BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Teatrul Szigligeti din Oradea, cu 10% mai multe reprezentaţii în 2025 față de anul precedent

Teatrul Szigligeti din Oradea, cu 10% mai multe reprezentaţii în 2025 față de anul precedent

De Camelia Buşu
la 9 February 2026 16:09

Teatrul Szigligeti din Oradea, cu 10% mai multe reprezentaţii în 2025 față de anul precedent

9 February 2026 16:09
Anul acesta, prima premieră din cadrul colaborării cu Teatrul Regina Maria va fi spectacolul „Şoimii patriei” în regia Ioanei Păun.
Scris de Camelia Buşu - Anul acesta, prima premieră din cadrul colaborării cu Teatrul Regina Maria va fi spectacolul „Şoimii patriei” în regia Ioanei Păun.

Trimite articolul

X

Teatrul Szigligeti din Oradea a marcat anul trecut 125 de ani de la inaugurarea clădirii teatrului, precum și jubileul de 75 de ani al Trupei Lilliput.

În anul 2025, spectacolele Teatrului Szigligeti din Oradea au fost urmărite de aproximativ 60.000 de spectacori. Pe parcursul anului au avut loc 360 de rerezentaţii, cu aproape 10% mai multe față de anul precedent. Numărul spectacolelor jucate în afara sediului teatrului, în localități din provincie și în străinătate, a reprezentat aproape o treime din totalul reprezentaţiilor. În anul 2025, teatrul a relansat abonamentele itinerante în localitățile Săcueni, Zalău, Carei, Salonta și Marghita.

Față de venitul estimat de 2.000.000 lei, venitul realizat în 2025 a fost de 2.055.757 lei. Ponderea veniturilor proprii în raport cu subvenția de stat a fost de 14,62%.

„Încă e bine să mergi la teatru”, a fost motto-ul stagiunii 2025, care a reflectat continuitatea demersului de a se adresa unui public cât mai larg și de a promova diversitatea de genuri.

În stagiunea 2025/2026, la Teatrul Szigligeti au avut loc până în prezent opt premiere. Spectacolul de deschidere al stagiunii jubiliare, „125! Teatrul meu, oraşul meu” în regia semnată de Novák Eszter, a avut premiera pe 15 octombrie, iar în producție participă și 19 elevi din Oradea.

Alte premiere au fost „Fulgeraţii” (regia Kincses Réka), „Regina frumuseţii din Leenane” de Martin McDonagh (regia Dobrovszki Dóra) și „Puricele în ureche” de Georges Feydeau (regia Novák Eszter).

Ansamblului Nagyvárad a avut premierele: „Sărmanul Dzsoni și Árnika” de Lázár Ervin – Závada Péter – Szirtes Edina Mókus (regia Novák Péter) și „Happiness Hunters”, spectacol realizat pe baza piesei „Boldogtalanok” de Füst Milán și a filmului „Requiem for a Dream” de Darren Aronofsky (regia Györfi Csaba).

Două au fost şi premierele Trupei Lilliput: „Luceafărul-Az esticsillag” de Mihai Eminescu (regia Ciprian Huțanu) și „Minunile Sfântului Nicolae” (regia Dió Zoltán). Trupa lilliput a organizat în perioada 24-29 noiembrie, a şaptea ediţie a Fux Feszt – Festivalul Teatrelor Profesioniste Maghiare de Păpuşi din Transilvania.

Începe deja pregătire Festivalului Infinite Dance, festival de dans și arte interdisciplinare, precum și a Festivalului Holnapután, evenimente care vor avea loc în luna mai.

Până la finalul acestei stagiunii sunt prevăzute, conform planificării, următoarele premiere: „Livada de vişini” de Anton Pavlovici Cehov (regia Tóth Tünde), „Şoimii patriei” (regia Ioana Păun) – în colaborare cu Teatrul Regina Maria, „Ofițerul de gardă” de Molnár Ferenc (regia Porogi Dorka), „Cocoşelul cu bănuţul de diamant, Pinocchio” de Carlo Collodi și „Păsările cerului” (regia Tőkés Csaba Zsolt).

Trimite articolul

X
Taguri:
bilant ,
oradea ,
reprezentatii ,
teatrul regina maria ,
Teatrul Szigligeti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    Erik Lincar: „Am câștigat acest meci împotriva tuturor”
    Pentru a treia oară în acest sezon, Erik Lincar nu a încheiat jocul pe banca tehnică, fiind eliminat în minutul 87 de arbitrul Horațiu Feșnic.

    FC Bihor

    Ovidiu Burcă: „Este un duș rece pentru noi, sper să ne trezim”
    Neînvinsă în fața FC Bihor în celelalte două dueluri, 2-2 la Oradea și o victorie cu 3-0 la Sfântu Gheorghe, Sepsi a simțit din nou gustul amar al înfrângerii după 18 etape.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a biruit de Sf. Gheorghe! Orădenii au întrerupt seria de 18 meciuri fără înfrângere a lui Sepsi!
    FC Bihor Oradea a obținut a doua victorie în play-off, dar ce victorie, la capătul unui meci extrem de disputat și tensionat cu viceliderul Sepsi Sfântu Gheorghe. Bihorenii au avut 2-0, au fost egalați, iar în prelungiri Vătăjelu a adus o dulce victorie. Și-a făcut un frumos cadou de ziua lui, deoarece vineri înplinește 33 de ani.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Bolojan: Am luat act de demisiile miniștrilor PSD. Ce minister preia premierul dar și restul din guvern
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că a luat act de demisiile miniștrilor susținuți de PSD, anunțând că va trimite președintelui Nicușor Dan propunerile pentru a-i înlocui.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat exproprierile pentru realizarea nodului rutier de la Spinuș pe Autostrada Transilvaniei
    Guvernul a adoptat, în ședința din 23 aprilie, hotărârea privind declanșarea procedurilor de expropriere necesare realizării nodului rutier care va lega viitoarea autostradă A3 de drumul național DN 1P, în zona localității Spinuș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat: 10.000 de femei vor beneficia anual de fertilizare în vitro. Câți bani se vor oferi
    Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Muncii, Programul social de interes național pentru susținerea cuplurilor și a persoanelor singure în vederea creșterii natalității, valabil pentru perioada 2026–2030.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X