BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Mii oradeni, la Noaptea Muzeelor

Mii oradeni, la Noaptea Muzeelor

la 20 May 2012 17:08 Reactualizat la: 21 May 2012 14:18
20 May 2012 17:08 Reactualizat la: 21 May 2012 14:18
Noaptea muzeelor a adunat la Palatul Baroc mii de orădeni. Complexul ,Muzeul Ţării Crişurilor’’ din Oradea a organizat, la finele săptămânii trecute, ,,Ziua Internaţională a Muzeelor’’ şi ,,Noaptea Muzeelor’’.
Scris de Crina Dobocan - Noaptea muzeelor a adunat la Palatul Baroc mii de orădeni. Complexul ,Muzeul Ţării Crişurilor’’ din Oradea a organizat, la finele săptămânii trecute, ,,Ziua Internaţională a Muzeelor’’ şi ,,Noaptea Muzeelor’’.

Trimite articolul

X

De Ziua Internaţională a Muzeelor, orădenii au putut vizita gratuit expoziţia pictorilor veneţieni Marcelor şi Paolo Leoncini şi s-au regalat la concertul susţinut de Ansamblul Flauto Dolce din Cluj-Napoca, în cadrul serii de gală.

Expoziţii şi muzică

În cadrul Nopţii Muzeelor, Complexul muzeal orădean le-a oferit orădenilor expoziţii de pictură, etnografie, istorie, caricaturi („Aurul şi argintul dacic’’, lucrările celor doi pictori veneţieni, expoziţia „Automate şi instrumente muzicale din colecţia Muzeului Ţării Crişurilor” şi expoziţia personală de caricaturi a lui Ovidiu Pascu).

Două din automatele muzicale au fost puse în funcţiune, iar orădenii au avut şansa să asculte muzică veche, din sec. XIX. De asemenea, şi în acest an, Sala de Onoare a Palatului Baroc a fost deschisă pentru publicul vizitator. Aceştia au putut admira aici fresce care în perioada comunistă au fost acoperite.

Pe lângă acestea, la Muzeul ,,Aurel Lazăr’’ a fost deschisă expoziţia ,Port popular din Bihor’’ şi videoproiecţia: ,,Paşi în natură. Vieţuitoare rare din Munţii Apuseni’’, iar la Muzeul Memorial ,,Ady Endre’’, expoziţia ,,Noul sediu al Muzeului Ţării Crişurilor. Tot aici a fost lansat volumul lui Katona Bella, ,,Várad a viharban’’ (Oradea în furtună).

Manifestările închinate Zilelor Muzeului Ţării Crişurilor continuă astăzi, cu expoziţia de grup ,,Pavilionul de Bellearte’’, care va fi vernisată de la ora 12:00, la Facultatea de Arte.

Trimite articolul

X
Taguri:
Noaptea muzeelor ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a fost convocat în premieră la un Campionat European
    Pe lângă fotbal, unde a jucat la CFR Cluj și a devenit campion național, bihoreanul Adrian Anca și-a descoperit o nouă pasiune după ce și-a încheiat cariera de jucător. Un hobby care i-a adus prima participare ca fotbalist la un Campionat European.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    UPDATE: Femeia rănită în accidentul de pe Calea Clujului din Oradea a fost operată. Fetița de 4 ani este în stare stabilă
    Accidentul a avut loc marți, 2 iunie, puțin înainte de ora 17:00, pe Calea Clujului din Oradea.

    Economic

    Eroare de sistem, date expuse: UniCredit amendată cu 12.000 de euro în urma unui incident GDPR
    Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a finalizat în luna mai 2026 o investigație care a vizat UniCredit Bank SA, în urma unei reclamații depuse de o persoană fizică.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat acuzat că și-ar fi violat fiica timp de 7 ani, eliberat din arest de Tribunalul Bihor și pus sub control judiciar
    La mai puțin de două luni de la arestarea sa, un bărbat de 42 de ani, din Curtuișeni, acuzat că și-ar fi violat fiica minoră, a fost eliberat de după gratii și pus sub control judiciar, printr-o decizie definitivă luată marți de Tribunalul Bihor.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Noul sediu EBM Papst din Oradea, deschis oficial după o investiție de 30 de milioane de euro
    Compania EBM Papst România a inaugurat oficial noul său sediu și noua fabrică din Parcul Industrial II Oradea, o investiție estimată la 30 de milioane de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Un urs a fost filmat în timp ce alerga pe un drum din Bihor
    Animalul a fost filmat în cursul zilei de marți, 2 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X