BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ștefan Tóth a expus în Polonia, la Rzeszow, şi la Cluj-Napoca

Ștefan Tóth a expus în Polonia, la Rzeszow, şi la Cluj-Napoca

De Camelia Bușu
la 20 June 2023 18:43

Ștefan Tóth a expus în Polonia, la Rzeszow, şi la Cluj-Napoca

foto: Tóth Magdolna
20 June 2023 18:43
Artistul fotograf a vernisat în ambele oraşe expoziţia personală „Momente surprinse”.
Scris de Camelia Bușu - Artistul fotograf a vernisat în ambele oraşe expoziţia personală „Momente surprinse”.

Trimite articolul

X

Galeria „Nierzecywistej” a Asociației Fotografice (RSF) din Rzeszow, Polonia, a găzuit expoziția artistului fotograf Ștefan Tóth István AFIAP, ESFIAP, intitulată „Momente surpinse”. Expoziția a fost organizată sub patronajul Primăriei Orașului Rzeszow și al Fotoclubul Asociației autorilor din Republica Polonă.

[eadvert]

Vernisajul a fost deschis de către artistul fotograf Jerzy Skiba, președintele RSF, care după ce a povestit impresiile artiștilor fotografi din Polonia care au vizitat recent Oradea, a subliniat importanța continuării colaborării culturale bilterale și a evidențiat rolul artistului expozant în calitate de președinte al Asociației Internaționale „Euro Foto Art” în promovarea artei fotografice universale și a relațiilor culturale dintre societăți fotografice din întreaga lume.

Referentul cultural al Primăriei, Agniszka Kiélar, a citit mesajul primarului orașului Rzeszów, Kondrad Fijolek, care l-a felicitat pe artistul fotograf pentru prezentarea expoziției jubiliare și i-a înmânat Certificatul de patronaj al instituției pe care o reprezintă. În încheiere a luat cuvântul artistul fotograf Ștefan Tóth.

„Cu mare plăcere am venit să particip personal cu familia mea la vernisajul expoziei jubiliare intitulată «Momente surpinse» vernisată prima dată în urmă cu doi ani în Oradea, cu ocazia aniversării a 70 de ani viață. Mă bucură faptul că expoziția a ajuns să fie prezentată și în acest minunat oraș din Polonia, și faptul că în cariera mea de peste 50 de ani am putut crea în cele trei etape de dezvoltare a fotografiei: analog, digital și cu telefoane inteligente. Expoziția retrospectivă prezintă cele mai reușite creații realizate în Europa și Asia”, a precizat artistul fotograf.

Delegația orădeană a participat după vernisaj, sub îndrumarea lui Pawel Krausz, conducătorul Biroului cultural al Provinciei Pod-Carpatia, la o deplasare de creație la cele mai reprezentative obiective turistice, culturale și religioase ale orașului.

Luni, 19 iunie, şi Galeria aulei Bibliotecii județene „Octavian Goga” din Cluj Napoca a găzduit vernisajul expoziției artistului fotograf Ștefan Tóth István AFIAP, ESFIAP intitulată „Momente surpinse”. La vernisaj, artistul fotograf Mircea Albu, președintele Asociației „Art Image”, a apreciat bunele relații de colaborare existente dintre cele două organizații partenere. La rândul său, Demostene Șofron, redactor la cotidianul „Făclia”, a apreciat activitățile artistice, educative și manageriale ale cunoscutului artist fotograf ordăean.

Prof.univ.dr. Dorel Găină, prieten de câteva decenii al artistului fotograf expozant, a subliniat activitatea desosebită a acestuia: artist fotograf, pedagog şi manager cultural. În încheiere, Ștefan Tóth a apreciat relațiile deosebite pe care le-a avut cu o serie de personalități culturale din acest oraș timp de 50 de ani și a mulțumit pentru organizarea evenimentului. Expoziția va rămâne la dispoziția publicului vizitatior până la sfârșitul lunii, accesul fiind gratuit.

Trimite articolul

X
Taguri:
cluj ,
delegatie oradeana ,
expozitie ,
Polonia
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X