BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tată și fiu, aceeași chemare: o viață dedicată salvării! Ultima tură pentru un pompier din cadrul Detașamentului de Pompieri Marghita

Tată și fiu, aceeași chemare: o viață dedicată salvării! Ultima tură pentru un pompier din cadrul Detașamentului de Pompieri Marghita

De Vlad Chelaru
la 12 January 2025 17:55
2 Comentarii

Tată și fiu, aceeași chemare: o viață dedicată salvării! Ultima tură pentru un pompier din cadrul Detașamentului de Pompieri Marghita

12 January 2025 17:55
Sunt profesii care nu reprezintă doar o alegere de carieră, ci un legământ.
Scris de Vlad Chelaru - Sunt profesii care nu reprezintă doar o alegere de carieră, ci un legământ.

Trimite articolul

X

Pompierii sunt acei oameni care se-aruncă în foc, la propriu, pentru ceilalți, iar uneori, acest devotament se transmite ca o moștenire de familie. Sâmbătă, 11 ianuarie, în cadrul Detașamentului de Pompieri Marghita s-a scris o poveste despre pasiune, sacrificiu și continuitate, care relevă faptul că adevăratele moșteniri nu sunt materiale, ci valorile insuflate și exemplul oferit.

Pentru plutonier adjutant șef Szegi Attila, comandant echipaj și conducător autospeciale și fiul său, sublocotenent Szegi Mark, chemarea de a fi pompier depășește granița unei meserii, reprezentând un mod de a trăi.

Un veteran al intervențiilor, cu numeroase vieți și bunuri salvate de-a lungul carierei puse în slujba comunității, Attila i-a insuflat fiului său, încă de la o vârstă fragedă, curajul și dorința de sări în ajutorul celorlalți.

Ani mai târziu, Mark nu doar că a devenit pompier, absolvind Facultatea de profil, dar a ajuns să fie chiar comandantul tatălui său în cadrul subunității din Marghita. Legătura lor familială s-a împletit cu cea profesională, bazată pe respect, camaraderie, eforturi și misiuni comune în sprijinul oamenilor.

Tatăl l-a învățat pe fiu, curajul în fața pericolului, abnegația față de profesie și grija față de semeni, iar ucenicul și-a răsplătit mentorul, adoptând aceste valori, materializându-le în sprijinul comunității și consolidându-le, în calitate de comandant, în rândul camarazilor.

Sâmbătă, 11 ianuarie, plutonier adjutant șef Szegi Attila a avut ultima tură de serviciu, eveniment emoționant pentru întreaga subunitate, în cadrul căruia, fiul său, în calitate de comandant, i-a mulțumit pentru întreaga activitate, devotamentul și pentru moștenirea de valori pe care i-a lăsat-o, nu doar ca tată, ci și ca salvator de profesie.

A fost un moment dedicat nu doar încheierii unei frumoase cariere, ci și recunoștinței pentru îndeplinirea unei nobile misiuni: abnegația și grija față de semeni vor continua „să ardă” prin generația următoare.

Tată și fiu, mentor și ucenic, subordonat și comandant, Attila și Mark demonstrează că vocația, atunci când este autentică, poate inspira generații și transforma vieți, contopind granițele familiei de sânge cu cea a familiei profesionale.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
chemare ,
marghita ,
pompieri ,
salvare de vieti ,
tata si fiu
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. huhua says:
    January 12, 2025 at 6:05 pm

    naghi ai venit de acasă numa să apari în poza 😂

    Reply
  2. catalin says:
    January 12, 2025 at 9:03 pm

    mai dar ce bine arata omul la 65 de ani la iesirea in pensie. sau gresesc?

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Economic

    Proiect legislativ: scutire de impozit pentru locuințele fără utilități de bază
    Inițiativa vine într-un context tensionat, marcat de creșterea semnificativă a taxelor locale din ultimul an.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Ghiozdan”, la pușcărie pentru un jaf la benzinărie și trei furturi în trei zile
    Judecătoria Oradea a pronunțat sentința în cazul unui jaf comis la o benzinărie din Bihor, unde proprietarul a fost atacat cu un levier în timp ce i-a surprins pe hoții care încercau să fure un sertar cu bani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Papiloamele cutanate: mici leziuni ale pielii care pot crea disconfort și complicații! Detalii la Clinica Raze!
    Papiloamele cutanate sunt formațiuni mici, moi, de culoarea pielii sau ușor mai închise, care apar frecvent pe gât, față, pleoape, axile, sub sâni sau în alte zone unde pielea este supusă frecării.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    CSM Oradea a câștigat primul meci cu Rapid. Campionii mai au nevoie de o victorie pentru calificarea în finala Superligii de polo
    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” a găzduit sâmbătă seară primul meci al seriei dintre CSM Oradea și Rapid București, contând pentru semifinalele turneului play off al Superligii Naționale de polo.

    BIHON Sport local

    Prea multe greșeli! Crișul Sântandrei a încasat patru goluri pe teren propriu
    Crișul Sântandrei a suferit a doua înfrângere consecutivă în play-out-ul din Liga 3, Seria 8, în fața echipei Academiei de fotbal Viitorul Cluj, clasată pe locul 3 în 2025 top-ul academiilor autohtone întocmit anual de FRF.

    BIHON Sport local

    Lotus Băile Felix și-a continuat seria rezultatelor pozitive în play-out
    Echipa bihoreană rămâne neînvinsă și după runda a patra din play-out în care a remizat sâmbătă, scor 0-0, pe terenul echipei CSM Sighetu Marmației.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X