BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tentativă de șpagă, filmată chiar de polițist. Șoferul care oferea 500 de lei s-a ales cu doi ani de închisoare

Tentativă de șpagă, filmată chiar de polițist. Șoferul care oferea 500 de lei s-a ales cu doi ani de închisoare

De Adrian Laboș
la 9 October 2023 08:43 Reactualizat la: 9 October 2023 11:45
2 Comentarii

Tentativă de șpagă, filmată chiar de polițist. Șoferul care oferea 500 de lei s-a ales cu doi ani de închisoare

9 October 2023 08:43 Reactualizat la: 9 October 2023 11:45
Un șofer din Sălaj a fost condamnat de Tribunalul Bihor la doi ani de închisoare cu suspendare, după ce a încercat să-i ofere 500 de lei unui polițist din comuna bihoreană Șoimi.
Scris de Adrian Laboș - Un șofer din Sălaj a fost condamnat de Tribunalul Bihor la doi ani de închisoare cu suspendare, după ce a încercat să-i ofere 500 de lei unui polițist din comuna bihoreană Șoimi.

Trimite articolul

X

Bărbatul încerca să-l convingă pe agent să-i dea înapoi actele pe care i le ridicase din cauza unor probleme la vehiculul pe care îl conducea.

[eadvert]

Filmat cu telefonul chiar de polițist, inculpatul a încheiat cu procurorii un acord de recunoaștere a vinovăției, admis de judecători, și va trebui să fie atent ca timp de trei ani să nu comită nicio infracțiune. În caz contrar, va executa după gratii și pedeapsa primită în acest caz.

Promisiuni în postul de Poliție

Șoferul a fost oprit în dimineața de 9 martie 2023, de un agent din cadrul Postului de Poliţie Comunal Şoimi, care a constatat probleme la remorca acestuia, ridicându-i plăcuțele de înmatriculare și certificatul de înmatriculare. Bărbatul a încercat să-l convingă pe polițist să îi dea actele înapoi și l-a întrebat dacă nu se poate face ceva în acest sens.

Pentru că bodycam-ul nu îi funcționa, agentul a început să filmeze cu ajutorul telefonului mobil momentul în care șoferul a dus mâna la buzunarele pantalonilor și i-a promis 500 de lei ca să-i returneze certificatul și plăcuțele. Când polițistul a intrat în sediul postului, sălăjeanul l-a urmat și a fost din nou filmat când i-a promis bani.

Refuzat din nou, șoferul nu a renunțat, deși agentul i-a explicat procedura legală de recuperare a documentelor. Câteva minute mai târziu, după ce s-a asigurat că nu mai e altcineva în sediul postului de Poliție, a revenit și a insistat cu oferta. ”Chiar după ce lucrătorul de poliţie i-a spus că ar fi vorba despre mită dacă ar lua bani de la inculpat, acesta din urmă a insistat în promisiunea sumei de bani”, se arată în sentința de miercuri a Tribunalului Bihor, publicată pe portalul Rejust.

În cele din urmă, polițistul și-a anunțat superiorii și a predat anchetatorilor filmarea făcută cu telefonul mobil. Șoferul a recunoscut totul și, pe lângă condamnarea cu suspendare, a acceptat să muncească în folosul comunității timp de 60 de zile. În plus, Tribunalul Bihor l-a obligat să achite 600 de lei cheltuieli judiciare.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenda ,
barbat tras pe dreapta ,
filmat ,
inchisoare ,
POLITIST ,
spaga ,
tribunalul bihor
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Columbianu says:
    October 9, 2023 at 6:35 pm

    Da ma milițieni di România nus corrupt absolut deloc!!!! sunt curios fără camere și sau martori cum proceda milițianul cel cinstit.

    Reply
  2. Mui3laMilitieni says:
    October 9, 2023 at 11:51 pm

    Mortan (fetita) iara te faci ca nu i-ei cadouri?

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Dezbatere aprinsă la Primăria Oradea pe tema mutării sălilor de noroc. Locuri de muncă sau vieți distruse de dependența de păcănele
    Sala mare de ședințe a Primăriei Oradea a găzduit, în 28 aprilie, dezbaterea publică privind proiectul regulamentului privind amplasarea păcănelelor pe raza municipiului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Braț de mari dimensiuni al unui copac din Parcul Libertății, prăbușit peste două mașini. Incidentul, în ziua în care Birta chema orădenii la plimbare
    O creangă uriașă s-a prăbușit peste două mașini în Parcul Libertății din Oradea, fără victime, la scurt timp după modernizarea zonei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Extindere importantă în industria auto: fabrica IWIS își mărește capacitatea de producție
    CTP a finalizat extinderea unei unități de producție din cadrul CTPark Oradea City, unde va fi compania Iwis, proiect în cadrul căreia au fost adăugați 4.000 de metri pătrați în spațiul existent.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Economic

    Marketing fără consimțământ și date inexacte: un operator online de jocuri de noroc, amendat cu 35.000 de euro
    Un operator de gambling a fost amendat pentru SMS-uri nesolicitate și date inexacte.

    România

    Moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament. De câti parlamentari a fost semnată
    Moțiunea de cenzură inițiată de grupurile parlamentare PSD, AUR și PACE - Întâi România a fost depusă marți la Parlament. 7

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Motocicletele SMURD din Bihor, intervenții la secundă: peste 270 de misiuni și vieți salvate înaintea ambulanței
    Evenimentul în care s-a prezentat bilanțul activității serviciului moto, precum și importanța acestuia s-a desfășurat în dimineața zilei de marți, 28 aprilie, în cadrul Pieței 100.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X