peste 12 milioane de euro disponibile în acest an
    Apicultorii din România au la dispoziție și în acest an fonduri importante pentru dezvoltarea și modernizarea exploatațiilor, prin intermediul intervențiilor dedicate sectorului apicol din cadrul Planului Strategic 2023-2027.

    BIHON Sport local

    Arcașii bihoreni au țintit medalii la Campionatul Național pentru copii desfășurat la Oradea
    În perioada 12-14 iunie pe Stadionul Tineretului s-a desfășurat Campionatul Național Outdoor pentru copiii cu vârste cuprinse între 12 şi 18 ani.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    Cultură

    Mircea Baniciu, Ducu Bertzi şi Narcisa Suciu, printre invitaţii evenimentului Felix Folk Festival 2026. Intrarea este liberă
    Festivalul naţional găzduit de Băile Felix a ajuns la a IX-a ediţie şi propune publicului două seri de muzică live și emoție.

    Economic

    ITM Bihor a aplicat amenzi de peste 1,5 milioane de lei. Zeci de persoane urmează să râmănă fără loc de muncă
    Inspectorii de muncă din Bihor au desfășurat în luna mai 2026 o amplă acțiune de verificare a angajatorilor din județ, în urma căreia au fost aplicate sancțiuni în valoare totală de peste 1,54 milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Plecări din magistratură. Două judecătoare de la Curtea de Apel Oradea se pensionează
    Secția pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) va lua în discuție, în ședința de joi, 18 iunie, cererea de eliberarea din funcție prin pensionare a două judecătoare de la Curtea de Apel Oradea: Doina Mariana Măduța și Marcela Olimpia Bogdan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X